Milli Savunma Bakanlığı açıkladı: ABD heyeti Şanlıurfa'da

MSB'den yapılan açıklamada Suriye kuzeyinde ABD ile koordineli tesis edilmesi planlanan Güvenli Bölgeye yönelik Müşterek Hareket Merkezinin kurulması çalışmaları başlamıştır. Bu kapsamda ön hazırlık maksadıyla altı kişilik ABD heyeti Şanlıurfa’ya ulaşmıştır.'' denildi.

Milli Savunma Bakanlığı açıkladı: ABD heyeti Şanlıurfa'da
Son Güncelleme: 23 Ağustos 2019 Cuma 12:04
12 Ağustos 2019 Pazartesi 15:52

ABD ile Türkiye arasında 5-7 Ağustos tarihlerini arasında düzenlenen toplantılarda Suriye'de oluşturulması planlanan güvenli bölgenin tesisinin ABD ile birlikte koordine ve yönetimi için Türkiye'de Müşterek Harekat Merkezi kurulması mutabakatına varıldı.

Mutabakat çerçevesinde Şanlıurfa'da Müşterek Harekat Merkezi kuruldu. Merkezde görev yapacak 90 kişilik ilk Amerikalı askeri birlik ise bugün kente geldi. Şanlıurfa GAP Havaalanı'na inen askerler daha sonra otobüslerle hareket ederek merkeze ulaştı.

MSB: "Güvenli Bölge'ye yönelik Müşterek Harekat Merkezi çalışmaları kapsamında ön hazırlık için 6 kişilik ABD heyeti Şanlıurfa'ya ulaştı. Müşterek Harekat Merkezinin önümüzdeki günlerde faaliyete geçirilmesi planlanmaktadır." açıklamasında bulundu. 

Yorumlar