2. Yeditepe Bienali 7 Ocak’ta kapılarını açıyor

Sanatseverlerin heyecanla beklediği Yeditepe Bienali’nin ikincisi 7 Ocak-7 Mart tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Fatih Belediye Başkanı M. Ergün Turan, “2 ay boyunca yurt dışından ve ülkemizin çeşitli bölgelerinden 226 sanatçımızı ağırlayacak; İstanbul'la özdeşleşmiş 4 önemli mekanda 282 sanat eserine ev sahipliği yapacağız.” dedi

2. Yeditepe Bienali 7 Ocak’ta kapılarını açıyor
Son Güncelleme: 4 Ocak 2022 Salı 16:46
4 Ocak 2022 Salı 15:46

2. Yeditepe Bienali basın toplantısı, Fatih Belediye Başkanı M. Ergün Turan, Klasik Türk Sanatları Vakfı Başkan Yardımcısı Muhammed Emin Demirkan, Yeditepe Bienali Yönetim Kurulu Üyeleri ve 2. Yeditepe Bienali Küratörü Berkan Karpat’ın katılımlarıyla 4 Ocak 2022’de, Sepetçiler Kasrı’nda gerçekleştirildi.

Basın toplantısının açılış konuşmasını yapan Klasik Türk Sanatları Vakfı Başkan Yardımcısı Muhammed Emin Demirkan, ilki 2018 yılında gerçekleştirilen Yeditepe Bienali’nin komşu kültürlerle temastaki önemine ve bu kültürleri dönüştürmedeki gücüne dikkat çekti. 

“Yeditepe Bienali kadim mekanlarda çerçeve içi çerçeve dışı temasıyla anlam arayışını üstlenmiştir. Bienalin ülkemizin sanat duruşunu ve sanat politikasını etkileyeceğine inanıyoruz.” cümleleriyle Yeditepe Bienali’nin bu toprakların sanatına duyduğu sorumluluk bilincinin 2. Yeditepe Bienali’nde de devam ettiğini belirtti.

“ÇERÇEVE İÇİ ÇERÇEVE DIŞI”

Bu yıl ikincisi düzenlenen Bienal’in küratörlüğünü, Münih’te bulunan Haus der Kunst Müzesi’nin Sanatçılar Kurumu Başkanı Berkan Karpat üstlendi. Bienal’in temasının “Çerçeve İçi Çerçeve Dışı” olarak belirlendiğini ifade eden Karpat, Avrupa lisanlarında ‘çerçeve’ kelimesine karşılık gelen kelimelerin çoğunlukla ‘sınırlılık’ anlamı taşıdığına dikkat çektikten sonra şöyle devam etti:

“Türkçe’de çerçevenin böyle bir anlamı olduğunu söylemek zor. Esasen çerçeve, bizde ‘daire’nin görece yeni bir kullanımı. Evvelce ‘bir şey dairesinde’ diye konuştuğumuzdaki anlamı şimdilerde çerçeveye taşımışız gi̇bi̇ görünüyor. Bu yüzden de ‘çerçeve’, sınırlama ve kısıtlamadan ziyade, bir ilişkiler ağına ve buna bağlı olarak bir hürleşmeye işaret ediyor.”

Bu bakış açısıyla yola çıkan 2. Yeditepe Bienali, sanatseverleri çerçevenin hem içine hem de dışına bakmaya, Küratör Berkan Karpat’ın ifadesiyle “içerde kaybettiklerimizi dışarıda aramanın sonuçlarına” ilişkin soruları da bir kez daha sormaya davet ediyor.

BAŞKAN TURN TÜM SANATSEVERLERİ DAVET ETTİ

Basın toplantısında söz alan Fatih Belediye Başkanı M. Ergün Turan, Covid 19 salgını nedeniyle bir yıl ertelemeli olarak gerçekleşen Bienal’in, hem Fatih’teki İstanbul’la özdeşleşmiş mekanların birer sanat platformu olarak değerlendirilmesiyle hem seçilen ilham verici temasıyla hem de eserlerin zihinlerde yarattığı zengin çağrışımlar ve sergilenme tarzlarıyla, verimli sanatsal tartışmalara imkan sağlayacağına inandığını ifade etti. Konuşmasının devamında Bienal’in hayata geçirilmesi konusunda emeği geçen, destek veren tüm kişi ve kurumlara şükranlarını sunan Ergün Turan, Ocak’tan Mart’a kadar sürecek sanat şölenine tüm İstanbullu sanatseverleri davet etti.

DÖRT FARKLI MEKAN

2. Yeditepe Bienali, sadece temasıyla değil, tercih edilen sergi mekanları ile de ev sahipliği yaptığı sanat eserleri için anlamlı bir çerçeve sunuyor. Bienal’de sergilenecek eserler İstanbul’la özdeşleşmiş dört ayrı mekanda sanatseverlerin dikkatine sunuluyor. Mekan seçimlerine değinen Küratör Berkan Karpat, “Bu yılki Bienal, bin yıldan fazla süredir var olan ve Batı kültürünün ötesinde bir geleneğe ve teorik yansımaya sahip olan bir sanatı, Süleymaniye Külliyesi İmareti Darüzziyafe, Nuruosmaniye Camii Mahzen, Yedikule Hisarı ve Fatih Cam Küp Sanat Galerisi olmak üzere dört ayrı mekanda yeniden inceliyor” dedikten sonra devam ediyor: “Dört mekan da bir tür ‘ara-mekan’ olmaları ile, misafirlerini çerçevede değilse de eşikte karşılamaya ve onları ‘içeri’ davet etmeye aday.”

Açılış konuşmasında seçilen mekanlar konusundaki hassasiyete özellikle dikkat çeken Fatih Belediye Başkanı Mehmet Ergün Turan, sergi mekanlarının klasikten çağdaşa kademeli olarak açılacağını ve ilk adımın da Süleymaniye Külliyesi içinde bulunan restorasyonu devam eden Darüzziyafe ile atılacağını ifade etti. Nuruosmaniye Mahzen ve Yedikule Hisarı’nın da tarihi ve büyüleyici atmosferleriyle sergiye büyük değer kattığını belirten Turan, Bienal’in en genç ve dijital mekanının ise Cam Küp Galeri olacağını ifade etti. Bineal’de sergilenen eserler, tek tek bulundukları mekanlarda ziyaret edilebileceği gi̇bi, Fatih Cam Küp Galeri’de etkinliğe katılan tüm eser ve mekanlar dijital olarak da gezilebilecek.

“Çerçeve İçi Çerçeve Dışı” temasıyla yola çıkan, sanatseverleri çerçevenin hem içine hem de dışına bakmaya çağıran 2. Yeditepe Bienali, içeride kaybettiğimizi dışarıda aramanın sonuçlarına ilişkin soruları, Batı’nın anlam dünyasının çerçeve ile ilişkisini ve oluşturduğu çelişkiyi gelenekli sanatlarımızın kendi estetik ve kültür enstrümanlarıyla birlikte tartışıyor.

2. Yeditepe Bienali ufuk açıcı teması ve iddialı eserleriyle, 07 Ocak’ta restorasyonu devam eden Süleymaniye Külliyesi İmareti Darüzziyafe’de başlayıp, 07 Mart 2022 tarihine kadar Nuruosmaniye Camii Mahzen, Yedikule Hisarı  ve Fatih Cam Küp Galeri’de devam edecek.

Yorumlar