Dolarda Arjantin etkisi

Dolar/TL bayram öncesi 5.45'i görmesinin ardından bayramda Arjantin şoku yaşıyor. 12 Ağustos günü dolar/TL sığ piyasada 5.55 üzerine çıktı. Nedeni ise Arjantin'deki öncü seçim sonuçları.

Dolarda Arjantin etkisi
Son Güncelleme: 23 Ağustos 2019 Cuma 12:04
12 Ağustos 2019 Pazartesi 14:30

Dolar/TL, merkez bankalarından küresel çapta düşük faiz beklentilerinin gelişmekte olan piyasalara yönelik risk iştahını ve getiri arayışını artırdığı ortamda bir süredir düşüş trendindeydi.

Merkez Bankası başkanının değişmesi ve ardından gelen 425 baz puanlık indirime rağmen dolar, TL karşısında değer kaybına devam etti.

Kurun aşağı yönlü hareketinde S-400 meselesinde diyalog üzerinden yürüyen pozitif süreç, Trump yönetiminin kongrenin tam aksine yaptırım konusunda isteksiz olması, düşen cari açık ve azalan jeoplitik riskler öne çıktı.

Türkiye'nin Fırat'ın doğusuna yapacağı operasyonuna hazırlanmasının ikili ilişkilerdeki risk algısını yükseltmesine rağmen güvenli bölge ve müşterek harekat merkezinde anlaşılması da piyasaları rahatlattı.

Türkiye, Singapur ve Hindistan'da piyasalar Kurban Bayramı, Japonya'da da Dağ Günü (Bayramı) nedeniyle kapalı. Piyasalarda Arjantin'deki beklenmedik öncü seçim sonuçlarının etkisi görülüyor. Yaklaşık yüzde 5 düşüşle fiyatlanan Arjantin pesosu öncülüğünde, gelişmekte olan ülke paraları aşağı yönlü.

 

Yorumlar