Suudi Arabistan'dan ilk açıklama: Galatasaray ve Fenerbahçe'yi sorumlu tuttu

Suudi Arabistan'da oynanacak Galatasaray-Fenerbahçe Süper Kupa finalinde 'Yurtta Sulh Cihanda Sulh' pankartı ve Atatürk tişörtlerine izin verilmemesi nedeniyle takımlar maça çıkmama kararı aldı. Yaşanan bu krizin ardından karşılaşmanın organizatörü olan Riyadh Season'dan açıklama geldi. Yapılan açıklamada maçın iptal edilmesi ile ilgili olarak iki takım sorumlu tutuldu.

Suudi Arabistan'dan ilk açıklama: Galatasaray ve Fenerbahçe'yi sorumlu tuttu
Son Güncelleme: 30 Aralık 2023 Cumartesi 12:24
30 Aralık 2023 Cumartesi 12:22

Suudi Arabistan'da iptal edilen Süper Kupa Finali’nin organizatör şirketi Riyadh Season’dan açıklama geldi. “Türkiye Cumhuriyeti'nin milli marşının çalınması ve tribünlerde Türk bayraklarının sergilenmesi konusunda anlaşmaya vardık” ifadelerinin kullanıldığı açıklamada iki takımın da anlaşmaya uymadığı ileri sürüldü.

Riyadh Season'dan yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

"Öncelikle, kardeşimiz Türkiye Cumhuriyeti ile çeşitli alanlardaki yakın ilişkilerimizden duyduğumuzu gururu vurgulamak isteriz. Bunların arasında spor sahaları da vardır.

Maçın, kapsamı dışında herhangi bir slogan olmaksızın spor yapılmasını gerektiren uluslararası futbol yönetmelikleri ve düzenlemelerine uygun olarak zamanında yapılmasını dört gözle bekliyorduk; özellikle de bu konu maç öncesinde yapılan hazırlık toplantıları çerçevesinde Türkiye Futbol Federasyonu ile görüşüldüğü için ve uluslararası yönetmelikler ve düzenlemeler uyarınca bu maç için yönetmeliklerin gerekliliklerine uygulaması gerektiğini vurguladığımız zamandan beri...

Ayrıca, Türkiye Cumhuriyeti'nin milli marşının çalınması ve Türkiye Cumhuriyeti'nin sahip olduğu statünün tanınması için stadyum içinde ve tribünlerde Türk bayraklarının sergilenmesi konusunda anlaşmaya vardık.

Bu anlaşmaya rağmen, iki takım da anlaşmaya uymaması üzücü oldu ve bu da maçın yapılamamasına yol açtı.

Bu içeriğimize de göz atabilirsiniz clear_all

Yorumlar