Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Bosna Hersek'te müslümanlara çağrı!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi'nin daveti üzerine Bosna Hersek’e resmi ziyarette bulundu. Erdoğan ilk olarak Bosna Hersek'in ilk cumhurbaşkanı merhum Aliya İzzetbegoviç'in Kovaçi Şehitliği'nde yer alan kabrini ziyaret etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Bosna Hersek'te müslümanlara çağrı!
Son Güncelleme: 27 Ağustos 2021 Cuma 15:56
27 Ağustos 2021 Cuma 15:46

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi'nin daveti üzerine Bosna Hersek’e resmi ziyarette bulundu. Uçakla TSİ 12.30 sıralarında Saraybosna Uluslararası Havalimanı'na gelen Erdoğan, Bosna Hersek yetkilileri tarafından karşılandı.

BOSNA HERSEK'İN İLK CUMHURBAŞKANI İZZETBEGOVİÇ'İN KABRİNİ ZİYARET ETTİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan ilk olarak Bosna Hersek'in ilk cumhurbaşkanı merhum Aliya İzzetbegoviç'in Kovaçi Şehitliği'nde yer alan kabrini ziyaret etti. Vakıflar Genel Müdürlüğünce restore edilen Başçarşı Camisi'nin açılışını yapan Erdoğan burada önemli açıklamalarda bulundu. Erdoğan açılışta "Cuma namazını kıldığımız camiinin Bosna Hersek ve müslüman alemine hayırlı olmasını diliyorum." dedi.

 İşte Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları...

21 MART'TAKİ AÇILIŞ KORONA NEDENİYLE GECİKTİ

Cuma namazını kıldığımız camiinin Bosna Hersek ve müslüman alemine hayırlı olmasını diliyorum. Aradan geçen 5 asırlık yardımlar, savaşlarla zarar görmüştü.

Camimiz kapsamlı bir restorasyon sonrasında geçen sene açılışa hazır hale getirildi. Caminin açılışını 21 Mart'ta Miraç Gecesi'nde yapmayı planlıyorduk. Koronavirüs nedeniyle ertelemek zorunda kaldık.

ÇOCUKLARIMIZIN ELİNDEN TUTUP DAHA ÇOK CAMİLERE GETİRMELİYİZ

Namazlarımızı kıldığımız mekanların ötesinde evlerimizin neşesi geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızı ellerinden tutup camilere daha çok getirmeliyiz. Hanım kardeşlerimizin özellikle genç kızlarımızın burlardan daha fazla faydalanmasını sağlamalıyız. Gayrımüslim dostlarımızın buralarda çekinmeden gelmelerini temin etmeliyiz.

Başçarşı Camii'nde kılınacak namazların okunacak ezanların Allah katında kabul olmasını diliyorum. Camiinin restorasyonunda emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Saraybosnalı kardeşlerimizden Allah razı olsun diyorum. Hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum. Kalın sağlıcakla.

 

 

AÇILIŞIN ARDINDAN BOSNA HERSEK DEVLET BAŞKANLIĞI KONSEYİ BİNASINA GİDECEK

Açılış sonrasında Musalla Caddesi'nde resmi törenle karşılanacak olan Erdoğan, daha sonra Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi binasına geçecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın burada Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Zeliko Komşiç, Konsey Üyesi Şefik Caferoviç ve Milorad Dodik ile yapacağı görüşmelerde Türkiye ile Bosna Hersek arasındaki ikili ilişkiler tüm yönleri ile gözden geçirilerek, mevcut işbirliğinin derinleştirilmesi için atılabilecek adımlar ele alınacak. Görüşmeler sonrasında Erdoğan, Devlet Başkanlığı Konseyi tarafından onuruna verilecek yemeğe katılacak.

Yorumlar