Albayrak’tan kıdem tazminat açıklaması: Üreteceğimiz formülle tüm paydaşlar mutlu olacak

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak kıdem tazminatında tüm paydaşların mutlu olacağı bir formül üreteceklerini ifade etti.

Albayrak’tan kıdem tazminat açıklaması: Üreteceğimiz formülle tüm paydaşlar mutlu olacak
Son Güncelleme: 16 Nisan 2019 Salı 14:18
16 Nisan 2019 Salı 13:05

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, ABD’de Başkan Trump ve yatırımcılarla yaptığı görüşmelere ilişkin detayları paylaştı.

Albayrak, IMF toplantılarında kota reformunun ele alındığını ve ekim ayındaki toplantılara kadar çalışmaların tamamlanmasına karar verildiğini söyledi.

Türkiye-ABD ilişkileri konusunda, demir-çelik ürünlerine uygulanan ek vergiler ile Halk Bankası konularının ele alındığını anlatan Albayrak, yatırımcılarla yaptığı toplantılara değinerek, ziyaretini, "Bugüne kadarkilerin en başarılısı" olarak nitelendirdi.

Bakan Albayrak, Türkiye ekonomisinin son 6 aylık performansının ciddi bir takdir gördüğünü belirtti. Albayrak, yılın ilk çeyreğinde Türkiye’nin teknik resesyondan çıktığını gösteren veriler olduğunu ifade etti.

"Zor bir dönemi minimum hasarla atlattık" diyen, en kötü dönemin geride kaldığını vurgulayan Albayrak, yıl sonu enflasyonunun, yüzde 15,9 oranındaki hedefin altında kalacağını belirtti.

Albayrak, görüşmelerinde İstanbul seçimleriyle ilgili sorularla karşılaşıp karşılaşmadığına yönelik sorular karşısında, resmi görüşmelerde konunun gündeme gelmediğini belirtti. Bazı yatırımcıların bu konuda sorular sorduğunu anlatan Albayrak, "Istanbul seçimleri ne olursa olsun piyasa tarafından satın alındı" dedi.

“Seçimler yenilense bile yatırım açısından fark yaratmaz”

Albayrak, "Seçim tekrarlanırsa yatırımcı tepkisi ne olur?" sorusuna, "Yatırımların artması veya kesilmesi açısından bir fark yaratmaz" yanıtını verdi.

İstanbul seçimleriyle ilgili spekülatif yorumlar olduğuna dikkat çeken Albayrak, "Kaybederse vermeyecek deniyor. Ankara'yı kim kazandı ve şu an kim yönetiyor. Vermediler mi" diye konuştu.

Kıdem tazminatı mesajı

Albayrak, yeni ekonomi paketinin en çok tartışılan başlığı olan kıdem tazminatı konusunda da şunları söyledi: "Verilen mesajların doğru okunması lazım. Tüm paydaşların mutabakatıyla bir süreç işleyecek. Daha ortada bir şey yok. Kıdem tazminatı çok sorunlu bir alan. İşçi, işveren, sendika mutsuz. Öyle bir formül üreteceğiz ki tüm paydaşlar mutlu olacak. Sabırlı olalım. Tüm paydaşlarla adım atılacak."

Yorumlar