Beyaz Saray'dan İranlı göstericilere destek: ABD İran halkının yanındadır

ABD yönetimi, İran'da benzin zammını protesto etmek için gösteri düzenleyen protestocuları desteklediklerini duyurdu. Beyaz Saray'dan konuya ilişkin yapılan yazılı açıklamada, eylemcilere karşı kullanılan şiddetli müdahale kınandı.

Beyaz Saray'dan İranlı göstericilere destek: ABD İran halkının yanındadır
Son Güncelleme: 18 Kasım 2019 Pazartesi 08:30
18 Kasım 2019 Pazartesi 08:28

ABD, İran’da gösteri yapan halkı destekleyen bir açımlama yaptı.

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada ABD'nin, İran'da benzin zammını protesto etmek için gösteri düzenleyen protestocuları destek verdiği duyuruldu. Açıklamada, eylemcilere karşı kullanılan şiddetli müdahale kınandı.

Açıklamada, "ABD, kendilerine önderlik etmesi gereken rejime karşı barışçıl protestolar düzenleyen İran halkının yanındadır. Göstericilere karşı kullanılan ölümcül müdahale ve ağır iletişim kısıtlamalarını kınıyoruz." ifadelerine yer verildi.

Tahran yönetiminin de eleştirildiği açıklamada, "Tahran yönetimi, nükleer silah ve füze programlarının yanı sıra terörizmi destekleyerek, yönetim tabakasının kendi insanlarını terk edip, kendi zenginlikleri ve güçleri için çalıştıklarında ne olacağını onurlu İran halkına gösterdiler." değerlendirmesinde bulunuldu.

İran'da benzine yapılan yüzde 300 zam nedeniyle cuma günü başlayan gösteriler devam ederken, bu zamana kadar 1000 civarında eylemcinin tutuklandığı, ülke genelinde sabit ve mobil hatların tamamında internete erişimin engellendiği biliniyor.

Yorumlar