Suudi Arabistan'da eski bakan ve emirlere gözaltı

Suudi Arabistan'da aralarında 11 prens, 4 bakan ve çok sayıda eski bakanın da bulunduğu çok sayıda kişinin yolsuzluk gerekçesiyle gözaltına alındığı bildirildi.

Suudi Arabistan'da eski bakan ve emirlere gözaltı
Son Güncelleme: 23 Ağustos 2019 Cuma 11:44
5 Kasım 2017 Pazar 09:18

Al-Arabiya'nın aktardığı habere göre, Savunma Bakanı ve Veliaht Prens Muhammed bin Selman başkanlığında bu gece kurulan Yolsuzluk ile Mücadele Komisyonu'nun kararıyla ülkenin çok sayıda eski bakan ve emiri gözaltına alındı.

Gözaltına alınanlar arasında bu gece görevlerinden alınan bakanların da olduğu belirtildi. Öte yandan, gözaltına alınan isimler hakkında bilgi verilmezken, aralarında bir kadının da olduğu ve bu kişilerin yolsuzluk nedeniyle gözaltına alındıkları ifade edildi.

"Kolera ile ilgili ve Cidde'deki atık suyu projesi usulsüzlüğü"

Haberde "Kolera ile ilgili ve Cidde'deki atık suyu projesi usulsüzlüğü" gibi birden fazla yolsuzluk dosyası nedeniyle gözaltıların gerçekleştirildiği kaydedilirken, resmi makamlardan henüz bir açıklama yapılmadı.

Kraliyet kararnamesi gereğince bu gece kurulduğu ilan edilen Yolsuzlukla Mücadele Komisyonu, tutuklama, malvarlığına el koyma ve gerekli diğer işlemleri yapmak ile yetkilendirilmiş, başkanlığına da Kral Selman'ın oğlu Veliaht Prens Muhammed bin Selman getirilmişti.

Veliaht Prens Salman, geçtiğimiz günlerde 'Ilımlı İslam'a dönüyoruz' açıklamasıyla gündeme gelmişti.

Hürriyet'in aktardığına göre dün gece Suudi Arabistan'da eski bakan ve emirlere yönelik başlatılan yolsuzluk operasyonu şu şekilde gelişti:

Ajanslara önce Yemen'den başkent Riyad'a balistik füze saldırısı gerçekleştiği ve saldırının önlendiği haberi düştü. Bu saldırının hemen sonrasında ise Ulusal Muhafızlar Bakanı ile Deniz Kuvvetleri Komutanı görevlerinden alındı.

Ardından ajanslara bazı Suudi prens, eski bakan ve iş adamlarının da gözaltına alındığı haberleri düşmeye başladı. 11 prens, dört bakan ve onlarca eski bakanın da bulunduğu çok sayıda kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

Öte yandan, henüz isimleri açıklanmayan bazı Suudi iş adamlarının da mal varlıklarına el konulduğu iddia edildi.

BODRUM'A GELEN PRENS DE GÖZALTINDA

Gözaltına alınanlar arasında bir süre önce tatilini Bodrum'da geçiren Prens Talal'ın da bulunduğu bildirildi.

Suudi Arabistan kraliyet ailesine mensup Prens El Velid Bin Tallal Bin Abdülaziz El Suud ve ailesi geçtiğimiz Ağustos ayında Bodrum'a gelmişti. Talal, tatil boyunca yaklaşık 2.5 milyon lira harcamış ve buradan aldığı eşyalar, 2 nakliyat kamyonu ile taşınmıştı.

Talal'ın sosyal paylaşım sitesi Twitter'ın da ikinci büyük ortağı olduğu belirtiliyor.

BANKADAKİ PARALARINA EL KONULACAK

Komisyon alacağı kararlar doğrultusunda, şüphelilerin yurt dışına çıkışını engelleyebilecek, bankalardaki tüm paralarına el koyabilecek ve tüm şirketleri kontrol altında tutabilecek.

Suç unsuru tespit edilenler ise derhal tutuklanabilecek.

RESMİ AÇIKLAMA

Suudi Maliye Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, alınan son tutuklama kararları, "Hukukun üstünlüğünü artırarak, Suudi Arabistan'ın yatırım ortamını korudu" ifadeleri kullanıldı.

Ülkede rüşvet ve yolsuzlukların engellenmesi için komisyon kurulmasını kararlaştıran Kral Selman bin Abdulaziz'in ciddi yaptırım kararları aldığı kaydedildi.

Bu içeriğimize de göz atabilirsiniz clear_all

Yorumlar