YKS öncesi okunacak dualar? Sınav öncesi hangi dualar okunur?

YKS öncesi okunacak dualar? Sınav öncesi hangi dualar okunur? Sorusu YKS’ye girecek öğrenvci ve veliler tarafından araştırılıyor. Peki, YKS öncesi okunacak dualar? Sınav öncesi hangi dualar okunur? İşte detaylar

YKS öncesi okunacak dualar? Sınav öncesi hangi dualar okunur?
Son Güncelleme: 26 Haziran 2020 Cuma 14:55
26 Haziran 2020 Cuma 14:52

YKS öncesi okunacak dualar? Sınav öncesi hangi dualar okunur? Milyonlarca öğrenci kaderini belirleyecek olan sınava giriyor. sınav önce milyonlarca aday zihin açıklığı ve sınav stresine iyi gelen duaları araştırıyor. Sınavda başarılı olmak için aylardır ter döken öğrenciler ve onları destekleyen velileri sınav günü türlü olumsuzluklardan, strese bağlı ağrılardan kurtulmak için sınav önce ve sınav binasında okunacak duaları araştırıyor. Peki, YKS öncesi okunacak dualar? Sınav öncesi hangi dualar okunur? Detaylar haberimizde…

YKS öncesi okunacak dualar? Sınav öncesi hangi dualar okunur?

Sınav günü 70 kere Salat-ı Nariye duası okunur.

''Ya men leccemel mütekebbirine b licami azametihi selliim sellim ya Hafız'' okunmalıdır. Sınavlara girmeden önce, “Rabbi edhılnî müdhale sıdkin ve ahricni muhrace sıdkin ve’c’al li min ledünke sultânen nasîrâ.” (isra suresi;80) okunmalıdır. Ardından sınav için sıraya oturduktan sonra ise, "Rabbi’şrah li Sadri ve yessir li emri,va’hlül ukdeten min lisani,yefkahü kavlî." okunur. Sınava başladığınızda da, "Ya Hayyu Yâ KayyûM, Bi Rahmetike esteğisû." okumanız gerekmektedir.

Dediğimiz üzere bu duaları Allah rızası için okumak gereklidir. Kişisel arzulardan uzak, içtenlikli şekilde edilen dualar makbuldur. Bu duaların anlamına gelecek olursak, “Rabbi edhılnî müdhale sıdkin ve ahricni muhrace sıdkin ve’c’al li min ledünke sultânen nasîrâ.” (”Ya Rabbi!,Beni doğru bir giriş ile girdir ve yine doğru bir çıkış ile çikar.Katından bana yardım edici bir kuvvet ihsan eyle.”), “Rabbi’şrah li Sadri ve yessir li emri,va’hlül ukdeten min lisani,yefkahü kavlî.” (”Ya Rabbi!,Göğsümü ve gönlümü genişlet,işimi kolaylaştır,Dilimin bağını çöz,sözümü anlaşılır eyle.”) ve "Ya Hayyu Yâ KayyûM, Bi Rahmetike esteğisû." (”Ey Hayy ve Kayyum olan Allah'ım, Senin Rahmetine Sığınıyorum.").

"Rabbi edhılnî müdhale sıdkin ve ahricni muhrace sıdkin ve'c'al li min ledünke sultânen nasîrâ." (10 Kere) (İsra suresi 80. ayet)

ANLAMI: "Ya Rabbi! Beni doğru bir giriş ile girdir ve yine doğru bir çıkış ile çikar.Katından bana yardım edici bir kuvvet ihsan eyle."

Zihin açıklığı için okunacak dua

Bismillahirrahmanirrahim...

Ferdün, Hayyün, Kayyûmun, Hakemun, Adlün, Kuddûsün. İyyâke na'büdü ve iyyâkenesta'în. İnnâ fetahnâ leke fethan mubînâ." (On dokuz defa okunacak).

 

Yorumlar