Tunç Soyer'den İmamoğlu'na tam destek: İstanbul ile Türkiye'nin kaderi ortak

Açılışta bulunan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer için İmamoğlu, "Başkanımız benimle İstanbul'da biraz çalışacak" dedi. Soyer ise İstanbul ve Türkiye'nin kaderinin ortak olduğunu kaydetti.

Tunç Soyer'den İmamoğlu'na tam destek: İstanbul ile Türkiye'nin kaderi ortak
Son Güncelleme: 8 Mart 2024 Cuma 16:39
8 Mart 2024 Cuma 16:36

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, bugün İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'le birlikte Beşiktaş'a yaptığı ziyaretin ardından ‘Gaziosmanpaşa Yaşam Merkezi’ açılışına katıldı. Soyer, burada yaptığı açıklamada İmamoğlu'na tam destek verdiğini duyurdu.

sf.jpg

'SOSYAL HAYATA DEĞER KATACAK, VATANDAŞA FAYDA SAĞLAYACAK'

İmamoğlu, Gaziosmanpaşa'da CHP Genel Başkan Yardımcısı Volkan Demir, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ve CHP Gaziosmanpaşa Belediye Başkan adayı Hakan Bahçetepe ile birlikte, “Gaziosmanpaşa Yaşam Merkezi”nin açılışını gerçekleştirdi. Kompleks içindeki modern açık Pazar alanında vatandaşlara seslenen İmamoğlu, özetle şunları söyledi:

Güzel olmak, iyi olmak hep birlikte olmak çok değerli. Bir başka boyutu var bugün. 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü. Ben başta Gaziosmanpaşa'nın hanımefendileri olmak üzere ülkemizin bütün dünyanın, kadınların, emekçi kadınların günü kutlu olsun. Gaziosmanpaşa'yı çok yönlü belediyecilik hizmetlerimizle buluşturmaya devam ediyoruz. Çok yönlü belediyecilik vatandaşın hayatını, bütün yönleriyle kolaylaştırmayı ve güzelleştirmeyi amaçlar. Mahalleleri, ilçeleri, bütün şehri, topyekun geliştirmeyi ve bunu başarmayı ister. Biz bu anlayış içerisinde her projeyi vatandaşımızın maksimum fayda sağlayacağı şekilde planlıyoruz. Farklı projelerin, farklı ünitelerin birbirini destekleyerek ekstra bir güç ve enerji yaratmalarını gözetiyoruz. Örneğin kentsel dönüşüm projelerimizde sosyal konut projelerimizde sadece güvenli ve kaliteli binalar yapıp kenara çekilmiyoruz. Kentsel dönüşüm yaptığımız her yerde mutlaka bir kreşi, bir mahalle evini, bir belediye hizmet noktasını oradaki sosyal hayata değer katacak vatandaşa ekstra fayda sağlayacak unsurları o projeye katıyoruz.

'GAZİOSMANPAŞA YAŞAM MERKEZİ' AÇILIŞI

Bugün açılışını yaptığımız bu projede Gaziosmanpaşa'ya, Merkez Mahallesi'ne çok yönlü faydalar sunacak bunu biliyorum. Başlangıcından beri bu projeye en az 10 kez geldim. Çünkü burada hayatı herkes için kolaylaştıracak ve güzelleştirecek bir projeyi var etmek istedik. Bu proje aslında bir kütle projeydi. Böyle bir estetik yapı, böyle bir çevreye uyumlu etrafındaki komşularını içine bakan, katan bir proje değildi. Bu proje öyle çizilmiş bizden önce hafriyatı yapılmış, geldiğimizde o şekilde bir yerdi. Ancak burayı başlayalım mı başlamayalım mı derken o esnada arkadaşlarım buraya yeni bir mimari, yeni fonksiyonlarla donatılmış çevreyi üzmeyen, çevreyi baskılamayan, çevreye güzellikler katan bir proje oluşturmanın çok değerli olduğunu söylediler. Ve az önce de selamlaştığımız kıymetli mimarımızın kaleminden böylesi güzel çevreye uyumlu ve fonksiyonları bizim yönetim anlayışımıza uygun hale geldi. O esnada ülkemizdeki ekonomik krizden dolayı ve hem yüksek enflasyon, hem döviz artışı ve pandemi esnasında müteahhitlerin proje fesih yetkisi vardı devletin verdiği, proje feshedildi. 2021 yılında arkadaşlarım tekrar ihale süreçlerini yenileyip yeni projesiyle hareket ettiğimiz ve yola çıktığımız bu proje tamamlandı ve hepinizin huzurunda açılışa hazır hale getirildi.

'KAMU DESTEĞİ VERİRKEN EN UFAK BİR AYRIMCILIK YAPMADIK'

Bu yaptıklarımız israfı bitirmenin, hizmeti getirmenin sonuçlarıdır. İstanbul'u neden kurtardık biliyor musunuz? Rantçı belediyecilikten kurtardık. İstanbul'a Halkçı belediyeciliği getirdik. Particilik yapmadık. Partizanlık yapmadık belediyecilik yaptık. Bizi Gaziosmanpaşa'da İstanbulkart'la, sosyal destek hizmeti sunduğumuz birçok vatandaşımız var. Yaklaşık 15 bin hane sadece Gaziosmanpaşa'da kamunun şefkatli elini uzattığımız hanelerimiz var. Bakın üniversite burslarımızdan sadece Gaziosmanpaşa'da sekiz bin 459 gencimiz faydalandı. Sen oku diye hayatlarına dokunduğumuz tam 19 bin 361 Gaziosmanpaşalı çocuklarımız var. İstanbul'un her yerinde sorabilirsiniz. Kamunun bu desteğini verirken acaba birine partisini, kökenini, inancını, yaşam tarzını sormuş muyuz, sormamış mıyız? Sormayız. Aralarında en ufak bir ayrımcılık yapmayız. Eskiden yapıldığı gibi.

'İNSAN AYIRT EDEN DİLİ ASLA KABUL ETMEYİZ'

Ben bu şehrin bütün evlatlarını, kökeni ne olursa olsun, geçmişi ne olursa olsun, çocuğunu gencini, sizin gibi bir baba gibi evlat gözüyle bakmıyorsam namerdim. Bu ülkenin başına gelen bütün sıkıntılar particilikten, partizanlıktan, insanları ayırt etmekten olmuştur. Onun için kimseyi git de şu partiye üye ol diye zorlamadık zorlamayız. Tüm yurttaşlarımız buna tanıktır. Böyle şeyler yapmadık yapmayız. Bizden önce yapıldığı gibi oy verirsen hizmet veririz anlayışına İstanbul'da son verdik. İma bile etmedik etmeyiz. İnsan ayırt eden dili asla kabul etmeyiz. 16 milyon İstanbullu şunu biliyor. Benim için bu şehirde bir tarafta 16 milyon insan var. Bir tarafta bir avuç imtiyazlı insan var. Ben ben 16 milyon insanın emrindeyim kardeşim bir avuç insanın ise karşısındayım. Ayrımcılığa, kayırmacılığa karşıyım. Kurdukları israf düzenine karşıyım. Bu şehre verdikleri zararı iyileştireceğiz ve halkın bütçesine, asalak gibi yapışanları o bütçeden uzak tutacağız. Parsel parsel imar çıkaranlara arazi ve yapılara, sahillere, yeşil alanlara çöreklenenlere o projeleri çıkaranlara imza atanlara İstanbul'da 16 milyon yetki vermez, vermeyecek.

'OMUZ OMUZA OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ'

Bugün bana sürpriz yaptı değerli dostum İzmir'de çok başarılı işlere imza atmış ve bugün de bana destek olmaya gelmiş İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız Tunç Soyer burada. Tunç başkanımız benimle İstanbul'da biraz çalışacak, tabii İzmir'de işleri var oraya dönecek. İnşallah İzmir'de kazanmamız çalışacak hep birlikte bütün İstanbul'u, İzmir, Ankara, bütün büyükşehirler her yerde iddiamızı ortaya koyacağız. Aynen İstanbul'un bütün ilçelerinde iddia ortaya koyacağımız gibi. Sonuçta memleketimiz kazanacak. Biz beş yıl boyunca Tunç Bey gibi 11 büyükşehir belediye başkanı arkadaşımızla kader birliği yaptık. Omuz omuza olduk, güzel işler yaptık. Eksiklerimiz olabilir. Ama biz birikimlerimizle yan yana olmaya, omuz omuza olmaya devam edeceğiz. Bizim birliğimizi, bizim dostluğumuzu, bizim kardeşliğimizi kimse bozamaz bozamayacak yolumuz bir bütündür.

'BÜTÜN SİYASİ PARTİLERİN OYUNA TALİBİM'

Kaldı ki bana diyorlar ki işte sen Cumhuriyet Halk Partisi'nin adayısın doğru. İttifakın yok doğru, parti olarak. Karşında elli küsür aday var. Tamam o da doğru. Ama bilmiyorlar ki benim arkamda 16 milyon insan var. Peki kimin oyuna talipsin? Ben bütün siyasi partilerin oyuna talibim. Ben kalbime öyle geliyor ki bana öyle bir ses veriyor ki diyorum Allah'ım ben herkesin oyunu alırım. Bana yardım et bu Cuma günü dua tutar. Vallahi, billahi içten söylüyorum, benim ikna edemeyeceğim, çünkü ben hizmetleri yaparken şu güzel gözlere bakarken benim partilim, o partili, bu partinin vallahi bakmıyorum. Ben öyle bir ailede bulundum ki, benim ailemde her parti vardı. Kimi ararsan, CHP'li var, Adalet Partili var, ANAP'lı oldu, Milliyetçi Hareket Partili oldu, Milli Selamet Partili oldu. Bir odadan öbür odaya. Ya kimse kimseye düşmanlık yapmadı. Herkes birbirine komşuluk yaptı. Arkadaşlık, akrabalık yaptı. Bunlar şimdi ne diyor biliyor musunuz. Bizden olanlar, bizden olmayanlar, biz ne diyoruz biliyor musunuz? Hepimiz birlikte, hepimiz birlikte.

'BİZİ KİMSE BÖLEMEZ'

Bu işin bu işin partisi olmaz bu işin doğulusu, batılısı olmaz. Bu işin Kürt'ü, Türk'ü, Çerkez'i, Laz'ı, Boşnak'ı olmaz biz bir milletiz. Atatürk bizim o kurucu liderimiz öyle ulu öyle güzel insan ki 1920’de Kurtuluş mücadelesini başlatmadan önce, önce meclisi topladı. O meclisi kimle topladı? Balkanlar'dan Orta Doğu'ya kadar Kafkaslar'dan Ege'ye kadar o dönemin milletin her parçasından doğup gelen ve sonra bu Anadolu'da, Trakya'da, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni kuran, milletin evlatlarıyla, milletin güzel evlatlarıyla, hepinizin dedesi ninesi ile benim dedem ninemle kurdu. Sizi ayrıştıranlara ben ne diyorum biliyor musunuz? Hadi oradan. Hadi oradan işine bak. İşine bak. Bizi kimse bölemez. Bana oy vermemiş. Bana oy vermemiş insanı bana oy verenle aynı derecede seviyorum. Onu bu anlayamaz biliyor musun? Ama yakında geliyormuş meydan meydan anlatacağım ona. Oy vermeye hazır mıyız? Mecliste, Cumhuriyet Halk Partisi'ne oy vermeye hazır mıyız. Bana oy vermeye hazırmıyız. O zaman Tam Yol İleri diyoruz”

TUNÇ SOYER: İSTANBUL BİR KEZ DAHA NEFES ALACAK

İmamoğlu'nun ardından açıklamalarda bulunan Soyer, "Türk milletinin gözbebeğine Ekrem Başkan beş yıldır İstanbul’a tutkuyla, sevgiyle, aşkla baktı. Şimdi sıra bizde, ona sahip çıkma sırası bizde" dedi.

"Çünkü İstanbul ve Türkiye’nin kaderi ortak" diyen Soyer, "İstanbul bir kez daha nefes alacak, Türkiye’de hep beraber nefes alacağız. Ekrem Başkanımın yolu açık olsun. Şimdiden zaferimiz kutlu olsun" ifadelerini kullandı.

Bu içeriğimize de göz atabilirsiniz clear_all

Yorumlar