Cumhurbaşkanı Erdoğan, memur ve emekli zam oranlarını açıkladı!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kabine toplantısının ardından konuştu. Memurların maaş artışının yüzde 30.5 olduğunu açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, en düşük emekli maaşının ise 2 bin 500 liraya yükseltildiğini duyurdu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, memur ve emekli zam oranlarını açıkladı!
Son Güncelleme: 3 Ocak 2022 Pazartesi 20:07
3 Ocak 2022 Pazartesi 19:37

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkanlar:

Son iki yıla damgasını vuran salgının ve onun tetiklediği ekonomik sorunların dünyayla birlikte ülkemizi de bir süre daha olumsuz etkileyeceği gözüküyor.

Salgının ekonomiler üzerindeki baskısının artmasına rağmen Türkiye geçen yıl ihracatta rekor kırdı. 225 milyar dolarlık ihracatla küresel ihracatta ilk kez yüzde 1'den fazla pay aldık.

20 yıl önce 88 milyar doları bulmayan dış ticaret hacmimiz 500 milyar dolar sınırına dayandı.

Ülkemizin kalkınma alt yapısındaki gelişme sayesinde Türkiye küresel krizlerden olumlu yönde ayrışmayı başardı. İhracatımızı çok daha ileri seviyelere çıkarmak için pek çok projemiz var.

Turizm sektöründe 2021'i 29 milyon turist sayısıyla kapattık. Turizmde önceki yıla göre gelirde yüzde 100'lük bir artış sağladık.

KOSGEB DESTEKLERİ

KOSGEB istihdam destekleri genişletiliyor. Yeni mezun gençlerin istihdamı teşvik edilecek.

Üniversite mezunu bir gencimizi istihdam edenlere 100 bin lira destek verilecek. Kadın istihdamında bu destek 110 bini bulacak.

KUR KORUMALI TÜRK LİRASI MEVDUATI

Açıkladığımız tedbir paketi ile piyasaların önemli ölçüde dengeye gelmesini sağladık. Dışarıdan yapılabilecek saldırılara karşı oluşturduğumuz mekanizmanın bir benzerini içeride kurduk.

Kur korumalı Türk lirası mevduatına kısa sürede 78 milyar liralık bir destek sağlandı.

Bu uygulamayı genişletiyoruz. Bu yaklaşımı yeni araç ve yöntemlerle 2022'de daha da güçlendireceğiz.

Bu çerçevede MB döviz tevdiat ve altın hesaplarından Türk lirası mevduata dönüştürülmesine ilişkin tebliği yayınladık.

Tedarik zincirindeki aksaklıklar nedeniyle oluşan fiyat farkının incelenmesi için yapılan çalışma Meclis'in gündeminde olacak.

KÖMÜR YARDIMI, DOĞAL GAZ YARDIMI ŞEKLİNDE DE YAPILACAK

Ülkemizdeki fiyat artışlarının iki sebebi var. Birincisi salgın döneminde küresel emtia sistemindeki fiyat artışıdır.

Enerji hususunda vatandaşı koruyacak bir yol izledik. 2021 yılında vatandaş lehine doğal gazda 80, elektrikte 20 milyar liralık fedakarlık yaptık. Hane halkını kapsayan doğal gaz ve elektrik tarifeleri vatandaşımız lehine düzenlenmiştir.

Vatandaşa yapılacak kömür yardımının doğal gaz yardımı şeklinde de yapılacağının müjdesini vermek istiyorum.

Fiyat artışları ülkemize mahsus bir durum değildir. Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin tamamı enflasyonda ciddi artışlarla karşı karşıyadır.

ENFLASYONLA MÜCADELE MESAJI

Fiyat artışları ülkemize mahsus bir durum değildir. Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin tamamı enflasyonda ciddi artışlarla karşı karşıyadır.

Türkiye tarihinde enflasyonla en büyük mücadeleyi veren ve en düşük seviyeye indiren yönetim AK Parti hükümetidir. Enflasyonu yeniden tek haneye indireceğiz.

MEMUR ZAMMI BELLİ OLDU

Memurlarımızın maaşında toplamda yüzde 28 oranında bir artış yapıldı. Memurlarımızın ocak ayındaki yüzde 5'lik dönem zammını yüzde 7,5 olarak uygulama kararı aldık.

Böylece memurlarımızın maaş artış oranını yüzde 30 buçuk olarak belirledik.

Yorumlar