Yeşil pasaport nasıl alınır? Hususi pasaport evrakları nelerdir? 2021 Yeşil Pasaport ücreti

Yeşil pasaport nasıl alınır? Hususi pasaport evrakları nelerdir? 2021 Yeşil Pasaport ücreti! Seyahat severler, yeşil pasaport nasıl alınır sorusuna yanıt arıyor. Özellikle koronavirüs salgını sonrası evlere kapanan milyonlarca insanın bir başka ülke ziyaret planları yapıyor.

Yeşil pasaport nasıl alınır? Hususi pasaport evrakları nelerdir? 2021 Yeşil Pasaport ücreti
Son Güncelleme: 29 Mayıs 2021 Cumartesi 13:03
29 Mayıs 2021 Cumartesi 12:58

Yeşil pasaport nasıl alınır? Hususi pasaport evrakları nelerdir? 2021 Yeşil Pasaport ücreti! Hususi yeşil pasaport almak için hangi evraklar lazım sorusuna yanıt arayan vatandaşlar, 2021 yılı pasaport harç ücretlerini merak ediyor. Yeşil pasaport alma hakkınız varsa öncelikle gerekli evrakları tamamlamalı ve İç İşleri Bakanlığı’na talep dilekçesi göndermelisiniz. Pasaport defter bedelini yatırdıktan sonra diğer evraklar beraber nüfus müdürlüklerinden başvurunuzu tamamlayabilirsiniz. PTT kargo ile adresini vermiş olduğunuz ve istediğiniz yere pasaportunuz gönderilecektir.  Peki, Yeşil pasaport nasıl alınır? Hususi pasaport evrakları nelerdir? 2021 Yeşil Pasaport ücreti!

Yeşil pasaport nasıl alınır?

Öncelikle hususi yeşil pasaport devlet memurlarına verilir. Son yıllarda düzenlenen kanunla devlet memuru statüsünde olmayan kamu çalışanlarına ve belirli bir ihracat miktarını yakalamış iş adamları ve şirketlerinin yetkililerine de hususi yeşil pasaport verilmektedir. 

YEŞİL PASAPORT EVRAKLARI


Yeşil pasaport almak isteyenler aşağıda belirtilen evrakları tamamlayarak yeşil pasaport başvuru linkinden randevu alıp başvurularını tamamlayabilirler. Hususi pasaport için gerekli evraklar;

İç İşleri Bakanlığı’na hususi pasaport talep yazısı,
1 adet biometrik fotoğraf,
Nüfus kartının aslı,
Çalışmakta olanlar: çalıştıkları kurumun il, bölge veya genel müdürlüklerinden alınmış imza sirküleri,
Emekliler: Emekli oldukları tarihte hangi kadro ve kıdemde emekliye ayrıldıklarını gösteren belge,
İstifa eden memurlar: istifa ettikleri dönemde hangi kıdemde olduklarını gösteren belge,
Hak sahibi vefat edenler: vefat eden hak sahibinin vefat ettiği tarihteki kıdemini gösteren belge,
18 yaşından küçükler: velilerden alınan muvafakatname
İle yeşil pasaport başvurusu yapabilirler.

 

 

Yorumlar