Trump: Bu ülkelerden niye bu insanları kabul ediyoruz

ABD Başkanı Trump mülteciler hakkında yapılan bir görüşmede, “Bu ülkelerden niye bu insanları kabul ediyoruz" dediği bildirildi.

Trump: Bu ülkelerden niye bu insanları kabul ediyoruz
12 Ocak 2018 Cuma 08:50

ABD Başkanı Trump’ın mülteciler konulu bir toplantıda, “Bu b.k ülkelerden niye insan alıyoruz” dediği ifade edildi.

Washington Post gazetesinin duyurduğu haberle ilgili Beyaz Saray'dan bir yalanlama gelmedi. Trump'ın bu cümleyi Güney Amerika ve Afrika ülkelerini kast ederek kullandığı belirtildi.

BBC Türkçe'de yer alan habere göre Beyaz Saray sözcülerinden Raj Shah konu ile ilgili açıklamasında, "Washington'daki bazı politikacılar başka ülkeler için mücadele yolunu seçmiş olabilir ama Başkan Trump her zaman Amerikan halkı için savaşacaktır" dedi.

Shah açıklamasının devamında, "Başkan Trump, ulusumuza katkı verebilecek, ekonomimizi güçlendirecek ve topluma yararı olacak kişileri kabul etme konusunda kalıcı çözümler aramaktadır." dedi. Trump'ın bu sözleri Cumhuriyetçi ve Demokrat partili milletvekilleri ile "tarafsız bir mülteci anlaşması teklifi" üzerine gerçekleştirilen bir toplantıda sarf ettiği bildirildi.

Donald Trump'ın bu ülkeler yerine Norveç'ten mülteci almak yönünde bir çıkış yaptığı da belirtildi. ABD Başkanı Trump'ın birkaç hafta önce de Haitili'ler için "hepsi AIDS'li" ifadesini kullandığı bildirilmişti.

 Trump, sunucu Oprah’ın başkanlık seçimlerine hazırlandığı iddiasına karşılık açıklama yapmıştı.

ABD'li televizyon sunucusu Oprah Winfrey'in 2020'de yapılacak başkanlık seçimlerine hazırlandığı iddia edilmişti.

Bu iddiaya Winfrey'in yakın arkadaşı Gayle King'den bir açıklama geldi. CBS kanalında bir sabah programı sunan King, başkanlık seçimlerine aday olması gerektiği yönünde spekülasyonların Winfrey'de merak uyandırdığını ancak sunucusunun şu an bunu aktif bir şekilde düşünmediğini söyledi.

Winfrey hakkında konuşan King, "O bu ülkeyi seviyor ve hizmet etmek istiyor. Ancak bunu şu anda aktif bir şekilde düşündüğünü sanmıyorum" ifadelerini kullandı.

Winfrey'in şu anki düşüncesini değiştirebileceğini söyleyen King, "Onun bu düşünceden etkilendiğini düşünüyorum. Yıllar boyu Oprah Show'u izledikten sonra herkesin daima görüşünü değiştirme hakkı olduğunu da biliyorum" ifadelerini kullandı.

Altın Küre'de ödül alan Oprah Winfrey, kadınlara karşı ayrımcılığı protesto etmek için siyah kıyafetler giymiş ve yaptığı konuşmada kadınlara seslenerek, "Erkek iktidarının zamanı geçti" demişti. Winfrey, kadınların kendi güçlerinin farkına varmaları ve korkusuzca ses çıkarmaları gerektiğini söylemişti.

Winfrey'in konuşması büyük etki yaratırken CNN, Winfrey'in aktif bir şekilde başkanlık yarışına katılmayı düşündüğünü öne sürmüştü.

TRUMP: OPRAH ADAY OLSAYDI YENERDİM Winfrey’in başkan adaylığıyla ilgili tartışmalara ABD Başkanı Donald Trump da katıldı. Trump, “Oprah’ı başkanlık seçiminde yenebilirdim ama aday olacağını sanmıyorum” dedi.

Yorumlar