AYM Başkanı Arslan'dan adil yargılama çağrısı

AYM Başkanı Aslan, "Türkiye'de Bireysel Başvurunun 10'uncu Yılı Uluslararası Konferansı"nda bireysel başvuruya dair konuştu. Aslan başvuru sayılarının yüksekliğine dikkat çektiği konuşmasında "AYM, bireysel başvuruda tek tek sivrisinekleri öldürmek suretiyle bir mücadele yürütemez. Yapılması gereken hak ihlaline sebep olan bataklığın kurutulmasıdır" dedi.

AYM Başkanı Arslan'dan adil yargılama çağrısı
Son Güncelleme: 23 Eylül 2022 Cuma 16:28
23 Eylül 2022 Cuma 16:27

Anayasa Mahkemesi (AYM) Başkanı Zühtü Aslan, AYM'de gerçekleştirilen 'Türkiye'de Bireysel Başvurunun 10'uncu Yılı Uluslararası Konferansı'nda özellikle son 10 yılda AYM'ye 450 bin civarında bireysel başvuru yapıldığını, 327 bininin karara bağlandığını belirterek katılımcılara bireysel başvuruya dair bilgiler paylaştı.

Uzun yargılanma gibi kronik sorunların çözüme kavuştuğunu belirten Aslan Türk Hukuk Sistemine dair "Bugün bireysel başvurunun en iyi uygulama örneklerinden biri Türkiye’de" olduğunu ifade etti.

"SON ON YILIN EN YÜKSEK SAYISI"

Konuşmasının devamında istatistiklerden örnek veren Arslan, "23 Eylül 2012 tarihinden bugüne kadar AYM'ye toplam 450 bin civarında başvuru yapılmıştır. Mahkeme bugüne kadar 327 binini karara bağlamıştır. Dolayısıyla şu an elimizde yaklaşık 123 bin bireysel başvuru bulunmaktadır. Bu, bireysel başvurunun 10 yıllık döneminde en yüksek sayıyı ifade etmektedir. Fakat şunu da belirtmek lazım; bu 123 bin derdest başvurunun 68 bini yani yaklaşık yüzde 55’i makul sürede yargılanma hakkına ilişkin şikayetlerden, bir başka ifadeyle uzun yargılama şikayetlerinden oluşuyor. Mahkememiz bu meseleyi büyük ölçüde halletti. En azından kendine düşen boyutuyla halletmiş durumda" diye konuştu.

"BİREYSEL BAŞVURULAR KURUMSALLAŞTI"

Bireysel başvurunun önemli ölçüde kurumsallaştığına dikkat çeken Arslan "Daha zor olanı 10 yıl içerisinde belli bir noktaya gelen bireysel başvurunun gelecek nesillere taşınması. Burada hepimize büyük sorumluklar düşüyor. Çünkü bu sadece AYM'nin değil, Türkiye’de yaşayan herkesin ortak sorumluluğu ve görevi" yorumunda bulundu.

"HAK İHLALLERİNE SEBEP OLAN BATAKLIK KURUTULMALIDIR"

Bireysel başvurunun objektif etkisinin kamu kurumları tarafından iyi anlaşılması ve uygulanması gerektiğini dile getiren Arslan, "AYM, bireysel başvuruda tek tek sivrisinekleri öldürmek suretiyle bir mücadele yürütemez. Yapılması gereken hak ihlaline sebep olan bataklığın kurutulmasıdır. Bunun için de bireysel başvurunun objektif etkisinin özellikle kamu kurumları tarafından iyi anlaşılması ve uygulanması gerekir. Yeni bir ihlalin ortaya çıkmasının, yeni bir başvurunun yapılmasını beklemeden AYM'nin tespit ettiği ilke ve esasların hayata geçirilerek ihlallerin önünün kesilmesi gerekir" dedi.

Bu içeriğimize de göz atabilirsiniz clear_all

Yorumlar