Bir ay içinde ikinci kokain operasyonu! Konteynerler ile Türkiye'ye gelecekti

Ekvador polisi, geçtiğimiz 21 Haziran'da Mersin Limanı'na gönderilmeye çalışılan 845 kilo kokaini ele geçirilmesinin ardından ikinci operasyonu gerçekleştirdi. Başkent Guayaquil’deki bir limanda varış yeri Türkiye olan bir konteynerde yaklaşık 96 kilo kokain yakalandı. Latin Amerika ülkesinden bu yıl Türkiye’ye gönderilmek istenirken ele geçirilen kokain miktarı 985 kilogramı aştı.

Bir ay içinde ikinci kokain operasyonu! Konteynerler ile Türkiye'ye gelecekti
Son Güncelleme: 19 Temmuz 2022 Salı 12:33
19 Temmuz 2022 Salı 12:17

Latin Amerika ülkesi Ekvador'da polis bir ay için de ikinci kez Türkiye bağlantılı kokain için operasyon düzenledi. Ekvador’un başkenti Guayaquil’deki bir limanda kaçakçılıkla mücadele ekipleri varış yeri Türkiye olan bir konteynerin içinde 95 kilogram 808 gram kokain ele geçirdi. Bu yıl Türkiye’ye gönderilmek istenirken ele geçirilen kokain 985 kilogramı aştı.

KONTRPLAK LEVHALARININ ARASINDAN ÇIKTI

Ekvador polis teşkilatından yapılan açıklamaya göre, pazar günü konteynerlere ön yükleme yapılan sahalardan birinde yapılan kontrollerde ahşap (kontrplak), panel ve levhalarla dolu "MRKU8338301" numaralı konteynerin kontrolü sırasında narkotik dedektör köpeğin de tepki vermesi üzerine, savcılıktan izin alınarak konteyner açıldı.

VARIŞ NOKTASI AÇIKLANMADI

Yapılan aramada konteynere gizlenmiş siyah renkli jüt torbalar içinde 96 adet tuğla şeklindeki beyaz maddenin kokain olduğunun saptanması üzerine, ihracatçı firmanın sahibi, 70 yaşındaki Jose Nestor gözaltına alındı. VOA Türkçe'de yer alan habere göre narkotik polisi toplamda 958 bin doz eden kokainin Clifford Maersk gemisi ile sevk edilmek istendiğini bildirdi ancak Türkiye’deki varış noktasının hangi liman olduğuna dair herhangi bir bilgi paylaşılmadı.

21 HAZİRAN'DA MERSİN VARIŞLI 845 KİLO KOKAİN ELE GEÇİRİLMİŞTİ

Öte yandan geçen 21 Haziran'da Ekvador'da polis, bir limanda muz konteynerine gizlenmiş 845,7 kilogram kokain ele geçirmişti. Polis uyuşturucunun adresinin Türkiye olduğunu açıklanmış, ülke basını Mersin Limanı'nı işaret etmişti. Son operasyonla bu yıl Ekvador narkotik birimlerinin denetimlerinde, Türkiye’ye gönderilmek istenirken tespit edilen kokain miktarı 985 kiloyu aştı.

GEÇTİĞİMİZ YIL 2 TON YAKALANMIŞTI

Geçen yıl da Ekvador’dan muz konteynerlerine yüklenip Türkiye’ye gönderilmek istenirken biri Panama, diğeri Mersin’de olmak üzere yaklaşık 2 ton kokain yakalanmıştı. Resmi makamlar kokainin piyasa değerinin kilo başı 50 bin ile 60 bin dolar arasında olduğunu açıklamıştı.

Yorumlar