CHP lideri Kılıçdaroğlu: Dünyanın en önemli iktisatçılarını bir araya toplayacağız

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, İzmir’de iş dünyası temsilcileri ile bir araya geldiği toplantıda yaptığı konuşmada, bütün enerjisini ülkenin kalkınması için harcayan bir ülke oluşturacaklarını belirterek, “Dünyanın en önemli iktisatçılarını bir araya toplayacağız” dedi.

CHP lideri Kılıçdaroğlu: Dünyanın en önemli iktisatçılarını bir araya toplayacağız
Son Güncelleme: 10 Eylül 2022 Cumartesi 17:31
10 Eylül 2022 Cumartesi 17:19

İzmir'in düşman işgalinden kurtuluşunun 100'üncü yıldönümü kutlamaları için İzmir'e gelen Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, iş dünyası temsilcileri ile de bir araya geldi. Batı Anadolu Sanayici ve İş İnsanları Dernekleri Federasyonunun (BASİFED) düzenlediği programa katılan Kılıçdaroğlu, toplantıda ekonomiye dair mesajlar verdi. Narlıdere'deki bir otelde düzenlediği kahvaltı programına katılan Kılıçdaroğlu, toplantının basına açık bölümünde iş dünyasına seslendi. Ekonomiye dair önemli mesajlar veren CHP lideri, önümüzdeki yıl İzmir'de İktisat Kongresi düzenleneceğini ve bu kongrede dünyanın en önemli iktisatçılarının bir araya geleceğini hatırlattı.

"DÜNYANIN EN ÖNEMLİ İKTİSATÇILARINI BİR ARAYA TOPLAYACAĞIZ"

Toplantının öneminden bahseden CHP Lideri Kılıçdaroğlu, iş dünyasına yaptığı çağrıda ‘karamsar olmayın’ uyarısında bulundu. Kılıçdaroğlu, “Daha güçlü bir Türkiye, üniversiteleri ile büyüten, bütün enerjisini ülkenin kalkınması için harcayan bir ülke oluşturacağız. Sizden tek istediğimiz var, sakın karamsar olmayın. Kocatepe'ye çıktığımda neden karamsar olmamamız gerektiğini bir kez daha anladım. Sıradan insanlar değildi. Onlar verdikleri mücadelenin ekonomik kalkınmadan geçtiğini biliyordu. Aklınıza gelen her soruyu sorun. İlla ekonomi olması şart değil. Bir şeyden emin olun, her sorunuza büyük samimiyetle cevap vereceğim. Bu toplantı sıradan bir toplantı değil. Bu toplantı sizin için ne kadar değerli bilmiyorum ancak benim için çok değerli. İzmir sıradan bir kent değil. Kuruluş ve kurtuluşun kenti ama bir de ilk İktisat Kongresi'nin kurulduğu kent. Bugünden itibaren İktisat Kongresi çalışmalarını başlatarak dünyanın en önemli iktisatçılarını bir araya toplayacağız ve sadece önümüzdeki yılları değil, bir sonraki yüzyılı da planlayacağız” diye konuştu.

kilicdar.jpg

SOYER: İZMİR TÜRKİYE’YE UMUT VERECEK

Toplantıda söz alan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ise, iş dünyasının önemli temsilcilerinin buluştuğu toplantının önemine değinerek, “Dün akşam çok coşkulu, heyecanlı ve bizler için gurur verici bir akşamdı. İzmir'in kurtuluşunu kutladık ve ikinci yüzyıldayız dedik. Bu organizasyonu yapmamızın temel nedeni bir anlamda umutları tazelemek ve hafızaları yenilemek. Tüm İzmir'de muazzam bir enerji patlaması yaşandı. İzmir yine İzmirliliğini yaptı. Bugün de İzmir İzmirliliğini yapacak. Kasalı, olağanüstü organizasyon ile iş dünyasının tüm temsilcileri bir araya getirdi. Bu toplantıdan da İzmir'e Türkiye'ye umut çıkacağını biliyorum. İzmir yine İzmirliliğini yapacak ve Anadolu'ya, Türkiye'ye umut verecek. Genel başkanımıza çok teşekkür ediyorum. Dün partinin kuruluş yıl dönümü, Anıtkabir töreni ve birçok programı oldu. Buna rağmen 100'üncü yıl kutlamalarımızda bizlerin yanında oldu" şeklinde konuştu.

BASİFED BAŞKANI KASALI: ATATÜRK’ÜN EKONOMİK REÇETELERİ TÜRKİYE İÇİN NİMET

BASİFED Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Kasalı ise Atatürk’ün ekonomik reçetelerinin Türkiye için nimet olduğunu dile getirdi. Kasalı şunları kaydetti:

Bugünün iktisadi kurtuluş reçetelerinin yüz sene önce Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk tarafından kaleme alınmış olması bu ülke için büyük şans, büyük nimettir. Bizler de bu değerli hazinenin kıymetini bilerek sürece en etkili ve anlamlı katkıda bulunmak üzere ayrı bir komite altında çalışmalarımızı sürdürüyoruz" dedi.

Toplantının basına kapalı bölümünde ise iş adamları ile CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu soru cevap bölümünde bir araya geldi.

Yorumlar