DSİ işçi alım başvurusu nasıl yapılır? Alım başvuru şartları nelerdir? Alım ne zaman hangi tarihte?

Devlet Su İşleri Türkiye genelinde kurumun merkez ve taşra teşkilatlarında bünyesine çalıştırılmak üzere 500 sürekli işçi alınacağını duyurdu. Peki İlana başvurabilmek için şartlar nelerdir? İşçi alımı ne zaman hangi tarihte? İşçi alım başvurusu nasıl yapılır? İşçi alımı ile ilgili merak edilenler.

DSİ işçi alım başvurusu nasıl yapılır? Alım başvuru şartları nelerdir? Alım ne zaman hangi tarihte?
Son Güncelleme: 6 Kasım 2019 Çarşamba 08:11
5 Kasım 2019 Salı 20:32

Greyder, dozer, ekskavatör, yükleyici, treyler operatörü; ağır vasıta, motor, demir kaynak, oto elektrik, ağaç işleri, çarkhane, döşeme, kaporta, boya, tesisat elektrik ustası, sondaj işçisi, SRC4 ve SRC5 belgeli ağır vasıta şoförü gibi farklı meslek alanlarında yapılacak DSİ personel alımı için başvuru yapabilmenin öncelikli şartı lise mezunu olmak. DSİ personel alımı şartları neler? Nasıl yapılır? Haberimizden ulaşabilirsiniz.

DSİ işçi alımı başvurusu için beklenen süreç başladı. Toplam 500 işçi alımı yaparak personel sayısını arttırmayı hedefleyen DSİ, alım yapılacak işçi sayıları ve kadro dağılımını yayımladı. İŞKUR üzerinden yapılacak olan DSİ işçi alımı başvurusu, Bursa, İzmir, Eskişehir, Konya, Ankara, Adana, Samsun, Erzurum, Elazığ, Diyarbakır, Edirne, Kayseri, Antalya, İstanbul, Şanlıurfa, Van, Isparta, Sivas, Kahramanmaraş, Aydın, Trabzon, Kastamonu, Kars, Balıkesir, Artvin ve Ankara illerinde gerçekleştirilecek. İşte, işçi alımı ile ilgili gerekli bilgiler

DSİ 500 işçi alımı başvurusu nasıl yapılır?

DSİ personel alımı başvuruları için açılacak ilan, Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) Açık Kamu İş İlanları bölümünde 05.11.2019 tarihinde ilan edilecek ve 5 gün ilanda kalacaktır. Söz konusu talep ilan edildikten sonra ilanda belirtilen şartları taşıyan adaylar, başvurularını Türkiye İş Kurumu İl Müdürlükleri veya internet (www.iskur.gov.tr) aracılığıyla yapabilir.

Adaylar, kuruma kabul edildikten ve göreve başladıktan sonra 4 ay boyunca deneme sürecine tabi tutulacak. Bu süreci tamamlayan adaylarla devam kararı alınacak.

DSİ 500 işçi alımı genel başvuru şartları nelerdir?

1- 2527 sayılı Türk Soylu Yabancıların Türkiye'de Meslek ve Sanatlarını Serbestçe Yapabilmelerine, Kamu, Özel Kuruluş veya İşyerlerinde Çalıştırılabilmelerine İlişkin Kanun hükümleri saklı kalmak kaydıyla Türk vatandaşı olmak.

2- 18 yaşını tamamlamış olmak.

3- Başvuru yapacak adayların, affa uğramış olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, millî savunmaya karşı suçlar, Devlet sırlarına karşı suçlar ve casusluk, cinsel saldırı veya çocuğun cinsel istismarı suçlarından mahkûm olmamak şartıyla; kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezası alan ya da ceza süresine bakılmaksızın zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama veya kaçakçılık suçlarından hüküm giyenlerden cezasını tamamlayanlar, cezası ertelenenler, koşullu salıverilenler, denetimli serbestlikten yararlananlardan eski hükümlü belgesi ile durumlarını belgelendirmeleri gerekmektedir.

4- Özel kanun veya diğer mevzuatında yer alan şartları taşımak.

5- Kamusal hakları kullanmaktan yoksun bırakılmamış olmak.

6- Yapılacak Güvenlik Soruşturması ve/veya Arşiv Araştırması olumlu sonuçlanmak.

7- Askerlik ile ilişiği olmamak (yapmış olmak, tecilli veya muaf olmak).

8- Her aday, Türkiye İş Kurumunda (İŞKUR) yayımlanan listede belirtilen bir işyeri ve bir meslek koluna başvuru yapabilecektir.

9- Adayların, başvurunun son günü itibarıyla ilanda yer alan meslek kollarına uygun olarak talep edilen öğrenim durumu ve özel şartlara haiz olmak.

10- Herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan emeklilik, yaşlılık veya malullük aylığı almıyor olmak.

11- Belirtilen il sınırları içerisinde ikamet ediyor olmak.

12- Talep şartlarını taşımadığı sonradan anlaşılan adayların başvuruları ilan, kura, sınav ve atama süreçlerinin her aşamasında idarece sonlandırılabilecektir.

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğünün, açık pozisyonlarda istihdam edilmek üzere başvuruda bulanacak olan adaylarda aradığı özellikler şu şekilde:

Ağır ve tehlikeli işlerde çalışmasına engel olacak bir hastalığının bulunmadığı, seyahat engeli olmaksızın arazi şartlarında çalışabilir olduğuna ilişkin tam teşekküllü resmi sağlık kurumlarından sağlık raporu alabilecek durumda olmak

Sağlık Bakanlığından onay almış, psikoteknik merkezlerince düzenlenmiş psikoteknik raporu alabilecek durumda olmak

Askerlik ile ilişiği bulunmamak

İlanın yayımlandığı tarih itibarıyla 3 yıl süreyle çalıştığını belgelendiren; SGK'dan hizmet bildirim cetveli dökümü, çalışma belgesi, bonservisten en az birine sahip olmak

İlan tarihi itibarıyla 40 yaşından gün almamış olmak

 

Yorumlar