Ali Tezel kimdir, neden gözaltına alındı, tutuklandı mı?

Ali Tezel kimdir, neden gözaltına alındı, tutuklandı mı? sorusu sosyal güvenlik uzmanı, gazeteci yazar Ali Tezel, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda gözaltına alındığını yazması ile araştırmaya başlandı, Peki Ali Tezel kimdir, neden gözaltına alındı, tutuklandı mı? Detaylar haberimizde…

Ali Tezel kimdir, neden gözaltına alındı, tutuklandı mı?
Son Güncelleme: 13 Ocak 2020 Pazartesi 13:59
13 Ocak 2020 Pazartesi 09:24

Ali Tezel kimdir, neden gözaltına alındı, tutuklandı mı? İnternette çok araştırılan konular arasında sosyal güvenlik uzmanı, gazeteci yazar Ali Tezel yerini aldı. Birçok kişi Ali Tezel kimdir, neden gözaltına alındı, tutuklandı mı? sorusunun yanıtını arıyor. Peki Ali Tezel kimdir, neden gözaltına alındı, tutuklandı mı? sizler için hazırladık.

Ali Tezel neden gözaltına alındı, tutuklandı mı?

 Ali Tezel, sosyal güvenlik uzmanı, gazeteci ve aynı zamanda yazarlık yapıyor. Twitter hesabından "Gözaltına alınıyorum, sebebini bilmiyorum" diye yazdı. Tezel'in terörle mücadele ekiplerince gözaltına alındığı öğrenilirken gözaltı nedenine ilişkin henüz bir açıklama yapılmadı. Şu an gözaltında bulunan Ali Tezel’in Emniyet’teki işlemleri devam ediyor.

Serbest bırakıldı

Tezel’in, sosyal medya hesabından terör örgütü FETÖ propagandası yapmak ve bu örgütü destekleyici mesajlar attığı gerekçesi ile gözaltına alındığı öğrenildi. Tezel'in program yaptığı kanal olan TELE1'in haberine göre, Emniyet’teki işlemleri tamamlanan Ali Tezel, Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ndeki sağlık kontrolünün ardından serbest bırakıldı.

Ali Tezel kimdir?

10 Eylül 1966 tarihinde İzmir- Ödemiş’te dünyaya gelen Ali Tezel, İlkokulunu Ödemiş’te,  ortaokulunu İzmir Buca Lisesi Ortaokulu'nda devlet parasız yatılı olarak, liseyi ise yine devlet parasız yatılı olarak Konya Atatürk Sağlık Meslek Lisesi'nde okudu ve 1985 yılında mezun oldu. Sonrasında Nevşehir'de sağlık memuru olarak göreve başladı.1987 yılında Ankara Numune Hatanesine tayin oldu ve 1987-1989 yılları arasında Ankara Numune Hastanesi Hızır Acil Servisinde geceleri çalışıp, gündüzleri de Hacettepe Üniversitesi Anestezi Teknikerliği bölümüne devam etti.

1989 yılında İzmir Alsancak Devlet Hastanesi acil servisinde geceleri çalışırken, gündüzleri de Dokuz Eylül Üniversitesi İktisadi idari Bilimler Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstriyel ilişkiler Bölümüne başlamış ve 1993 yılında, 4 yılda tamamlamıştır. 1995 yılında ÖSYM'nin hazırladığı merkezi sınav sonrasında SSK Sigorta Müfettiş Yardımısı sınavına girdi,kazandı ve SSK'da Sigorta Müfettiş Yardımcısı olarak göreve başladı.

Sigorta Müfettişliğine 1998 yılında atandı ve Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), Rehberlik ve Teftiş Başkanlığı, İstanbul 1 Nolu Grup Başkanlığı'nda Başmüfettiş olarak görev aldı. 2004 yılında göreve başlayan Ali Tezel 2007 yılında görevden alındı. Görevden alınmadan önce Grup Başkanı olarak görev alıyordu.

Akşam Gazetesinde "Çalışma Hayatı" ile "Sosyal Güvenlik Köşe"sini yazdı. 2003 ve 2004 yıllarında SKYTURK TV'de Çalışma Hayatı Programının yapımcı ve sunuculuğunu yaptı. 2005 ve 2006 yıllarında Kanaltürk Televizyonunda "Ali Tezel'le Çalışma Hayatı" programını hazırladı ve sundu. 2007 ve 2008 yıllarında ise Samanyolu Haber (SHaber)' de "Ali Tezel'le İşimiz Var" programını hazırlayıp canlı olarak sunmuştur. 2008 ve 2009 yıllarında NTV'de Çalışma Hayatı programını hazırlayıp canlı olarak sunmuştur.

Ali Tezel, Habertürk Gazetesinde haftada beş gün tam sayfa Çalışma Hayatı ile ilgili yorumlar, değerlendirmeler yaptı ve okurlardan gelen sorulara cevap, sorunlara çözüm getirici yazılar yazdı ve yazı dizileri hazırladı. Aralık 2014 ayında Habertürk gazetesindeki işine son verildi.

Halen, Millet Gazetesinde her gün Çalışma Hayatı ile ilgili yorumlar, değerlendirmeler yapmakta ve okurlardan gelen sorulara cevap, sorunlara çözüm getirici yazılar yazmakta ve yazı dizileri hazırlamaktadır. Öte yandan Ulusal Kanal'da cumartesi günleri 11 ile 12 arasında, Bugün TV'de Pazar akşamları, ve Uzay TV'de haftada bir gün Ali Tezel'e Soralım Programlarında izleyicilerden gelen soruları yanıtlamaktadır. Ayrıca, İstanbul Taksim'de bulunan özel bürosunda ücreti karşılığında sorulara cevap ve sorunlara çözüm sunmaktadır.

Kitapları :

1998 - Sosyal Sigorta Mevzuatı ve Bağ-Kur Yasası

2000 - Sosyal Sigortalar Mevzuatı ve Örnek Yargı Kararları

2009 - Sosyal Güvenlik Reformu "2009" Yorum ve Açıklaması

 

Yorumlar