Macron: Suriye’ye yapılan operasyon Rusya ve Türkiye’yi ayırdı

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Suriye’ye yapılan operasyonun Rusya ile Türkleri ayırmayı başardığını söyledi.

Macron: Suriye’ye yapılan operasyon Rusya ve Türkiye’yi ayırdı
Son Güncelleme: 16 Nisan 2018 Pazartesi 11:20
16 Nisan 2018 Pazartesi 08:29

 Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, katıldığı bir televizyon programında Suriye’ye yapılan operasyonu değerlendirdi.

Operasyonun sadece askeri noktalarla sınırlı olduğunu söyleyen Macron, harekatın başaralı bir şekilde sonlandırıldığını açıkladı. Macron, Ruslar karşısında yeninden kredibilite elde ettiklerini belirterek, operasyonun Türkler ile Rusları ayırmayı sağladığını söyledi.

 “HEDEFİM TÜRKLER VE RUSLARI MÜZAKERE MASASINA OTURTMAK”

 Suriye’ye yapılan operasyonda Rusya ve İran haricinde  diğer NATO ülkeleri  destek vermişti.  Trump’ı Suriye’de kalmaya ikna ettiğini söyleyen Fransa Cumhurbaşkanı Macron, herkesle konuşmak istediğini söyleyerek, “Hedefim en azından Rusları ve Türkleri bu müzakere masasına oturtmayı başarabilmek” diye konuştu.

 Hürriyet’te yer alan habere göre, son aylarda Suriye’de diplomatik ve insani alanda en aktif ülkenin Fransa olduğunu vurgulayan Macron, “Topluluğumuza kredibilite kazandırmak için bu operasyonun kaçınılmaz olduğu bir aşamaya gelmiştik” dedi.

Fransa Cumhurbaşkanı, “Bu kalıcı çözümü inşa etmek için Türkiye, İran, Suriye ve Rusya ile görüşmek gerek” dedi. Barışın bombardımanlarla kazanılmadığının altını çizen Macron, “Fransa, Başar Esad rejimine savaş açmadı. Uluslararası hukukun ve Birleşmiş Milletler kararlarının bir daha ihlal edilmemesi için eyleme geçtik” dedi.

Macron, Suriye’de bir geçiş sürecine olanak sağlayacak siyasi bir çözüm üzerinde çalıştıklarını ifade etti. Fransa lideri, Rusya lideri Vladimir Putin’e kimyasal saldırıda Moskova’nun suç ortağı olduğunu söylediğini aktardı.

Yorumlar