Babacan'dan 'üçüncü ittifak' iddialarına yanıt: Alternatifi konuşmak etik değil

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, üçüncü ittifak iddiaları ile ilgili yaptığı açıklamada “Altılı masada otururken başka alternatifi konuşmayı etik bulmayız." yanıtını verdi.

Babacan'dan 'üçüncü ittifak' iddialarına yanıt: Alternatifi konuşmak etik değil
Son Güncelleme: 16 Nisan 2022 Cumartesi 13:32
16 Nisan 2022 Cumartesi 13:10

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan gündemdeki konulara dair T24'e konuştu. Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu'nun "Üçüncü ittifak olabilir" sözlerini değerlendiren Babacan, "Geçen yıl üçüncü ittifak teklifi gelmişti sıcak bakmadık" dedi. Babacan, "Altılı masada otururken başka alternatifi konuşmayı etik bulmayız. Altılı masanın tartışması doğal ama güven sarsıcı olmamalı." ifadelerini kullandı.

T24'te Murat Sabuncu'nun sorularını yanıtlayan Babacan, muhalefetin cumhurbaşkanı adayı kriterlerini, HDP'ye yönelik iktidarın yaklaşımını ve Gezi eylemleri sürecinde iktidar içindeki yaşananları da anlattı.

Babacan'ın Sabuncu'nun sorularını yanıtlarken paylaştığı görüşlerden bazıları şöyle:

"Geçen yıl üçüncü ittifak teklifi gelmişti sıcak bakmadık. Altılı masada otururken başka alternatifi konuşmayı etik bulmayız. Altılı masanın tartışması doğal ama güven sarsıcı olmamalı."

"Altılı masanın üzerinde uzlaştığı cumhurbaşkanı aday kriteri şöyle: Kapsayıcı, kucaklayıcı ve demokrasiye gönül vermiş olmalı. Bunun dışında bir kriter konuşmadık."

HDP'nin temsil ettiği siyasi çizgisinin parlamentoda temsil edilmesini önemli buluyoruz. Zaten geçmişte de bu siyasi çizgi defalarca kapatılmış. Bitmiş mi? Her dönemde kısa süreli kahramanlıklar: İşte biz kapattık! İyi halt ettiniz

Başbakan olan Erdoğan Gezi'de gözünü kararttı, durduramadık. İçeride ciddi mücadele verdik. Bakan olarak ne söylemişim kayıtlarda. Sadece ben değil bakanların neredeyse tamamı durduramadık. Erdoğan değişik bir psikolojiye girdi.

Bu seçim ülkenin son şansı olabilir. Son demokrasi nefesi olabilir. Hata yapma şansımız yok. Partilerin dar parti çıkarlarından kendisini soyutlaması lazım. Cumhurbaşkanı adayı olabileceğini düşünen insanların kendi şahsi ihtiraslarından arınıp bu ülke meselesi deyip yapıcı olması lazım. Kolay yönetilecek bir süreç olmayacak.

SEÇİMLERDEN 3 AY ÖNCE AÇIKLANMASI MAKUL BİR SÜRE

Adayın seçimlerden üç ay önce açıklanması makul bir süre. Aday olacak kişinin güçlendirilmiş parlamenter sistem ve geçiş süreci ile mutabakata imza attıktan sonra aday olması lazım.

ODTÜ'lü protestocu öğrenci gruplarıyla istedikleri zaman görüşmeye hazırız. Eleştirdikleri konularla ilgili hafızayı, konuşarak tazeleyelim.

Kur Korumalı Mevduat sisteminin maliyeti korkunç olacak. Emekli maaş ve asgari ücreti de mevduatlar gibi dövize endeksleyin de görelim.

Yerel yönetimler üzerindeki İçişleri Bakanı ve Bakanlığı'nın vesayetini kaldıracağız. Mahkeme kararlarını esas alacağız.

Yorumlar