Guaido’dan muhaliflere çağrı: 1 Mayıs’ta sokağa çıkın

Kendini geçici devlet başkanı ilan eden Guaido, ülkedeki muhalifleri 1 Mayıs’ta sokağa çıkma çağrısında bulundu.

Guaido’dan muhaliflere çağrı: 1 Mayıs’ta sokağa çıkın
Son Güncelleme: 20 Nisan 2019 Cumartesi 11:17
20 Nisan 2019 Cumartesi 11:15

Venezuela’da kendini geçici devlet başkanı ilan eden ve ABD’nin de başkan olarak tanıdığı Guaido, muhalifleri 1 Mayıs’ta sokağa çıkma çağrısında bulundu.

Devlet Başkanı Nicolas Maduro’nun meşruiyetini kabul etmeyen ABD başta olmak üzere birçok Batı ve Latin Amerika ülkesince desteklenen Guaido, başkent Caracas’ın Chacao semtindeki Bolivar Meydanı’nda düzenlenen mitingde taraftarlarıyla buluştu.

Guaido, “Özgürlük Operasyonu” adını verdiği sivil itaatsizlik ve protesto gösterileri için diğer eyaletlerdeki muhaliflerin hazır olduğunu belirtti.

Tüm ülkedeki taraftarlarını 1 Mayıs’ta sokağa çıkmaya çağıran Guaido, düzenlenecek yürüyüşlerin ülke tarihindeki en büyük eylemler olacağını ileri sürdü.

Guaido ayrıca “Özgürlük Operasyonu” çerçevesinde oluşturulan komitelere kaydedilen aktivistler olan “Özgürlük ve Yardım Komandoları”nın 27 Nisan’da yemin edeceğini duyurdu.

Venezuela’da 1 Mayıs’ta hükümeti desteklemek amacıyla kamu çalışanları ve iktidardaki Venezuela Birleşik Sosyalist Partisi mensupları da sokakta olacak.

Yorumlar