HES kodu nedir, nasıl alınır? Hayat eve sığar mobil kod alma!

HES kodu nedir, nasıl alınır? Hayat eve sığar mobil kod alma! soruları Bakan Koca’nın açıklamaları sonrası araştırılmaya başlandı. Peki, HES kodu nedir, nasıl alınır? Hayat eve sığar mobil kod alma! İşte detaylar…

HES kodu nedir, nasıl alınır? Hayat eve sığar mobil kod alma!
Son Güncelleme: 21 Mayıs 2020 Perşembe 11:58
20 Mayıs 2020 Çarşamba 17:39

HES kodu nedir, nasıl alınır? Hayat eve sığar mobil kod alma! Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Mobil uygulamanın bir diğer fonksiyonu da şudur, bireyler risk taşımadığını, hasta veya temaslı olmadığını bu uygulama aracılığıyla gösterebilecek. Uçağa binerken bu uygulama serbest giriş kartı olacak. Ulaştırmada bu bilgi bizlerden göstermemiz istenecek. Bu bilgi sosyal hayata katılım söz konusu olduğunda özel bir bilgi değildir. Bu uygulamaya öncelikle şehirlerarası uygulamaya geçiyoruz. Alacağınız kodu kullanarak uçak ve tren seyahati yapabileceksiniz.” dedi. Bu sözler sonrası vatandaşlar HES kodu nedir, nasıl alınır? Hayat eve sığar mobil kod alma! sorularını araştırdı. Peki, HES kodu nedir, nasıl alınır? Hayat eve sığar mobil kod alma! sizin için araştırdık…

HES kodu nedir, nasıl alınır? Hayat eve sığar mobil kod alma!

HES Kodu, kontrollü sosyal hayat kapsamında, vatandaşların şehirlerarası yolculuklarında, kurum ziyaretlerinde ya da bireysel iletişim gerektiren kamusal alanlarda Covid19 hastalığı açısından herhangi bir risk taşıyıp taşımadığını güvenli şekilde paylaşmasına ve salgının takibine yarayan bir uygulama.

Öncelikle seyahatlerde kullanılacak olan uygulama ile vatandaşların, uygulama üzerinden alacakları kodları kullanarak, sağlık durumlarının kontrolü ilgili seyahat firması tarafından sağlanacak ve buna göre onay verilecek. Seyahati gerçekleştirilen kişinin seyahat sonrasında pozitif olduğunun tespit edilmesi durumunda ise yolculuk sırasında temas ettiği kişiler uyarılacak ve filyasyon uygulamasına başlanacak.

Vatandaşlar, tüm ulaşım süreçlerinde Hayat Eve Sığar Mobil Uygulaması üzerinden ya da kısa mesaj yoluyla HES Kodu alacak. Aldığı HES Kodunu bilet alırken ilgili seyahat firması ile paylaşacak. Paylaşılan HES kodları üzerinden tüm yolcuların Covid19 riski taşıyıp taşımadığı sorgulanabilecek ve riskli kişilerin seyahati onaylanmayacak. Böylece tüm vatandaşların sağlık durumu korunabilecek. Uygulama öncelikle seyahatlerde kullanılmaya başlansa da kısa süre içerisinde işyerleri, muayenehaneler, kurum ziyaretleri gibi birçok alanda yaygınlaştırılacak.

 

Yorumlar