Kripto paralar caiz mi? Kripto paralar neden caiz değil?

Birçok dini kurum kripto paraların caiz olmadığını söylemişti. Kripto paralar fiziki varlıklarla desteklenerek caiz hale getirilmeye çalışılıyor.

Kripto paralar caiz mi? Kripto paralar neden caiz değil?
Son Güncelleme: 17 Nisan 2018 Salı 14:19
17 Nisan 2018 Salı 14:00

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın da aralarında bulunduğu birçok dini kurum kripto paralar için ‘İslam yasalarına aykırı’ nitelendirmesini yapmıştı.

 ALTIN DESTEKLİ KRİPTO PARA

OneGram isimli Dubai merkezli şirket, altın destekli kripto para üretimi yapıyor. Şirket bu şekilde İslami otoritelerden onay almayı hedefliyor. Şirket diğer kripto para firmalarını da peşinden sürükleyerek 2 milyar kişinin üzerindeki Müslüman pazarında kripto para kullanımının yaygınlaşmasını hedefliyor.

 NEDEN CAİZ DEĞİL?

İslami yasalara göre aşırı spekülasyon, dalgalanma ve fiziki değere dayanamamasından dolayı bu dijital para birimleri birçok ülkede caiz olarak görülmüyor.

Bloomberg HT’de yer alan habere göre; Diyanet İşleri Başkanlığı kripto para birimleri hakkında  daha önce yaptığı açıklamada, "Kendi özünde ciddi belirsizlikler taşıyan, aldanma ve aldatma riski ileri düzeyde olan, dolayısıyla herhangi bir güvencesi bulunmayan ve kamuoyunda saadet zinciri olarak bilinen uygulamalar gibi belirli kesimlerin haksız ve sebepsiz zenginleşmesine yol açan dijital kripto­ paraların kullanımı caiz değildir" ifadelerini kullanmıştı.

“İSLAMİ KURALLARA YÜZDE 100 UYAN İLK ŞİRKETİZ”

OneGram kurucusu Ibrahim Khan, İslami kurallara yüzde 100 uyan ilk şirket olduklarını belirterek, "Umuyoruz ki gittikçe daha fazla kripto para birimi İslami modeli takip eder ve inanıyorum ki bu tür kuruluşlar yavaş yavaş ortaya çıkmaya başlıyorlar" dedi.

Şirket bu çerçevede kripto parasının her bir birimini bir gram altına eşdeğer tutarak altını da kasada saklıyor.

İslam'a uygun kripto para üretme modellerini 2016 yılının aralık ayında bitirdiklerini söyleyen Khan, "Amacımız bu alanı daha da geliştirmek ve şeriata uygun kripto para birimlerinin satılması için düzenleyici bir kurumun oluşturulmasını memnuniyetle karşılarız" ifadelerini kullandı.

“YENİ NESİLLERİN HIZLA TALEP GÖSTERECEĞİNİ SÖYLEMEK HATALI OLMAZ”

İş Yatırım Uluslararası Piyasalar Müdürü Şant Manukyan da kripto paraların İslami olarak uygun hale getirilmesinin talepte nasıl bir etki yaratacağı konusunda şu an net bir şey söylemenin mümkün olmadığını belirtmekle beraber, "Faizsiz olması nedeni ile altının popülaritesini baz alırsak, en azından teknolojiye yakın yeni nesillerin hızla talep göstereceğini söylemek hatalı olmaz" dedi.

Manukyan, "Şu anda penetrasyon oranı çok düşük olduğundan çok az sayıda yeni kullanıcı bile pozitif etkiler" ifadelerini kullandı.

Dünya genelinde bugün 1.600'e yakın kripto para bulunuyor.

Yorumlar