Amatör dağcılardan ilk iz

Bursa'da geçen hafta pazar günü zirve yürüyüşüne çıktıkları Uludağ'da kaybolan iki kişiyi arama çalışmaları yedinci gününde devam ediyor.

Amatör dağcılardan ilk iz
Son Güncelleme: 8 Aralık 2019 Pazar 13:37
8 Aralık 2019 Pazar 13:31

Uludağ'da 7 gün önce kaybolan dağcılardan ilk iz bulundu.

1 Aralık'ta çıktıkları zirve yürüyüşünde kaybolan Mert Alpaslan ve Efe Sarp'a dair ilk haber bir hafta sonra geldi.

Bursa Uludağ Dağı'nda yoğunlaşan çalışmalar sonucunda, dere yatağında kırmızı mont ve bere bulundu. Kıyafetlerin, kayıp 2 dağcıdan Efe Sarp'a ait olduğu belirlendi. Mont, bere ve ev anahtarını gören ailesi bunların Efe Sapr’a ait olduklarını teyit etti. Ayrıca Efe Sarp’ın cebinden çıkan anahtarın evinin anahtarı olduğu öğrenildi.

Uludağ’da yoğun kar yağışı ve sisli hava sebebiyle montun bulunduğu dere yatağında karadan arama çalışmalarına devam edilirken, bölgeye özel savunma sanayinde üretilen termal görüşlü drone gönderildi. Bu drone'un Türkiye’de tek olduğu ve büyük doğa olaylarında kar altını, toprak altını ve su altını görebildiği öğrenildi.

Montun bulunduğu alanda kaldıran drone ile havadan çalışmalar sürerken, karadan ise 150 kişilik arama kurtarma ekibi bölgeyi tarıyor. Çalışmalarda jandarma ve AFAD'ın yanı sıra sivil arama kurtarma ekipleri görev alıyor.

İki arkadaşın Uludağ Milli Park gişelerinden giriş yaparken kaydedilen görüntüleri ortaya çıkmıştı.

Arama çalışmalarının yedinci gününde aralıksız sürerken, iki dağcının daha önce de Uludağ'a tırmanış yaptığı ortaya çıktı.

Yorumlar