Çavuşoğlu'dan İsrail ve Suriye açıklaması

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Suriye'ye ilişkin "Diyalog için şart olmaz, kalıcı barış için adım atılmalı" dedi. Dışişleri Bakanı, birkaç isim üzerinde düşündüklerini belirterek, "İsrail'e önümüzdeki günlerde büyükelçi atanacak" diye konuştu.

Çavuşoğlu'dan İsrail ve Suriye açıklaması
Son Güncelleme: 23 Ağustos 2022 Salı 12:30
23 Ağustos 2022 Salı 12:27

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Bakan Çavuşoğlu, Suriye'deki iç savaşın 11 yılı aşkın bir süredir devam ettiğini ifade ederek, "En başından beri Türkiye olarak en önemli sürecin siyasi süreç olduğunu söyledik. O sürece baktığımızda bir tek Astana süreci ayakta kaldı. Rejim burada siyasi çözüme inanmadı ama böyle giderse ülke bölünecek" dedi. 

Bakan Çavuşoğlu iki ülke arasındaki temaslara ilişkin ise, "İstihbarat örgütleri arasında bir diyalog var. Benim kısa süreli bir görüşmem oldu ama ayaküstü" diye konuştu.

Bakan Çavuşoğlu, Türkiye'nin herhangi bir şartı var mı sorusuna ise, "Diyalog için herhangi bir şart olmaz. Suriye'nin toprak bütünlüğü ve siyasi bütünlüğü bizim için önemli. İnsanların yeniden ülkesine güvenli bir şekilde dönmesi önemli, Suriye'nin yeniden inşası önemli. Barış olursa inşa sürecine başlanabilir" cevabını verdi. 

İSRAİL'E BÜYÜKELÇİ ATAMASI

Türkiye ve İsrail arasındaki temaslar son dönemde artış gösterdi. Ankara, Tel Aviv'e büyükelçi atayacağını duyurmuştu. Bakan Çavuşoğlu, İsrail'e büyükelçi atamasının birkaç güne atamanın yapılacağını söyledi.

Dışişleri Bakanı, "Kapsamlı bir kararname hazırlıyoruz. Arkadaşlarımızla çalıştık, Cumhurbaşkanımıza arz edeceğiz. Hangi ülkeye göre hangi isim olabilir ona bakıyoruz. Birkaç isim var" dedi. 

Yorumlar