Kurum: Haksız atılan herkesi 31 Mart akşamı geri çağıracağız

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Murat Kurum, Bağcılar Halk Sarayı’nda Memur-Sen Buluşması’na katıldı.

Kurum: Haksız atılan herkesi 31 Mart akşamı geri çağıracağız
Son Güncelleme: 5 Mart 2024 Salı 16:39
5 Mart 2024 Salı 14:16

Memur-Sen ailesiyle her zaman gurur duyduklarını belirten Murat Kurum, büyükşehir tazminatı bekleyen memurların destekçisi olacağını söyledi. 31 Mart akşamı emekçilerin sevineceğini ifade eden Kurum, Kıymetli Memur-Sen Başkanım buradaki kardeşlerimizin tercümanı oldu. Çok duygulu bir konuşma yaparak emekçimizin bizden beklentisini ifade etti. Büyükşehir’de yaşayan tüm işçilerimizin, emekçilerimizin tazminatı da teminatı da Murat Kurum’dur. Bu kardeşiniz sizin her zaman yanınızda olacak. Sizlerin eksiği, ihtiyacı, beklentisi, talebi neyse onu gerçekleştiren tarafta olacak. Biz böyle gördük, böyle öğrendik ve bundan sonra da bu anlayışla çalışacağız. Sizlere şöyle bir bakıyorum ve görüyorum. Bu salondaki kardeşlerimizin gözlerinde 31 Mart’ın coşkusu var, heyecanı var; zaferin müjdesi var. İyi ki varsınız, iyi ki Memur-Sen’imiz var. İyi ki dava arkadaşlarımız var. 31 Mart akşamı herkes sevinecek, işçi emekçi kardeşimiz sevinecek. 31 Mart akşamı İstanbul’u özgürlüğüne kavuşturacağız. 5 yıldır üzülen, kırılan İstanbul’un 571 yıllık onurunu gururunu Memur-Sen’li kardeşlerimizle ayağa kaldıracağız.” dedi.

Afetlerde, aşılmaz dağların eteklerini birlikte tırmandık

“Yol arkadaşlığımız İstanbul’da da devam edecek” diyen Murat Kurum, Her buluşmamızda söylüyorum. Memur-Sen, 20-30 yıllık değil, 1000 yıllık kadim bir duruştur. Tüm hizmet kollarıyla; kadınlar, engelliler, emekliler komisyonları ve Genç-Memur-Sen’iyle; 1 milyonu aşan üye sayısıyla; Türkiye’mizin en büyük sivil toplum kuruluşu olan büyük Memur-Sen ailesiyle her zaman gurur duyduk. Sizlerin başarılarından her zaman mutluluk duyduk. Bugün, Memur-Sen’imiz; kurulduğu günkü kararlılık, sabır ve samimiyet daha da güçlenerek yoluna devam ediyor. Bakanlık dönemimde her fırsatta beraberdik. Afetlerde, aşılmaz dağların eteklerini birlikte tırmandık. Yangınlarda, geçilmez sarp yolları birlikte aştık. Sellerde, en kötü anlarda birbirimize omuz verdik. Allah’ın izniyle bu yol arkadaşlığımız İstanbul’umuzda da devam edecek; bizim yol arkadaşımız bu kadrolar olacak, bu muhteşem insanlar olacak, sizler olacaksınız.” şeklinde konuştu.

Emekçimizin İBB hizmetlerinden faydalanması için adımlar atacağız

Murat Kurum, 1 Nisan’dan itibaren eğitime, kültüre, sanata ve sağlığa önem vereceklerini vurguladı. Kurum, ideal şehir ve model İstanbul vizyonunu, Biz belediyeciliğin nasıl olması gerektiği konusunda, sizlerin ve medeniyetimizin rehberliğini çok kıymetli görüyoruz. Çünkü biz ideal bir şehir, model bir İstanbul istiyoruz. Bizim medeniyetimizde ideal şehir, her şeyden önce değerler etrafında şekillenir. Şehir adaletli bir toplumsal düzeni sunmalıdır. Komşuluk hukukunu korumalıdır. Eşitliği ve insan haklarına saygıyı eksiksiz karşılamalıdır.İnşallah göreve geldiğimizde her bir İstanbullu için; eşit hizmet, adaletli düzen diyen bir belediyecilik yapacağız. İstanbul’umuzda, toplumsal dayanışmayı en yüksek seviyeye çıkaracağız. Yoksullara yardım etmek, yetimlere sahip çıkmak, muhtaçlara destek olmak en büyük şiarımız olacak. Tüm işlerimizde açık ve şeffaf olacağız. Temel insan haklarına en yüksek saygıyı göstereceğiz. Her vatandaşımızın onur ve haysiyetini koruyacağız. Doğal kaynaklarımızı gelecek nesillere emanet olarak bırakma düşüncemizi, daima muhafaza edeceğiz. Bilgiye, eğitime, kültüre, sanata ve sağlığa çok önem vereceğiz. Sağlık çalışanlarımızın ihtiyaçlarını gidereceği adımlar atacağız. Hastane çalışanlarımızın, şehir hastanelerinde kalan hasta yakınlarının kantinlerden kurtularak İBB hizmetinden faydalanmasını sağlayacağız. Ulaşımda da, konut fiyatlarının düşeceği alanda da emekçimizin yanında olacağız. İnancımızın bir gereği olarak; hoşgörü ve çeşitliliği daima önemseyeceğiz. İnsanımızın yaradılışına, fıtratına ters tek bir şehircilik adımı dahi atmayacağız. Buranın altını çiziyorum. Kendi menfaatimizi değil; İstanbul’un ve İstanbulluların menfaatini gözeteceğiz. İşte medeniyetimizin emrettiği bu ilkelerle çalışacak; İstanbul’un 571 yıllık onurunu, gururunu düştüğü yerden yeniden ayağa kaldıracağız.” sözleriyle anlattı.

“Bugün İstanbul’u yönetenlerde güvenilir adam duruşu yok”

İstanbul için ‘medeniyetin başkenti’ ifadesini kullanan Murat Kurum, “Peki yeniden ayağa kalkmanın formülü nedir? İnancımızın emri olan emanet şuurudur, şehre hizmetin ekseni olan şehreminiliktir. Açık söylüyorum. Bugün İstanbul’u yönetenlerde emanet şuuru yoktur; emin, güvenilir adam duruşu yoktur.Diyerek mevcut İBB yönetimini ve yöneticilerini eleştirdi. Kurum, şöyle devam etti: “Halbuki İstanbul en büyük emanettir; çünkü bu milletin, mazisidir, bugünümüzdür, yarınıdır. İstanbul bize ecdadımızın, tarihin emanetidir. İstanbul bize; ‘Bu şehir daima benimdir’ diyen Sultan Fatih’in emanetidir. Bu şehir bize; ‘Medeniyetimizin başkenti İstanbul’dur.’ diyen Erbakan Hocamızın emanetidir. Bu şehir bize; ‘Dava ve aksiyon adamı’ şanlı şehidimiz Muhsin Yazıcıoğlu’nun emanetidir. İstanbul bize ‘Kutlu İstanbul, şanlı hatıralar galerisidir.’ diyen Mehmet Akif İnan’ın emanetidir. İstanbul bize; ‘Bu şehrin en büyük sevdalısı’ liderimiz, genel başkanımız, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın emanetidir. Ben inanıyorum ki bu emanet, 31 Mart’ta tarih şuuruna, millet şuuruna sahip olan bu ehil ellere, emin ellere yeniden teslim edilecektir. Bunu her yerde coşkuyla görüyoruz. 31 Mart’ta gümbür gümbür geliyoruz. Yarı zamanlı belediye başkanı görecek. Onu süresiz tatile göndereceğiz. Bir de bunların eş genel başkanı var. Adı Özgür ama özgür değil. 31 Mart’ta CHP eş genel başkanlığını bırakacak ama nereye gider bilmiyoruz. Onu siyasetin tozlu raflarına göndereceğiz.

“Murat Kurum söz verdiyse gece gündüz çalışır o yuvaları yapar”

Murat Kurum, afet bölgelerinde millet ile el ele vererek gece gündüz çalıştığını vurguladı. İstanbul için de 650 bin konutun dönüştürülmesi gerektiğini belirten Kurum, sözlerine, “Biz sadece İstanbul’da değil, 81 ilimizin en ücra köşelerinde bile bu şuurla koşmuş adamlarız. Milletimizle el ele verdik gece gündüz çalıştık. Elazığ, Malatya ve İzmir’deki depremlerde; Antalya ve Muğla’daki yangınlarda; Kastamonu, Sinop, Rize,Bartın ve Trabzon’daki sellerde; asrın felaketinde, milletimizin tüm zor zamanlarında yanında olduk, yanı başında olduk. O şehirlere sözler verdik. Muhalefet o zaman, biz bunları bedava ve hızlı yapacağız dedi. Ne oldu? Mayıs’ta milletimiz yine eserden, gerçekten yana tavrını koydu. Bunların boş vaatlerine aldanmadı. Milletimiz şunu çok iyi biliyor; AK Parti yapar. Murat Kurum sözverdiyse, gece gündüz çalışır o yuvaları yapar. 31 Mart’tan sonra da bizi arayanlar; hiçbir zaman algıda, reklamda bulamayacak. Bizi arayanlar; milletin yuvalarını yaparken bulacak. Bizi arayanlar; yerin üstünde dönüşüm, yerin altında metro şantiyelerinde bulacak. Bizi arayanlar; İstanbul’un 39 ilçesinde millet bahçeleri yaparken bulacak. Bizi hiç kimse polemik yaparken göremeyecek. Bizi arayanlar; temel atarken, açılış yaparken bulacak. Biz hiçbir zaman kirli pazarlıkların, iftiraların, dedikoduların tarafında olmayacağız. Biz hep millet için yapan, millet için üreten tarafta olacağız. diyerek devam etti.

“Senin itirazın tek devlete, tek bayrağa, tek millete, tek vatana”

Murat Kurum, mevcut İBB Başkanı’nın Rabia işareti ve Cumhur İttifakı seçmeniyle alay etmesine de tepki gösterdi. 31 Mart’taki seçimlerde vatandaşın İmamoğlu’na demokrasi tokadı atacağını söyleyen Kurum, Bu ilgisiz ve beceriksizbelediye başkanı gibi olmayacağız. En son ne yaptı hatırlayın. Rabia işaretimizle dalga geçerek, kendince Cumhur İttifakı seçmenini aşağıladı. Milletimizin değerleriyle alakası olmayan, kendini bilmez adam. Kibri aklının önüne geçmiş CHP’li mevcut İBB Başkanı, milletin değerleriyle dalga geçmeye utanmıyor musun? Bak buradan net söylüyorum. Senin o parmakların sayısına değil, manasına itirazın var. Senin itirazın tek devlete, senin itirazın tek bayrağa, senin itirazın tek millete, senin itirazın tek vatana. Bu aziz millet sana, 31 Mart'ta o ellerle öyle bir demokrasi tokadı atacak ki; elini öyle sallayıp tatile gönderecek ki; sen de ne olduğunu şaşıracaksın. Bizi özgürlüğe kavuşturacakmış. Sen önce dön aynaya bak, etrafında, masanda kimlerle birlikte hareket ediyorsun. Sen kimlerle yol yürüyorsun önce ona bak. dedi.

“Haksız atılan herkesi 31 Mart akşamı geri çağıracağız”

CHP’li İBB yönetimindeki işçi çıkartmalarını hedef alan Murat Kurum, haksız çıkartılan emekçilere seslendi. 1 Nisan itibarıyla kimseyi işinden etmeyeceğini dile getiren Kurum,Ne dedik? İstanbul emanettir dedik. Ama bu emanet sadece bana ve teşkilatımıza bırakılmadı. Hepimizin çok çalışması gerekiyor. Mesele Murat Kurum meselesi değil. 1 Nisan’dan itibaren daima ‘Yarınından Emin, Güçlü Memur!’ diyeceğim. Memur kardeşlerimizin derdini, kendi derdim yapacağım. Biz tek yürek olacağız. Tek yumruk olacağız. Memurumuzun hak arama mücadelesine daima destek vereceğiz. Haksızca görevden alınan tüm kardeşlerimizi görevlerine geri çağıracağız, geri alacağız. Kimseyi haksız yere işinden, ekmeğinden etmeyeceğiz, işçinin emekçinin yanındayızdediler. Büyükşehir belediyesinde çalışan, ilçe belediyelerinde çalışan emekçi kardeşlerim kartlarının çalışmadığını gördüler. Sebepsiz yere işten atıldıklarını gördüler. Ekmeği, emeği elinden alınan kardeşlerimiz kırıldı, üzüldü. Sen bir insanın ekmeğiyle neden oynuyorsun? Çocukları için, ailesi için fedakârca çalışan insanları haksızca işinden attın. Haksız atılan herkesi 31 Mart akşamı geri çağıracağız ve göreve alacağız. Kimseyi de haksız yere ekmeğinden, işinden etmeyeceğiz, biz onlar gibi değiliz.diye konuştu. 

İBB yönetiminin metro performansını da eleştiren Kurum,mevcut BaşkanaMuhalefetten ve ilgisiz belediye başkanından İstanbu’la alakalı bir şey duydunuz mu? 8 kilometre metro yaptın diyoruz, bir şey demiyor. Niye? Çünkü o kadar yaptı.5 bin 500 konut yaptın diyoruz,’ sesi çıkmıyor. Çünkü o kadar yaptı. Sancaktepe’de metro yapacakmış. Sen onu benim külahıma anlat. Açılmış tünele hafriyat döken, 10 metro ihalesinin 3’ünü iptal eden sen değil misin? Millet zor zamandayken, ailem var diyerek tatile giden sen değil misin? Bizim ailemiz yok mu, işinden ettiğin insanların ailesi yok mu? Bunun rakibi kendisi.diye seslendi.

“Memur kardeşlerimizin derdini, kendi derdimden ayırmayacağım”

Murat Kurum, memur ve emekçiler için hazırlanan sosyal projeleri de anlattı. Memur çocukları için kreşler yapılacağını belirten Kurum, Çalışan memurlarımızın evlatları için her mahallemize 7/24 esasıyla çalışan birer kreş yapacağız. Benim memur kardeşim gece mesailerinde, çocuklarını düşünmeyecek; Büyükşehrin emin ellerine, şefkatli personeline teslim edecek. Gözü arkada kalmayacak. İstanbul’umuzda evden işe, işten eve gitmenin bir çileye dönüştüğü günler son bulacak. Bu yüzden; İstanbul’da yaşayan memurlarımız için toplu ulaşımda çok değerli iyileştirmeler yapacağız.İstanbul’da yaşamak memurlar için külfet olmayacak. Başkanımla birlikte karar alıp, uygulayacağız. Yeni metro hatları, kavşaklar, tüneller, otobüs ve metrobüslerle; trafik sorununu memurumuzun, insanımızın gündeminden çıkaracağız.dedi.

Memurlara konut müjdesi veren Kurum, konuşmasını, “Yine sizlerin daha güvenli ve sağlıklı evlerde yaşaması için, afetlere dirençli bir İstanbul için 5 yılda; yatay mimariyi ve komşuluk ilişkilerini esas alan 650 bin konut inşa edeceğiz. Memur kardeşlerimin de 100 bin sosyal konuttan faydalanmaları için gerekli adımları atacağız. Yüksek kiralara karşı memur kardeşlerimizi korumak ve ev sahibi yapmak için memurlara ve emekçimize özel sosyal konut projeleri yapacağız.Memurlarımızın İstanbul’da ev sahibi olması için yanınızda olacağım. Biz hep ne diyoruz; ‘İman varsa imkân da vardır.Bugün çözülemez denilen ne kadar sorun varsa, bu kardeşiniz çözecek. 5 yıl önce yarım bırakılan ne varsa; yeniden başlatacak. 5 yıldır durdurulan İstanbul’u yeniden şaha kaldıracak. İstanbul’un sorunlarını biz çözeriz, daha önce yaptık. Geleceğimizi hep birlikte inşa edelim. sözleriyle tamamladı.

 "Kılıçdaroğlu ‘emekçiye sahip çıkacağız’ dedi Belediye Başkanı bin 400 sözleşmeliyi çıkarttı”

Programda Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın da konuşma yaptı. Murat Kurum’un vaatlerinden ve projelerinden övgüyle söz eden Yalçın, CHP’li belediyelerdekiten çıkarmalara tepkiliydi. Sayın başkanımızın emekçilere sosyal konut, kreş gibi destekleri çok değerli.diyen Yalçın, tepkisini,Geçen seçim sonrasındaki işçi kıyımı bizi çok zorladı. Biz o zaman şu sözü söylemiştik; bu seçim geçer, 5 yıl biter demiştik. Her yerde afişe edeceğimizi söylemiştik ve şimdi o zaman geldi. Bunlar sözleşmeli memuru attılar. Emekçiyi sürdüler. Sayın Cumhurbaşkanımıza gittik; ‘bu ruhsat kötü kullanılıyor ve istifaya zorlanıyor’ dedik. Talimat verdi ve düzeltildi. Sürgünlerin önüne geçildi. Ama belediye birimleri arasında milletin başını döndürdüler. Cumhurbaşkanımız ile yaptığımız son görüşme sonrasında 460 bin kişinin kadroya geçişi oldu. 5 yıl geçti, 31 Mart’a gidiyoruz. Sayın Kılıçdaroğlu ‘emekçiye sahip çıkacağızdemişti. Belediye Başkanı bin 400 sözleşmeliyi işten çıkarttı ve sonra da kıyımlar devam etti. ‘Emekçiyi kucaklayacağız’ dediler, ama kundakladılar. Şehre hizmet edenin, emekçiyi destekleyenin yanında olacağız. sözleriyle ifade etti.

Programa, Bağcılar Belediye Başkanı Abdullah Özdemir ve Memur-Sen İstanbul İl Başkanı Cesur Öztürk de katıldı.

 

Bu içeriğimize de göz atabilirsiniz clear_all

Yorumlar