Binali Yıldırım aday olacak mı?

Binali Yıldırım İstanbul’dan aday olacak mı? Yıldırım ‘aday mısınız?’ sorusuna ne yanıt verdi? Habertürk Yazarı Muharrem Sarıkaya yazdı.

Binali Yıldırım aday olacak mı?
Son Güncelleme: 4 Aralık 2018 Salı 09:15
4 Aralık 2018 Salı 09:13

AK Parti’de üç büyük şehirden ikisi olan Ankara ve İzmir açıklanırken gözler İstanbul’a çevrildi. İstanbul adaylığı için Meclis Başkanı Binali Yıldırım’ın isminin kesinleştiği öne sürüldü.

Habertürk Yazarı Muharrem Sarıkaya Binali Yıldırım ile birlikte yaptığı Çin ziyaretinde Yıldırım’a İstanbul adaylığını sordu.

 Sarıkaya’nın yazısı şöyle:

“Biz iki gazeteci yazar, milletvekilleri ve diplomatlardan oluşan heyetteki hemen herkesin ilk duymak istediği yanıt olduğunu söyleyebilirim.

Aslında hepsi her şeyi biliyor ama kendisinden yine de bir teyit almak istiyor…

Durum böyle olunca iş bize düştü, tabi duayenim olarak da Yavuz Ağabeye (Donat)…

Önce resmi ziyarette bulunmak için gitmekte olduğu Çin’in Başkenti Pekin’e kadar sürecek 8.5 saatlik yolculuğun herhangi bir aşamasında kısa süreliğine sohbeti önerdi.

TBMM Başkanı Binali Yıldırım, “Daha erken, durun bakalım” deyip, “Daha yeni başlıyoruz ne konuşacağız?” diyerek esprisi ile geçiştirmeye çalıştı.

“Adaylık, protokol, ilçe belediye başkan adayları” diye sıraladığımız anda da yanımızdan uzaklaştı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı ile ilgili bir cümlesinin olup olmadığını bir kez daha sorduk.

Yanıtı kısa ve net oldu:

“Allah hayırlısını versin…”

Cümlenin vurgusundan, çevresindekilerin yaklaşımından yola çıkarak şunu net söyleyebilirim ki adaylık konusunda Binali Yıldırım açısından tartışmaya mahal bırakacak bir şey kalmamış; adaylığı kesin…

Açıklama tarihi

Ancak adaylık açıklamasının ne zaman yapılacağına ilişkin takvim henüz kesinleşmemiş.

Zaten daha önce Başbakan olarak, sonrasında da TBMM Başkanı sıfatı ile gerçekleştirmeyi planladığı Çin gezisinin ardından Kırgızistan’a da resmi ziyaretini tamamlayacak.

Hemen ardından da İran’ın Başkenti Tahran’a geçip, Türkiye, Afganistan, Çin, İran, Pakistan ve Rusya’nın katılımıyla ikincisi yapılacak “Terörizmle Mücadele ve Bölgesel Bağlantılılığın Güçlendirilmesi II. Parlamento Başkanları Konferansı”na katılacak…

Ankara’ya cumartesi gece dönecek.”

Yorumlar