Türkiye'nin İran ambargosundan muaf tutulmasının ardından dolar 5,37 seviyesine kadar geriledi

Yeni haftanın ilk iş gününde Dolar/TL 5.44  seviyesinde işlem görürken ABD, İran'a uyguladığı ambargoda Türkiye'nin muaf olduğunu açıklaması üzerine 5,37 seviyesine kadar geriledi.

Türkiye'nin İran ambargosundan muaf tutulmasının ardından dolar 5,37 seviyesine kadar geriledi
Son Güncelleme: 5 Kasım 2018 Pazartesi 17:38
5 Kasım 2018 Pazartesi 16:56

Yeni haftanın ilk iş gününde Dolar/TL 5.44  seviyesinde hareket ediyor. Kur aylık yüzde 2.67 ile beklentilerin üzerinde gelen ekim ayı enflasyon verisi sonrasında da önemli bir değişim göstermedi.

Cuma günü 5.43 TL'yi görmüştü

Dolar/TL geçtiğimiz hafta ABD ve Çin arasında ticaret geriliminin yatışacağı beklentileri ile gelişmekte olan piyasalarda artan risk iştahına paralel geriledi. Kur cuma günü Türkiye'nin ABD'nin İran'a uygulayacağı yaptırımlardan muaf tutulabileceğine yönelik beklentilerle 5.50 seviyesinin altına indi. ABD ile Türkiye'nin bakanlara yönelik yaptırımları karşılıklı kaldırdığı haberi sonrasında 5.43 seviyelerini gördü.

Bakan Soylu ve Gül ABD'nin yaptırım listesinden çıkartıldı 

ABD, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'yu yaptırım listesinden çıkardı. İki bakan ABD vatandaşı rahip Andrew Brunson'ın Türkiye'deki tutukluluğu nedeniyle ABD tarafından Ağustos ayında yaptırım listesine alınmıştı. Dışişleri bakanlığı sözcüsü Hami Aksoy da ABD Adalet Bakanı Jeff Sessions ile ABD iç güvenlik bakanı Nielsen ile ilgili olarak yaptırım uygulanması kararının kaldırıldığını duyurdu.

İran'a yaptırım kararı başladı

Bugün piyasaların odaknalanacağı bir diğer konu ise ABD'nin İran'ın petrol ihracatını sınırlamaya yönelik devreye aldığı yaptırımlarının Türkiye'yi nasıl etkileyeceği. ABD, nükleer anlaşmayla kaldırılan İran yaptırımlarının enerji, finans ve gemi taşımacılığı sektörlerini içeren ikinci bölümünü uygulamaya başladı.

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, Washington'un İran'a ham petrol ihracatına yönelik yaptırımlarla azami baskı uygulamak istediğini ancak petrole bağımlı olan dost ve müttefik ülkelere zarar vermek istemediğini söyledi.

Yorumlar