Kurum: Dijital İstanbul’ çatısı altında her türlü hizmeti vereceğiz

stanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Murat Kurum, Beykoz’da gençlerle kahve buluşmasında bir araya geldi.

Kurum: Dijital İstanbul’ çatısı altında her türlü hizmeti vereceğiz
Son Güncelleme: 5 Mart 2024 Salı 23:22
5 Mart 2024 Salı 23:17

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Murat Kurum, Beykoz’da bir kafeyi ziyaret etti. Gençlerin oturduğu masaları gezen Kurum, okudukları bölümleri sorarak onlarla sohbetetti. Bir gencin ‘siber güvenlik’ bölümünde okuduğunu öğrenen Kurum, “Çok güzel bir meslek, geleceğin mesleği. Yazılım da var zaten işin içinde. Biz de gençlerimiz için yeni iş yerleri kurulsun, üniversite gençliğini hem burs desteği ile hem de size vereceğimiz yeni imkanlar ile birlikte çok daha güçlü hissedeceğiniz ortamları sizlere hazırlayacağız.” dedi. Gençlerin masalarına misafir olan Kurum, “Öğrenci olarak siz, geleceğe güvenle bakacak bir şehir istiyorsunuz, bir ortam istiyorsunuz. Ailenizi, işinizi kurabileceğiniz; kendi ayaklarınızın üzerinde durabileceğiniz bir gelecek olsun istiyorsunuz. Biz bunu sağlamak zorundayız.” ifadelerini kullandı. Kurum, sözlerine; Sizi her alanda yetiştirecek destekleri vereceğiz. Siz bugün siber güvenlikle alakalı eğitim alabilirsiniz ama diyelim ki yabancı dil eğitimi almak istiyorsunuz, diyelim ki yazılım desteği almak istiyorsunuz, diyelim ki bu manada matematik eğitimi almak istiyorsunuz. Bunları veren İSMEK’lerimiz olacak, 39 ilçede akademilerimiz, kurslarımız olacak. Ve sizlere bu destekleri vereceğiz. Sizi, eğitim hayatı boyunca iş hayatıyla da entegre etmek istiyoruz.” dedi.

Gençlerimize çok daha güzel bir gelecek sunmak için dertliyiz”  

Murat Kurum, 31 Mart sonrasında gençler için hayata geçirecekleri projeleri de anlattı; şöyle konuştu: Üniversitede okuyan gençlerimize 10 bin lira eğitim desteği vereceğiz, her yıl bunu güncelleyeceğiz. Öğrenci evlerine 25 metreküp doğal gaz vereceğiz. İşini kurmak istiyorsanız 100 bin lira sermaye desteği vereceğiz. Bugün bir yazılımcı için yüz bin lira bilgisayarını alması, iki-üç arkadaşıyla birlikte iş kurması adına önemli bir adım. 100 bin paylaşımlı ofisi 39 ilçeye dağıtacağız. Gençlerimiz gelerek o paylaşımlı ofislerden yer alabilecekler, orada kendi işlerini kurabilecekler.”

İlk defa evlenecek gençlere de 50 bin lira beyaz eşya desteği sağlayacaklarını aktaran Kurum, Öğrencilerimize yüzde 40 ulaşımda indirim desteği sağlayacağız. Gençlerimizin çalışabilmeleri için; kütüphaneleri ve deney atölyelerini her ilçeye kazandıracağız. Mahalle ölçeğinde spor salonları, kıraathanelerimiz, kütüphanelerimiz, kafelerimiz sizlere hizmet verecek ve buralarda aynı zamanda kendinizi de yetiştirebileceksiniz.” diye devam etti.

Kurum, gençlerin istihdam hayatına zorlanmadan katılmalarını önemsediklerini belirterek, “Dert insanın uykusunu bölüyor. Ne kadar güzel, yani dertli olacaksınız. Çalışma azminiz olacak, üretme azminiz olacak. Bu ülkeyi güçlü yarınlara hazırlama azminiz olacak. O yüzden biz dertliyiz; sizin gibi gençlerimize çok daha güzel bir geleceği sunmak için dertliyiz. Bu ülkeyi, Gazi Mustafa Kemal’in hayal ettiği o muasır medeniyetler seviyesine çıkarmak için dertliyiz. Bunu da sizlerle birlikte yapacağız gençler. Bizim projemiz bu aslında, projemiz dertli olmak, projemiz çalışmak, projemiz üretmek. Bunu, samimi bir şekilde gençlerle kuracağımızGençlik Merkezi’nde alacağımız kararlar ile yapacağız. 39 ilçeden arkadaşlarımız olacak ve o kararı da beraber uygulayacağız.” dedi.

Deprem, milli güvenlik meselesidir”

Gençlerin, İstanbul’un en büyük sorunlarına ilişkin sorularını yanıtlayan Kurum, “İstanbul’un iki ana problemi var: Biri ulaşım, biri de deprem. Ülkemiz bir deprem ülkesi, bir kere depremle mücadele etmek zorundayız. Bu ne biliyor musunuz? Milli güvenlik meselesi. O yüzden vatandaşlarımızın rızası çerçevesinde dönüştürmek zorundayız. Buna ilişkin daha önce bu işleri yaptık, burada da yapmak istiyoruz. şeklinde konuştu. Kurum, sözlerine, kördüğüm haline gelen trafik sorunu ile devam etti, İstanbul, artık yaşanamaz bir hale geldi. Buna ilişkin de amacımız metro hattı şu an 340 kilometre İstanbul’da. Bunu 650 kilometreye çıkarmak istiyoruz ilk 5 yılda. Peki şu an mevcut

Büyükşehir Belediyesi ne yapmış? Koca 5 yılda, sadece 8 kilometre metro hattı yapmış. Yapılanları iptal etmiş, hafriyat dökmüş, verdiği sözleri tutmamış. Biz, bu manada metro hattını 2 katına çıkarıp; metrobüslerle, otobüslerle ulaşımı rahatlatacak yeni karayolları tünelleri yapacağız. Karayolu tünelleri ile birlikte, 122 kilometre tünelle birlikte; işte Beykoz’dan tünele giren vatandaşımız trafiksiz bir şekilde gideceği yere ulaşacak. Beykoz’da bir gencimiz, huzurla o sokakta gezebilecek. Bununla ilgili de; çalışırsanız olur, üretirseniz olur.” şeklinde konuştu.

Başka bir gencin ulaşımla alakalı sorusunu yanıtlayan Kurum, Kozyatağı-Bostancı arasında tramvay ve metro çalışmamız olacak. Metrobüsü ilk önce Silivri’ye uzatacağız. Ulaşım hizmetlerini, Silivri’ye kadar götüreceğiz. Ondan sonra da TÜYAP’tan başlayacağız, metro hattı Söğütlüçeşme’ye kadar kesintisiz ulaşacak. Söğütlüçeşme dışında; Fatih’ten Sultançiftliği’ne kadar hattımız olacak. Karayolu tünellerimiz olacak, ki İstanbul’daki alternatif ulaşım yollarını açalım. Metrobüslerimizi artıracağız, otobüslerimizi artıracağız.” dedi.

Dijital İstanbul çatısı altında her türlü hizmeti vereceğiz”

Kurum, gençlerle sohbetinde iklim krizine de değindi. Bu noktada da gençlerle birlikte çözüm üreteceklerini söyleyen Kurum, “Dünya net sıfır emisyon hedefine gidiyor. Bir taraftan tamam bunları yapacağız ama bir taraftan da çevreyi ve doğayı iklim değişikliklerine karşı korumak zorundayız. İklim değişiyor, hava sıcaklıkları artıyor. O yüzden bunlara da tedbir almak zorundayız. Yani bunu yaparken, bir taraftan yenilenebilir enerjiyi daha çok kullanacağız, yeşil alanları daha çok artıracağız. Bunları yapacağız ki bunlarla birlikte yaşanabilir bir dünya olsun. O yüzden bunların hepsini sizlerle birlikte yapmak istiyoruz.” dedi.

Dijital uygulamalar ile gençlere iş olanaklarını sağlayacaklarını da vurgulayan Kurum, “Öğrencimiz mesela yazılımda veya siber güvenlikle alakalı eğitim alıyor. O eğitimi gideceksiniz, bizim diğer gençlerimize vereceksiniz. Orada,hem para kazanacaksınız, hem de iş hayatına atılacaksınız. İlave kazançlar elde edeceksiniz. Dijital İstanbul çatısı altında, e-Pazar uygulamasından tutun da; diğer uygulamalara kadar biz her türlü hizmeti vereceğiz. Diyelim ki orada yarı zamanlı çalışacaksınız, bir taraftan da okutacaksınız. Bir taraftan para kazanacaksınız, bir taraftan iş hayatını öğreneceksiniz. diye konuştu.

“İstanbul’da okumak, yaşamak külfet olmamalı”

Kurum, yerel seçimlerin önemine vurgu yaparak; “İstanbul’un sorunlarına bakın. Bu sorunları kim çözer, kim daha güzel bir gelecek hazırlar, bunlara bakın gençler. Bu karar önemli bir karar. Siyasi bakmak zorunda değilsiniz, siyasi bir parti üyesi olmak zorunda da değilsiniz. Ama şuna bakmak zorundasınız: İstanbul’da, sizin adınıza geleceği kim daha iyi hazırlar? Sizinle birlikte bu işleri kim daha iyi gerçekleştirir, bu konuda düşünmek ve karar vermek bence önemli. O yüzden bu kıyası yapın.” tavsiyesinde bulundu.

İstanbul’da yaşanan sorunları çözmek için durmadan çalışacaklarını belirten Kurum, “Okumak burada eziyet olmamalı. Burada yaşamak bir sorun, külfet olmamalı. Bunu çözmek için de çalışmak lazım. Gençler, geleceğe daha güvenle bakmalı, umutla bakmalı. Bunun için ofisler kuracaksın, dene-yap’ atölyeleri kuracaksın, ilk işini kuracaklara sermaye vereceksin, burs vereceksin, çocukları çok farklı alanlarda yetiştireceksin, eğitim vereceksin, hem okuyacaksınız hem çalışacaksınız. O yüzden bu çerçevede bakın. Çünkü siz sadece yarının karar vericileri değilsiniz, bugünün de karar vericilerisiniz.dedi.

Kurum, ziyaretinde bir doğum günü kutlamasına da denk geldi, doğum günü olan gence sarılarak mutlu yaşlar diledi. Kurum’un,Nice mutlu güzel yıllara inşallah. Böyle arkadaşlarınla, sevdiklerinle inşallah” sözlerine karşılık bir genç, “İnşallah sizin belediye başkanı olduğunuz zamanları da görürüz.” Cevabını verdi. Kurum, gençlerin, “İşte Başkan, işte İstanbul” sloganlarıyla, alkışlar eşliğinde kafeden ayrıldı.

 

Bu içeriğimize de göz atabilirsiniz clear_all

Yorumlar