19 Ekim 2020 Pazartesi reyting sonuçları! 19 Ekim 2020 reyting birincisi kim oldu?

19 Ekim 2020 Pazartesi reyting sonuçları! 19 Ekim 2020 reyting birincisi kim oldu? Sorusu araştırılamaya başlandı. 19 Ekim 2020 Pazartesi reyting sonuçları! 19 Ekim 2020 reyting birincisi kim oldu? İşte detaylar…

19 Ekim 2020 Pazartesi reyting sonuçları! 19 Ekim 2020 reyting birincisi kim oldu?
Son Güncelleme: 20 Ekim 2020 Salı 12:05
19 Ekim 2020 Pazartesi 13:46

19 Ekim 2020 Pazartesi reyting sonuçları! 19 Ekim 2020 reyting birincisi kim oldu? Televizyon ekranlarında 19 Ekim Reyting birincisi belli oldu. Reyting sonuçlarına göre hangi diziler yükseldi, hangileri düştü. 19 Ekim 2020 Pazartesi reyting sonuçları! 19 Ekim 2020 reyting birincisi kim oldu? Detaylar haberimizde…

19 Ekim 2020 Pazartesi reyting sonuçları! 19 Ekim 2020 reyting birincisi kim oldu?

Yeni haftanın ilk sonuçları açıklandı ve reyting sıralaması ortaya çıktı. Haftanın ilk günü olan 19 Ekim 2020 Pazartesi günü ekrana gelen programlar içerisinden hangilerinin daha çok izlendiği belli oldu. İşte takipçileri ile buluşan fenomen dizilerin elde ettikleri sonuçlar…

TOTAL REYTİNG SONUÇLARI

1             UYANIS BUYUK SELCUKLU          TRT 1

2             CUKUR SHOW TV

3             SEFIRIN KIZI       STAR TV

4             MASTERCHEF TURKIYE  TV8

5             SELCUK TEPELI ILE FOX ANA HABER        FOX

6             YASAK ELMA     FOX

7             MUGE ANLI ILE TATLI SERT         ATV

8             ESRA EROL'DA   ATV

9             UYANIS BUYUK SELCUKLU (OZET)           TRT 1

10           CUKUR (OZET)  SHOW TV

AB REYTİNG SONUÇLARI

1             UYANIS BUYUK SELCUKLU          TRT 1

2             MASTERCHEF TURKIYE  TV8

3             SELCUK TEPELI ILE FOX ANA HABER        FOX

4             CUKUR SHOW TV

5             UYANIS BUYUK SELCUKLU (OZET)           TRT 1

6             YASAK ELMA     FOX

7             SEFIRIN KIZI       STAR TV

8             MASTERCHEF TURKIYE OZET      TV8

9             MUGE ANLI ILE TATLI SERT         ATV

10            YASAK ELMA (OZET)

Reytingler nasıl ölçülüyor?

Radyo, Televizyon Üst Kurulunda (RTÜK) oluşturulan İzlenme ve Dinlenme Oranı Ölçüm Merkezi'nde, reyting ölçümlerinin ve denetimlerinin nasıl yapıldığı ziyaretçilere uygulamalı olarak gösteriliyor.

Radyo Televizyon Üst Kurulunun yeni hizmete giren merkezinde, biri tüplü diğeri led sistemle çalışan 2 farklı televizyona kurulan peoplemeter (reyting ölçüm cihazı) bulunuyor.

Ayrıca bir evdeki tablet, telefon, masa üstü bilgisayar gibi tüm ekranlara ait izleme ve dinlemeleri ölçmeyi sağlayan yeni nesil bir cihaz (focalmeter) da merkezde yer alıyor. Peoplemeter cihazı ile ailelerdeki tüm izleme ölçümleri yapılıyor.

Merkezdeki peoplemeterda yer alan test datası aracılığıyla yaklaşık 15 dakika içinde reyting verilerinin doğruluğu test edilebiliyor.

Başta iletişim alanında çalışmalar yapan akademisyenler ve öğrenciler olmak üzere, yabancı ve yerli heyetlere hizmet verecek merkezde, reyting ölçümlerinin nasıl yapılıp, nasıl denetlendiği uygulamalı olarak anlatılıyor.

RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, 6112 sayılı Radyo Ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkındaki Kanun'a ilişkin yönetmelikle Üst Kurula, izlenme ve dinlenme oranı ölçümlerinin denetimi görevinin verildiğini belirtti.

Var olan reyting sisteminin çok iyi işlediğini, taraflarca benimsenmiş ve kabul görmüş bir sistem olarak devam ettiğini aktaran Şahin, RTÜK olarak sistemin sorunsuz şekilde işlemesi için ellerinden geleni yaptıklarını vurguladı.

Şahin, "Bu merkez, bu reytinglerin ölçümlerinin ve değerlendirmelerinin nasıl yapıldığı neticesinde de taraflarca nasıl paylaşıldığını gösteren bir simülasyon gibi. Halkımız da taraflar da reyting sistemiyle yakından ilgili. Arzu ederlerse kapımız onlara sonuna kadar açık. Bir vatandaşımız 'reytingler nasıl ölçülüyor, taraflara nasıl ulaştırılıyor' merak ederlerse RTÜK'te, bu merkezde bu bilgileri verebilecek durumdayız." diye konuştu.

RTÜK Kamuoyu, Yayın Araştırmaları ve Ölçme Dairesi Başkan Yardımcısı Deniz Güler, reyting denetiminin daha etkin gerçekleştirilmesi, peoplemeter teknolojisiyle iletilen verilerin anlık takip edilmesi ve yapılan işin daha net anlatılabilmesi için İzlenme ve Dinlenme Oranları Bilgi Merkezi'nin oluşturulduğunu bildirdi.

Merkezde, ölçüm sistemine ilişkin hanelerin oluşturulmasından verilerin raporlanarak abonelere gönderilmesine kadar ki tüm sürecin detaylı anlatıldığına işaret eden Güler, "Buraya gelenler reyting ölçümlerinin tüm aşamalarının nasıl gerçekleştiğini, denetimin süreç olarak nasıl ilerlediğini ve nihayetinde sağlam bir sistemin oluşturulduğunu anlık görebilecekler." diye konuştu.

Yorumlar