Erdoğan CHP’li başkanların hangi sorunlarını çözdü?

Hürriyet gazetesi yazarı Abdülkadir Selvi bugün köşesinde "Erdoğan CHP’li başkanların hangi sorunlarını çözdü?" başlıklı bir yazı kaleme aldı.

Erdoğan CHP’li başkanların hangi sorunlarını çözdü?
Son Güncelleme: 13 Eylül 2019 Cuma 09:33
13 Eylül 2019 Cuma 09:27

Hürriyet gazetesi yazarı Abdülkadir Selvi bugün köşesinde "Erdoğan CHP’li başkanların hangi sorunlarını çözdü?" başlıklı bir yazı kaleme aldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın benzer toplantıyı siyasi parti liderleriyle yapması konusunda da büyük bir ihtiyaç olduğu ortaya çıktı. Elbette ki bir toplantı ile her şey güllük gülistanlık olmadı. Ama iyi bir başlangıç yapıldı. Toplantı bittiği andan itibaren CHP’li belediye başkanlarıyla konuşuyorum. Neden CHP? Çünkü Erdoğan zaten AK Partili belediye başkanlarıyla her ay toplanıyor. Önemli olan CHP’lilerle bir araya gelmesiydi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açık konuşmasından sonra CHP’li belediye başkanları adına İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu söz alıyor. Ortak olarak belirledikleri 6 maddeyi tek tek sıralıyor.

1- Büyükşehir yasasıyla ilgili bir değişiklik çalışması yapıldığı söyleniyor. CHP’li belediyeler olarak bu çalışmada yer almak istiyoruz.

2- Kamu kuruluşları ve bakanlıklar muhalefet belediyelerine de yardımcı olsun.

3- Belediyelerin üzerinde büyük bir borç yükü var. Belediyelerin borçlarıyla ilgili olarak yeniden yapılandırılmaya gidilsin. Sayın Erdoğan, ilk Başbakan olduğunuz zaman bunu yapmıştınız. Yeniden yapılmasını talep ediyoruz.

4- Belediyelerin KDV ödemesi gibi kamudan alacaklarının ödenmesini istiyoruz.

5- Belediyelerin borçlandırılmasıyla ilgili olarak Hazine ve İller Bankası’nın yardımcı olmasını talep ediyoruz.

6- Kamulaştırmada devlet belediyelere destek versin.

İmamoğlu’nun konuşmasından sonra Erdoğan, “Bütün belediye başkanları bakanlıklarda ne işleri var söylesinler” diyor. Sonra bakanlara dönüyor, “Bakanlar da başkanların sorularına cevap versin” diye talimat veriyor.

Vahap Seçer'in çözdüğü sorun

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer ise sözlerine Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teşekkür ederek başlıyor. Seçer, “Mersin raylı sistemi imzanızla yatırım programına alındı. Size teşekkür ediyorum. Sayın Cumhurbaşkanım, raylı sisteme finansman desteği için Hazine garantisine ihtiyacımız olacak. Hazine garantisi için sizden destek istiyorum” diyor. Bunun üzerine Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak söz alıyor. Albayrak, Hazine garantisi isteyen iktidar ve muhalefete ait belediyeler olduğunu söylüyor. Bunların hangi belediyeler olduğunu açıkladıktan sonra, “Bu talepleri süratle değerlendiriyoruz. Belediyelerimize yardımcı olacağız” diyor.

Muhittin Böcek'in çözdüğü sorun 

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek ise Antalya’yı anlatıyor. “Sayın Cumhurbaşkanım önünüzde Antalya’nın borçlanma onayı duruyor. Bu konuda onay vermenizi bekliyoruz” diyor. Erdoğan hemen devreye giriyor. Onay verdiğini söylüyor. Böylece toplantının ilk sonuçlarından biri alınmış oluyor. Muhittin Böcek, teşekkür ettiği Cumhurbaşkanı’na “Sizin de çok iyi bildiğiniz gibi Kepez bölgemizde kamulaştırma konusu vardı. Belediyemize ödenmesi gereken para ödenmedi” diyor. Erdoğan bunun üzerine ilgili bakana dönüp ödeme yapılması için talimat veriyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, diyalog sürecini yerel yönetimlerden başlattı. Bakalım bu adım siyasette iklimi değiştirecek mi?

Yorumlar