Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan hukukçulara talimat!

Geçtiğimiz hafta gerçekleştirilen MYK ve MKYK toplantılarında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hukukçulara hayvanlara eziyet eden veya kasten öldürenlere tolerans gösterilmemesini söylediği belirtildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan hukukçulara talimat!
Son Güncelleme: 16 Nisan 2019 Salı 08:44
16 Nisan 2019 Salı 08:41

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın geçen hafta düzenlenen MYK ve MKYK toplantılarına katıldı. Toplantılarda seçimlerin yanı sıra bazı yasa düzenlemeleri masaya yatırıldı.

Bu çerçevede Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti hukukçularına hayvan hakları ve sporda şiddetin önlenmesi konusunda getirilecek düzenlemeler konusunda talimat verdi.

AK Parti hukukçularının üzerinde çalıştığı hayvan hakları ile ilgili taslak çalışmada öne çıkan detaylar şöyle:

Bütün hayvanlara çip takılacak. Yani hayvanlar kimlikli olacak.

Hayvanın kaç yaşında olduğu sağlık kontrolünden geçirilip geçirilmediği sahipli ise sahibin kim olduğu bilgileri bu çipte yer alacak.

Çipler hayvanın deri altına yerleştirilecek.

Yeni düzenleme ile hayvanlara işkence yapanlar, bilerek isteyerek öldürenler cezasız kalmayacak.

TCK’da yapılacak değişiklik ile bu suçu işleyenlere ceza verilecek.

Sokağa atana para cezası

Petshoplardan alınan ancak daha sonra sokağa bırakılan hayvanlarla ilgili de düzenleme olacak.

Hayvanı sokağa atanlara belli miktarda para cezası verilecek.

Hayvan barınaklarına standart getirilecek.

Sporda şiddet konusu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sporda şiddete karşı getirilecek önlemler konusunda da talimat verdi. Söz konusu çalışma sona yaklaşırken, değişikliklere düzenleme Meclis’e geldiğinde son şekli verilmiş olacak.

Alınacak yeni önemler statlara yüz tanıma sistemi konulması ve stat içi ve çevresinde güvenlik kamerası sayısının artırılması bulunuyor.

Stat ve çevresinde polis sayısının artırılması, özel güvenlik sayısının azaltılması, stat güvenliğinden tamamen Emniyet’in sorumlu olması da düzenlemede yer alıyor. Ayrıca kulüplerde bulunan ‘taraftardan sorumlu yönetici’ görevinin kaldırılarak ‘stat sorumlusu’ adı altında bir yapı oluşturulacak. Düzenlemede şunları yer alması bekleniyor:

Cezalar katlamalı gidecek. Daha önce saha içi ve saha dışında suç işleyen kişi bir yıl ceza alıyordu. Bundan sonra suç işleyene ilkinde bir yıl, ikincisinde üç yıl, üçüncüsünde ise beş yıl ceza verilecek.

Deplasman yolculuğu sırasında üzerinde suç aleti (bıçak vb.) bulunan taraftarlar da saha içinde suç işlemiş gibi bu ceza kapsamına dahil olacak.

Biletsiz taraftara ceza

Biletsiz taraftarlar da ceza kapsamına alındı. Spor faaliyetinin yapılacağı salona biletsiz giren taraftarlara da cezalar uygulanacak.

Başkanlara sosyal medya önlemi

Kulüp başkanı, yönetici, teknik adam veya sporcu sosyal medyada taraftarı ya da rakibi kışkırtıcı yazı paylaştığı takdirde disipline gidecek. Ayrıca televizyon programlarında yapılacak her türlü kışkırtıcı sözler de cezai sisteme bağlanacak.

Yorumlar