TikTok kullanımında Türkiye dokuzuncu sırada

Sosyal medya araştırmaları yapan 'We Are Social'ın verilere göre, 26.5 milyon TikTok kullanıcısının bulunduğu Türkiye, en çok TikTok kullanıcısı olan ülkeler listesinde dokuzuncu sırada. Uzmanlar ise, TikTok'ta uzun zaman geçiren gençleri sosyal açıdan olumsuz etkilediğine dikkat çekti.

TikTok kullanımında Türkiye dokuzuncu sırada
Son Güncelleme: 22 Ağustos 2022 Pazartesi 14:56
22 Ağustos 2022 Pazartesi 14:52

'We Are Social' adlı platformun verilerine göre dünya genelinde bir milyardan fazla kullanıcısı olan TikTok’ta Türkiye’den 26.5 milyon kullanıcı bulunuyor. Türkiye, dünyada en çok TikTok kullanıcısı olan dokuzuncu ülke.

Cumhuriyet'ten Kader Çukay'ın haberine göre; uzmanlar TikTok’un uzun süre kullanımında gençlerin üzerinde olumsuz etkiye sahip olduğunu belirtti.

UZMANLARDAN UYARI

Çocuk ve ergen psikiyatristi Prof. Dr. Nursu Çakın Memik, sosyal medya platformlarının çocuklar üzerinde zararlı etkilere sahip olduğunu kaydetti:

"Sosyal medyada belirli yaş sınırlamalarının olması gerek. Çünkü risklerle dolu bir mecra. Çocuklar burada olanları gerçekmiş gibi algılıyor. Ünlü olma çabasına girip beğeni ve izlenme sayılarının fazla olmasını istiyor.

Bu dönemde mutlaka bir erişkinin kılavuzluğuna ihtiyaç duyarlar. Sosyal ortamlarda şiddet uygulanınca birey şiddeti normal olarak görmeye başlar. Sonrasında kişi büyüdüğünde şiddet alışkanlık haline gelebilir. Bu nedenle gelecekte şiddet anlamında risk artar. Hem zorbalık hem de mağdur olma durumu sosyal medyayla birlikte artar."

Bu içeriğimize de göz atabilirsiniz clear_all

Yorumlar