İBB adayı Murat Kurum ilk 6 ay ve 1 yılda yapacaklarını anlattı

Cumhur İttifakı'nı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı adayı Murat Kurum seçime 3 gün kala "İstanbul için hızlı ve sağlam adımlar" programında projelerini anlattı.

İBB adayı Murat Kurum ilk 6 ay ve 1 yılda yapacaklarını anlattı
Son Güncelleme: 28 Mart 2024 Perşembe 13:42
28 Mart 2024 Perşembe 13:27

Cumhur İttifakı'nı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı adayı Murat Kurum seçime 3 gün kala "İstanbul için hızlı ve sağlam adımlar" programında projelerini anlattı.

Kurum'un açıklamaları şöyle:

Değerli Basın Mensupları, Sevgili İstanbullular sizleri sevgiyle, saygıyla, muhabbetle selamlıyorum. Ekranları başında bizi takip eden, yüreği İstanbul’un geleceği için çarpan tüm hemşerilerimize saygılarımı, hürmetlerimi sunuyorum.

Türkiye Yüzyılı’nın ilk yerel seçimlerinin; ülkemiz ve İstanbulumuz için nice hizmetlere, nice eserlere vesile olmasını diliyorum.

Bugün, İstanbullularla, gazeteci dostlarımızla, hocalarımızla, alanında Türkiye’nin en değerli uzmanlarıyla, İstanbul’a emek verenlerle, çözüm için, hızlı çözümlerimizi anlatmak için bir aradayız.

Hep birlikte; İstanbul İçin Hızlı ve Sağlam Adımlar diyor; göreve gelir gelmez başlatacağımız projelerimizi; bu şehrin güzel insanlarıyla paylaşıyoruz. Ben şimdiden, İstanbul’un İlk 6 Ay ve 1 Yıllık Acil Eylem Planı’nın hayırlı olmasını temenni ediyorum.

Değerli İstanbullular, tarihimizin, insanımızın ve evlatlarımızın emaneti olan İstanbul’umuz, köklü bir değişimin tam arifesindedir. Pazar günü İstanbul’da; Gerçek Belediyecilik Dönemi’ni hep birlikte başlatıyoruz. Aylardır sahadayız. Ve gördüğümüz şudur ki; İstanbul, artık yeni dönem için gün saymaktadır. Yediden yetmişe tüm kardeşlerimiz; İstanbul gibi kutsal bir emanetin; son beş yıldır korunmamış olduğunu, gerekli özenin gösterilmediğini yaşayarak tecrübe etmiştir. Biz yola çıktığımız günden bu yana milletimizle aynı duyguları paylaşmanın mutluluğu içerisindeyiz.

Her fırsatta ifade ettiğimiz gibi; “bizim yegâne amacımız, şanlı ecdadımızdan almış olduğumuz İstanbul’umuzu; gelecek nesillerimize, yavrularımıza en güzel şekilde armağan etmektir.” Bu yolu aydınlatan dört büyük tanıtım toplantısı yaptık. İlk büyük buluşmamızda; Türkiye Yüzyılı İstanbul Vizyonumuzu ilan ettik.

Ardından Risksiz İstanbul diyerek, bu şehri afetlere karşı nasıl dirençli hale getireceğimizi detaylarıyla paylaştık. Sonra, Uğraştıran Değil Ulaştıran İstanbul hedefiyle; yapacağımız ulaşım atılımlarını ilan ettik.
Son tanıtım toplantımızı ise Eşsiz İstanbul diyerek gerçekleştirdik ve kültürden sanata, sosyal desteklerden spora kadar; İstanbulluların hayatını kolaylaştıracak hedeflerimizi beyan ettik! Bu toplantılarımızın istisnasız hepsinde; İstanbul’un acilen çözülmesi gereken sorunları olduğunu, detaylı bir acil eylem planına ihtiyacımız olduğunu ifade ettik.

Halkımızdan da bu konuda çok güçlü bir destek aldık. Bir yandan sahada çalışırken; bir yandan da projelerimizin hazırlanması noktasında yoğun bir mesai içinde olduk. İstanbul’un güncel ve potansiyel sorunlarına hâkim hocalalarımıza danıştık. Hızlıca acil eylem planımıza dair kararlarımızı aldık.
Ben eylem planımızı açıklayacağım; ama önce bir hususu ifade etmek isterim. Bu acil eylem planıyla birlikte İstanbullular; birinci günden itibaren, Gerçek Belediyeciliğin, yani bizim göreve geldiğimizi hissedecekler. Millete hizmet aşkıyla yanıp tutuşan bir yönetimin geldiğini, ilk haftadan itibaren günlük yaşamlarında görecekler.

Çünkü biz göreve gelir gelmez; hem İstanbul’da yeni, şeffaf ve katılımcı bir yönetimi hâkim kılacağız; hem de projelerimizi, 39 ilçemizin her yerinde hayata geçireceğiz.

İstanbul Büyükşehir belediyemize bağlı tüm birimlerin; bir seferberlik şuuruyla tamamlayacağı bu projelerin; önümüzdeki beş yılın lokomotif gücü olacağına inanıyorum. Ve şimdi sizlere ilk altı ay ve bir yılda tamamlayacağımız projeleri sunuyorum.

Değerli İstanbullular, bugün İstanbul’umuzda en büyük sorunların başında, hiç şüphesiz trafik çilesi gelmektedir. İstanbulluların yaşlısı-genci, erkeği-kadını herkes artık bu çileden bıkmıştır. Biz, 5 yıl boyunca, İstanbul’luların omuzlarına ağır bir yük gibi çöken bu trafik çilesini süratle bitireceğiz.
Bunun için de; Uğraştıran Değil Ulaştıran İstanbul diyor ve 1 Nisan’da İstanbul’un yolunu açmaya geliyoruz!

Cumhur İttifakı'nın İBB adayı Murat Kurum "İstanbul için hızlı ve sağlam adımlar" programında konuşuyor - Resim : 2

İşte acil yapılacak olan raylı sistem ve metro hatlarımız. İlk 6 ayda, mevcut yönetimin açamadığı, İkitelli-Ataköy arasında bulunan 1 istasyonu, yani Mimar Sinan İstasyonu’nu biz hemen açacağız. Yine ilk 6 ayda, yarım yamalak açtıkları; Çekmeköy- Samandıra hattı arasındaki Sancaktepe Hastane istasyonunu da hizmete alacağız. 13 kilometre uzunluğundaki, AK Parti döneminde ihalesi yapılan ancak tamamlanmayan Ümraniye-Ataşehir-Göztepe Metro hattını da; ilk yılda biz hizmete açacağız.
Bu hattımızla alakalı olarak şunun altını hemen çiziyorum. Biz Avrupa’nın en büyük finans merkezini açtık ama bunlar ihtiyaç duyulan bu hattı bir türlü bitiremediler. İşte bu metro hattı, İstanbul’u dünya ekonomisinin en büyük aktörlerinden biri haline getirecek olan İstanbul Finans Merkezi’nde çalışacak onbinleri ilgilendiriyor.

Fakat 5 yıldır tek bir adım atılmıyor. Adeta İstanbul’un gücü durduruluyor. Biz bu hattı süratle hizmete açarak, inşallah İstanbul’un gücüne güç katacağız.

Cumhur İttifakı'nın İBB adayı Murat Kurum "İstanbul için hızlı ve sağlam adımlar" programında konuşuyor - Resim : 3

Devam edelim. Yine bizim dönemimizde ihalesi yapılan ancak mevcut yönetim tarafından tamamlanamayan 5,6 kilometre uzunluğundaki Samandıra-Sultanbeyli hattımızı da biz ilk yılda hizmete açacağız. Bunun yanında; 4,5 kilometre uzunluğundaki Kabataş-Yıldız hattımızı da ilk yılda hizmete almış olacağız. Yine ilk yılımızda; 17,5 km’lik Arnavutköy-Halkalı Metrosu da hizmete alınmış olacak.
Peki toplamda bu çalışmalar neye tekabül edecek. İstanbul İlk görev yılımızın sonunda; şu an mevcut 379,5 km olan raylı sistem uzunluğunu 40,6 km’lik 4 yeni hattı hizmete alarak; 420,1 km’ye çıkarmış olacağız.

Yani bu 40 kilometrelik hattı hemen yaparak; mevcut yönetimin 5 yılda yapamadığını, biz 1 yılda yapacağız. Yine bizim dönemimizde başlanan, sonrasında ihalesi iptal edilen Kaynarca-Tuzla arasındaki 7,9 kilometrelik hattın da yapımına ilk 6 ayda başlayacağız ve süratle bitireceğiz.
9,7 kilometre uzunluğundaki Bağcılar (Kirazlı)- Küçükçekmece(Halkalı) metro hattının ilk 6 ayda yapımına başlayacağız.

Buraya da bir parantez açmamız gerekiyor. Bizim zamanımızda, bu hatta dair ihalemiz yapıldı. Ardından bu hattı yüzde 10 seviyesine getirdik. Ama bunlar gelir gelmez bu hattın ihalesini hemen iptal ettiler. 4 sene boyunca yüzde 10’da olan bu hatta hiçbir işlem yapmadıkları gibi, şimdi de apar topar bir göz boyama ihalesi yapmaya kalktılar; şov malzemesi yaptılar; ama onu da yüzlerine gözlerine bulaştırdılar.
Dediğim gibi biz bu gidişi durduracağız, hemen ilk altı ayda yapımına başlayacağız ve hızla milletimize armağan edeceğiz. 18,1 kilometre uzunluğundaki Mahmutbey-Halkalı-Bahçeşehir-Esenyurt hattımızı biliyorsunuz.
Bu hattın içinde, henüz yapımına hiç başlanmamış olan Halkalı-Bahçeşehir-Esenyurt hattının inşasına da; ilk 6 ayda yine biz başlayacağız. Eş zamanlı olarak süratle 18 km uzunluğundaki Sefaköy-Avcılar-Beylikdüzü / 17,4 km uzunluğundaki Vezneciler-Sultangazi / 5,4 km uzunluğundaki Sultanbeyli-Kurtköy / 6 km uzunluğundaki Kurtköy-Sabiha Gökçen hatlarının yapımlarına da ilk altı ayda başlayacağız.
Yine; 21,3 km uzunluğundaki Üsküdar-Kadıköy-Kartal-Maltepe tramwayının; 3,1 km uzunluğundaki Eyüp Sultan- Bayrampaşa tramvayının; 2 km uzunluğundaki Eyüp Sultan-Pierre Loti teleferik hattının yapımlarına ilk 6 ayda hemen start vereceğiz.
Yine ilk 6 ay içinde; 14.5 km uzunluğundaki Sefaköy-Yenikapı / ilk 1 yıl içinde, 28 km uzunluğundaki İncirli – Söğütlüçeşme / yine ilk 1 yıl içinde 62,4 km uzunluğundaki Samandıra - İstanbul havalimanı Raylı Sistem hatlarının yapımlarına başlayacağız.

AK Parti döneminde başlattığımız 9 hattı da hızlandıracağız; bunun yanı sıra toplamda 184,7 km uzunluğunda 11 yeni raylı sistem hattına da başlayacağız. Böylece; ilk yıl içinde aynı anda 20 hat ve 270,6 km raylı sistem çalışmasını sürdürmüş olacağız.

Yani mevcut liyakatsiz yönetimin 5 yılda yaptığının; biz 1 yılda tam 2 katını yapacağız.
Değerli İstanbullular, şimdi geldik, tünel ve yol projelerimize. 7,8 kilometre uzunluğa sahip olan ve bizim dönemimizde başlatılan ancak mevcut yönetim tarafından beton dökülen Dolmabahçe-Levazım Tüneli’nin inşaasına; ilk 6 ayda hemen yeniden başlayacağız.
7,2 kilometre uzunluğundaki Levazım-Armutlu bölümünün yapımını da ilk 6 ayda; 4,8 kilometre uzunluğundaki Armutlu-Cendere ve 1,8 kilometre uzunluğundaki Cendere-Ayazağa Tünellerinin yapımlarını ilk yıl içerisinde başlatacağız. Yine; 4,5 kilometre uzunluğundaki Ayazağa-Çayırbaşı Tünelini ilk 6 ayda inşaasına başlayacağız.

Cumhur İttifakı'nın İBB adayı Murat Kurum "İstanbul için hızlı ve sağlam adımlar" programında konuşuyor - Resim : 4

Çayırbaşı, Ayazağa, Levazım ve Dolmabahçe etabında 25,7 kilometrelik tünel projesini hızla tamamladığımızda, Büyükdere caddesi ve sahil yoluna alternatif; Dolmabahçe’den başlayıp Kilyos'a uzanan tünel zincirini hayata geçirmiş olacağız.

Cumhur İttifakı'nın İBB adayı Murat Kurum "İstanbul için hızlı ve sağlam adımlar" programında konuşuyor - Resim : 5

Yine 11,6 km’lik Kâğıthane-Bayrampaşa; 10,2 km’lik Göztepe-Bostancı Tünellerinin de inşaasına ilk 6 ayda süratle başlayacağız.

Cumhur İttifakı'nın İBB adayı Murat Kurum "İstanbul için hızlı ve sağlam adımlar" programında konuşuyor - Resim : 6
Biz trafik çilesini çok daha detaylı çözümlerle bitirmenin gayreti içerisindeyiz. Bu noktada ilk 6 ayda; tam 260 kilometrelik ana yol ve yan yolun; yine ilk 6 ayda 45 kavşağımızın yapımını başlatıyoruz. Bu kavşakların da tümünü ilk yıl tamamlamış olacağız.

Cumhur İttifakı'nın İBB adayı Murat Kurum "İstanbul için hızlı ve sağlam adımlar" programında konuşuyor - Resim : 7

Değerli İstanbullular, motosiklet yolu ve bariyerleri konusunda titiz davrandık. Kazalar olmasın, Allah korusun kaza olursa da motor kullanan kardeşlerimiz yaralanmasın istiyoruz. Bu noktada da 1. yılın sonuna kadar 50 km motosiklet yolunu hemen hizmete açacağız.

Ben yolların nerelerde olduğunu da söylemek istiyorum. Bakırköy Sahil Yolu, Barbaros Bulvarı, Büyükdere Caddesi, Kozyatağı, Maltepe Sahil Yolu ve Samatya... Tabi motosiklet yollarımızın yanında motosiklet kullanıcılarının bizden ısrarla istediği ve Dünya’nın hemen tüm şehirlerinde uygulamaya geçen motosiklet güvenlik bariyeri noktasında da atılıma geçeceğiz.

Cumhur İttifakı'nın İBB adayı Murat Kurum "İstanbul için hızlı ve sağlam adımlar" programında konuşuyor - Resim : 8

İstanbul’un en çok kullanılan yollarında toplam 100 kilometre motosiklet güvenlik bariyerini ilk 1 yılda hemen yapacağız. Biz İstanbul’a 250 bin araçlık otopark yapacağımızı beyan ettik. Bu noktada da ilk adımı atacağız. İlk 1 yılda tam 50 bin araçlık otoparkın yapımını başlatacağız, 25 binini 1 yılın sonunda hizmete alacağız.

Her otoparkımızda; şarj istasyonları olacak; sıfır atığa ve engelsiz ulaşıma uygun şekilde dizayn edilecek.
Yine ilk 6 ay içerisinde taksi problemini vatandaşımızın, esnafımızın, tüm paydaşların lehine olacak şekilde çözeceğiz. İstanbul’un gündeminden taksi sorununu çıkaracağız. Taksi eksiğini şehrimizin ihtiyaçlarına göre gidereceğiz. Yine dijital uygulamaları tek merkezde buluşturarak çok başlılığa son vereceğiz. İstanbul Taksi’sini marka haline getireceğiz.

Cumhur İttifakı'nın İBB adayı Murat Kurum "İstanbul için hızlı ve sağlam adımlar" programında konuşuyor - Resim : 9

Vatandaşımızın bir beklentisi de Metrobüs ve otobüs sayılarımızı artırmamızdır. Bu noktada da ilk 6 ayda mevcut metrobüs hattında yeni işletme planımızı tesis ederek, metrobüs hattının kapasitesini artıracağız. İlk yıl tamamlandığında toplam 100 yeni metrobüs, 250 yeni otobüs filolarımıza dâhil olacak.
Ayrıca şunu da ifade etmek isterim. Bir yandan filolarımızı büyütürken bir yandan da metrobüs hattımızın istasyonlarının kapasitesini arttıracağız.

Hazırladığımız “Yeni Metrobüs İşletme Planı” sayesinde; metrobüs kapasitesini yüzde 20 arttıracağız. Altunizade, Zincirlikuyu, Yenibosna gibi yoğun olan alanlardaki yığılmayı artık sonlandıracağız. Bozuk metrobüsleri süratle onaracak; yine metro hatları için de sıkıntılı tüm araçları iyileştireceğiz.
Tüm bu metro, tünel, yol ve kavşak projelerimizi tamamladığımızda; İstanbul’un en merkezi yerlerinde yaşanan trafiği yerin altına alacak, alternatif yollarla yayacak ve milletimize nefes aldıracağız. Trafikte kalma süresini yüzde 64’ten 59’a düşüreceğiz.

Değerli İstanbullular, İstanbul’un en acil ihtiyaçlarının başında depreme hazırlık geliyor. İstanbul’u depremin risklerinden korumak, İstanbul’u depreme hazır hale getirmek sorumluluk hissi taşıyan herkesin boynunun borcudur.

Biz göreve gelir gelmez, milletimize vaadimiz olan 650 bin konutun inşa sürecine 39 ilçemizde başlıyoruz. 300 bin konutumuzu yarısı büyükşehirden diyerek Kiptaş eliyle yapacağımızı duyurmuştuk. Başvuruları hemen 15 Nisan’da almaya başlayacak, 1 ay içerisinde başvuru sürecini tamamlayacağız.
İlk 6 ayda 20 bin konutun yapımına başlayacağız. Yine ilk yılın sonunda 60 bin konutun yapımına başlamış olacağız. Yani 6 ay gibi kısa bir sürede; mevcut yönetimin, 5 yılda yaptığının tam 4 katının yapımına başlayacağız.

100 bin sosyal konut çalışmamıza da eş zamanlı olarak başlayacak, ilk 6 ayda 20 bin sosyal konutun yapımını başlatacağız.

250 bin konut projemize geldiğimizde; orada da bir yıl içerisinde anlaşıp müracat eden vatandaşlarımızın imar düzenlemelerini tamamlayacağız. Dönüşümü İstanbul’un her sokağında eş zamanlı olarak başlatacağız.

Biz, geride bıraktığımız 5 yılda İstanbul’umuzun 39 ilçesinde 173 bin konutun dönüşümünü başlatmış, 80 bin yeni yuvamızı milletimize armağan etmiş kadrolarız. Milletimizin dualarını alma bahtiyarlığına erişmeyi en büyük şeref olarak görüyoruz ve inşallah önümüzdeki 5 yılda da milletimize layık olmak için çalışacağız. 

Değerli İstanbullular,
Sizlere; deprem olmadan hazırlıklarımıza başlayacağımızı, kapsamlı bir afet yönetim sistemini kuracağımızı vaat etmiştik.
Bu noktada; ilk 6 ayda Anadolu ve Avrupa yakalarına birer adet afet müdahale merkezinin yapımına başlayacağız. İlk yılın sonu gelmeden, kalan 7 afet müdahale merkezimizin yapımına da başlamış olacağız.
Yine ilk yılımızda; Anadolu ve Avrupa yakalarına birer adet lojistik merkezimizi de yapacağız. Yine yıl bitmeden, hem İstanbul’da afet çantası dağıtımına başlayacağız hem de afet akademisini kuracağız. Yine ilk altı ay içinde 39 ilçemizde, tam donanımlı geçici yaşam alanları yapımına başlayacağız.
İlk yıl; Anadolu ve Avrupa yakalarında birer adet hasta yakını konaklama merkezi yapımına da başlayacağız. Yine afetlerde bizi son derece destekleyecek olan dijital ikiz projemizin; veri bilgi altyapısını ilk 6 ayda kuracağız. Ve ilk yılın sonuna kadar hizmete alacağız. Birinci yılın sonuna geldiğimizde, İstanbul’umuz olası bir afete çok daha hazır hale gelecek.
Değerli İstanbullular,
İlk 6 ay içerisinde yapacaklarımıza devam edelim. İstanbul için; “İstanbul Medeniyet Kentsel Tasarım Rehberimizi” hazırlayacağız. İlk yıl içerisinde 39 ilçemizin tamamında meydan düzenlemelerine başlayacağız. Yine ilk 6 ay içerisinde; 39 ilçemizin mahalle bahçesi çalışmalarını başlatacağız; İstanbul Botanik Bahçesi’nin 1 yılın sonuna gelmeden ilk etabını açacağız.
Yine 1. yıl içerisinde bizim dönemimizde inşaat ilerleme oranı %70 olan ve 5 yıldır çivi çakılmayan İstanbul Müzesi’ni tamamlayacağız.
Şehir kütüphanelerimizin çalışmalarına ilk 1 yıl içerisinde başlayacağız ve bunlardan bir tanesini de aynı yıl tamamlayacağız. Olimpiyat şehri İstanbul hedefiyle; ilk 6 ay içerisinde her mahallemizde spor tesislerinin yapımına başlayacağız.

Değerli İstanbullular,
Mevcut yönetimin 5 yılda yapamadığı ve bizim 1 yılda yapacağımız bir başka projemiz daha var. Nedir o? Elbette kreşlerimiz! Biz, ilk yıl içerisinde İstanbul’da tam 100 kreş açacağız. 

İşte bu kreşlerin bir bölümü 7/24 esasına göre çalışacak, gece çalışan kardeşlerimizin evlatları, Büyükşehire emanet olacak. Yine 39 ilçemize geçici sahipsiz hayvan bakım merkezleri yapacağız. Tamamını ilk yılda hizmete alacağız. Sokak hayvanlarını aşama aşama bu tesislere getireceğiz. Bakıma ihtiyaç duyan hayvanların ön bakımlarını buralarda yapacağız. Yine 1 yıl içerisinde iki yakada 50.000 kapasiteli hayvan yaşam merkezlerinin yapımına da başlayacağız.

Yapılacak projeler maddaler halinde şu şekilde sıralanmaktadır

İSTANBUL İÇİN HIZLI VE SAĞLAM ADIMLAR

Ulaşımdan sosyal desteklere, kentsel dönüşümden altyapı faaliyetlerine kadar öncelikli ve acil olan 40 proje, altı ay ve bir yılda tamamlanacak. Bu projeler önümüzdeki beş yılın lokomotif gücü ve ilk büyük atılımları olacak.

ÇİLESİZ İSTANBUL

RAYLI SİSTEM PROJELERİ

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile birlikte 1 yılın sonunda 40,6 km raylı sistem hattı İstanbul’a kazandırılacak.

İlk 6 ayda tamamlanacak raylı sistem projeleri;

·         Mevcut yönetimin İkitelli-Ataköy arasında açmadığı Mimar Sinan İstasyonu

·         Çekmeköy- Samandıra hattı arasındaki Sancaktepe Hastane istasyonu

·         7,9 km’lik Kaynarca-Tuzla arasındaki hat

·         9,7 km’lik Bağcılar(Kirazlı)- Küçükçekmece(Halkalı) metro hattı

·         18,1 km’lik Mahmutbey-Halkalı-Bahçeşehir-Esenyurt hattı içinde, henüz yapımına hiç başlanmamış olan Halkalı-Bahçeşehir-Esenyurt hattının inşası başlayacak

·         18 km’lik Sefaköy-Avcılar-Beylikdüzü hattı

·         17,4 km’lik Vezneciler-Sultangazi hattı

·         5,4 km’lik Sultanbeyli-Kurtköy hattı

·         6 km’lik Kurtköy-Sabiha Gökçen hattı

·         21,3 km’lik Üsküdar-Kadıköy-Kartal-Maltepe tramvayı

·         3.1 km’lik Eyüp Sultan- Bayrampaşa tramvayı

·         2 km’lik Eyüp Sultan-Pierre Loti teleferik hattı

·         14.5 km’lik Sefaköy-Yenikapı hattı

İlk 1 yılda tamamlanacak raylı sistem projeleri;

·         13 km’lik AK Parti döneminde ihalesi yapılan ancak tamamlanamayan Ümraniye-Ataşehir-Göztepe Metro hattı

·         5,6 km’lik AK Parti döneminde ihalesi yapılan ancak tamamlanamayan Samandıra-Sultanbeyli arasındaki hat

·         4,5 kilometre uzunluğundaki Kabataş-Yıldız hattı

·         17,5 km’lik Arnavutköy-Halkalı Metrosu

·         28 km’lik İncirli-Söğütlüçeşme hattı

·         62,4 km’lik Samandıra-İstanbul Havalimanı hattı

İstanbul İlk görev yılının sonunda; şu an mevcut 379,5 km olan raylı sistem uzunluğunu 40,6 km’lik 4 yeni hattın hizmete alınmasıyla birlikte 420,1 km’ye çıkmış olacak.

Toplam 184,7 km uzunluğunda 11 yeni raylı sistem hattının yapımı başlayacak. Böylece; ilk yıl içinde aynı anda 20 hat ve 270,6 km raylı sistem çalışması sürdürülmüş olacak.

TÜNEL PROJELERİ

İlk 1 yıl içinde, 7 tünelde toplam 47,9 km yapım çalışması başlamış olacak.

İlk 6 ayda inşa edilecek tünel projeleri;

·         7,8 km uzunluğa sahip; mevcut yönetim tarafından beton dökülen Dolmabahçe-Levazım Tüneli

·         7,2 km uzunluğundaki Levazım-Armutlu bölümü

·         4,5 km uzunluğundaki Ayazağa-Sarıyer (Çayırbaşı) Tüneli

·         11,6 km’lik Kâğıthane-Bayrampaşa Tüneli

·         10,2 km’lik Göztepe-Bostancı Tüneli

İlk 1 yılda hayata geçirilecek tünel projeleri;

·         4,8 km’lik Armutlu-Cendere Tüneli

·         1,8 km’lik Cendere-Ayazağa Tüneli

Çayırbaşı, Ayazağa, Levazım ve Dolmabahçe etabında 25,7 kilometrelik tünel projesi hızla tamamladığında, Büyükdere Caddesi ve sahil yoluna alternatif Dolmabahçe’den başlayıp Kilyos'a uzanan tünel zinciri hayata geçecek.


ANA YOL VE YAN YOL DÜZENLEMELERİ;

·         İlk 6 ayda; 260 kilometrelik ana yol ve yan yol yapımı başlayacak


KAVŞAK PROJELERİ

·         İlk 6 ayda; 45 kavşak yapımı başlayacak. Bu kavşakların tümü ilk yıl tamamlanacak. 

MOTOSİKLET YOLLARI VE GÜVENLİK BARİYERİ

·         İlk 1 yılda; 50 km’lik motosiklet yolu hemen hizmete açılacak. (Bakırköy, Barbaros Bulvarı, Büyükdere Caddesi Koz Yatağı Maltepe, Sahil Yolu ve Samatya)

·         İlk 1 yılda; İstanbul’un en çok kullanılan yollarında toplam 100 kilometre motosiklet güvenlik bariyeri yapılacak. OTOPARK

·         İlk 1 yılda; 50 bin araçlık otoparkın yapımı başlayacak. 25 bini 1 yılın sonunda hizmete alınacak.

Her otoparkta; şarj istasyonları olacak, sıfır atığa ve engelsiz ulaşıma uygun şekilde dizayn edilecek.

TAKSİ SORUNU

·         İlk 6 ayda; taksi problemi vatandaşların, esnafın, tüm paydaşların lehine olacak şekilde çözülecek. Taksi sorunu İstanbul’un gündeminden çıkacak. Taksi eksiği İstanbul’un ihtiyaçlarına göre giderilecek. Dijital uygulamalar tek merkezde buluşturulacak. İstanbul Taksisi marka haline gelecek.

METROBÜS VE OTOBÜS

·         İlk 6 ayda; mevcut metrobüs kapasitesi artırılacak

·         İlk 1 yılda; toplam 100 yeni metrobüs, 250 yeni otobüs filoya dahil olacak.


Metrobüs istasyonlarının kapasitesi artırılacak. Hazırlanan ‘Yeni Metrobüs İşletme Planı’ dahilinde metrobüs kapasitesi yüzde 20 artacak. Altunizade, Zincirlikuyu, Yenibosna gibi yoğun olan alanlardaki yığılma sonlanacak.

Bozuk metrobüsler süratle onarılacak; yine metro hatları için de sıkıntılı tüm araçlar iyileştirilecek.


Tüm bu metro, tünel, yol ve kavşak projeleri tamamlandığında; trafikte kalma süresi yüzde 64’ten 59’a düşecek.


RİSKSİZ İSTANBUL

Göreve gelir gelmez, 650 bin konutun inşa süreci 39 ilçede ilk gün itibarıyla başlayacak.


300 BİN KONUT: YARISI BÜYÜKŞEHİRDEN

·         300 bin konut ‘Yarısı Büyükşehirden’ kampanyasıyla KİPTAŞ eliyle yapılacak

Başvurular 15 Nisan’da başlayacak ve başvuru süreci 1 ay içerisinde süratle tamamlanacak.

·         İlk 6 ayda; 20 bin konutun yapımı başlayacak.

·         İlk 1 yılın sonunda; 60 bin konutun yapımı başlamış olacak.


100 BİN SOSYAL KONUT

·         İlk 6 ayda; 20 bin sosyal konutun yapımı başlayacak.

250 BİN KONUT

·         Bir yıl içerisinde anlaşıp müracaat eden vatandaşların imar düzenlemeleri tamamlanacak. Dönüşüm İstanbul’un her sokağında eş zamanlı olarak başlayacak.


AFET YÖNETİ SİSTEMİ

AFET MÜDAHALE MERKEZİ

·         İlk 6 ayda; Anadolu ve Avrupa Yakası’na birer adet afet müdahale merkezinin yapımı başlayacak.

·         İlk 1 yılın sonu gelmeden; kalan 7 afet müdahale merkezinin yapımı başlamış olacak.


AFET LOJİSTİK DESTEK MERKEZİ

·         İlk 1 yılda; Anadolu ve Avrupa Yakası’na birer tane lojistik merkezi yapılacak.


AFET ÇANTASI VE AFET AKADEMİSİ

·         İlk 1 yılda; İstanbul’da afet çantası dağıtımı başlayacak, afet akademisi kurulacak.


GEÇİCİ YAŞAM ALANLARI

·         İlk 6 ayda; 39 ilçede tam donanımlı ve geçici yaşam alanları yapımı başlayacak


HASTA YAKINI KONAKLAMA MERKEZİ

·         İlk 1 yılda; Anadolu ve Avrupa Yakası’nda birer adet hasta yakını konaklama merkezi yapımı başlayacak.


DİJİTAL İKİZ

·         Afetlerde son derece destekleyecek olan dijital ikiz projesinin; veri bilgi altyapısı ilk 6 ayda kurulacak. İlk yılın sonunda ise hizmete alınacak.


EŞSİZ İSTANBUL

MEYDANLAR

·         İlk 6 ayda; İstanbul için kentsel tasarım rehberi hazırlanacak.

·         İlk 1 yılda; 39 ilçenin tamamında meydan düzenlemeleri başlayacak.


MAHALLE BAHÇESİ

·         İlk 6 ayda; 39 ilçede mahalle bahçesi çalışmalarını başlayacak.

İSTANBUL BOTANİK BAHÇESİ

·         İlk 6 ayda; İstanbul Botanik Bahçesi’nin çalışmaları başlayacak ve 1 yılın sonuna gelmeden ilk etabı açılacak.


İSTANBUL MÜZESİ

·         İlk 1 yılda; AK Parti döneminde inşaat ilerleme oranı yüzde 70 olan ve 5 yıldır çivi çakılmayan İstanbul Müzesi açılacak.


ŞEHİR KÜTÜPHANELERİ

·         İlk 1 yılda; şehir kütüphanelerinin inşaat çalışmaları başlayacak. Bunlardan bir tanesi yine ilk bir yılda tamamlanacak.


OLİMPİYAT ŞEHRİ İSTANBUL

·         İlk 6 ayda; Mahalle Spor Tesislerinin yapımı başlayacak.

 

KREŞLER

·         İlk 1 yıl içinde; 100 kreş açılacak. Bunların bir bölümü 7/24 esasına göre çalışacak, gece çalışan vatandaşların evlatları Büyükşehir’e emanet olacak.


SOKAK HAYVANLARI

·         İlk 1 yılda; iki yakada 50 bin kapasiteli Hayvan Yaşam Merkezlerinin yapımı başlayacak.

·         İlk 1 yılda; 39 ilçeye Geçici Sahipsiz Hayvan Bakım Merkezleri yapılacak.


SİLAHTAR AĞA ARITMA TESİSİ

·         İlk 6 ayda; Silahtar Ağa Arıtma Tesisinin temeli yeniden atılacak.


PAYLAŞIMLI OFİSLER

·         İlk 6 ayda; 39 ilçemizin tamamında paylaşımcı ofislerin tamamı açılacak.

Bu ofisler, gençlerin kendi işlerini kurabilmelerine, görüşmelerini yapabilmelerine ve profesyonel yaşamlarında desteklenmelerine destek sağlayacak.


İSMEK

·         İlk 6 ayda; İsmek özüne dönecek. İSMEK bünyesinde yeni kurslar açılacak.


EMEKLİLERE 2 BİN 500 TL DESTEK ÖDEMESİ

·         Emeklilerin İstanbul kartlarına 2 bin 500’er lira yüklenecek. Böylece 1 yılda toplamda 30 bin lira destek sağlanacak.

SOSYAL SU TARİFESİ

·         Sosyal su tarifesi hemen hayata geçecek.

İlk hafta itibariyle; öğrenci evlerinin, 65 yaş üstü aboneler ile ihtiyaç sahibi tüm emekli abonelerin, kamu kurumlarından sosyal destek alan vatandaşların 10 metreküpe kadar su tüketimlerinde faturanın yüzde 50’si büyükşehirden olacak. Yani bugün, 237 lira olan fatura, ilk ay itibariyle 118 liraya düşecek.

Küçük Esnaf tarifesi ile; 5 metreküpe kadar tüketimde yüzde 50 indirim uygulanacak. Yani şu an 5 metreküpe 310 lira ödeyen esnaf bundan böyle sadece 155 lira ödeyecek.


ÜCRETSİZ ULAŞIM VE TOPLU TAŞIMA İNDİRİMİ

·         İlköğretim öğrencilerine toplu ulaşım tamamen ücretsiz olacak.

·         Üniversite öğrencilerine mevcut tarifeden yüzde 40 indirim uygulanacak. Öğrencilerin aylık abonmanları mayıs ayında 150 lira olacak.

·         Tüm öğretmenlere indirimli ulaşım hizmeti başlayacak.

·         Deniz ulaşımında ücretsiz aktarma sistemi ilk ay itibariyle başlayacak.


ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNE EĞİTİM DESTEĞİ

·         Üniversite öğrencilerinin hesaplarına 10 bin liralık desteği hemen yatırılacak.


ÖĞRENCİ EVLERİNE DOĞALGAZ DESTEĞİ

·         İlk 6 ayda; öğrenci evlerine aylık 25 metreküplük doğalgaz desteği başlayacak.


İLK İŞİNİ KURAN GENÇLERE İBB DESTEĞİ

·         İlk 6 ayda; ilk işini kuran gençlere 100 bin lira destek ödemesi ilk hafta başlayacak.


GENÇLERE EVLİLİK DESTEĞİ

·         İlk 6 ayda; yeni evlenen gençlere 50 bin liralık ilk evlilik desteği başlayacak.


GENÇLERİN YENİ MEKANI

·         İlk 1 yılda; Mekanİstanbul’lar 39 ilçeye açılacak.


SOSYAL TESİS İNDİRİMLERİ

·         Sosyal tesislerde gençlere ve üniversite öğrencilerine indirim uygulamaları ilk hafta başlayacak.


KADIN GİRİŞİMCİLERE HİBE DESTEĞİ

·         İlk 6 ayda; kadın girişimcilere 100 bin lira hibe ödemesi hemen başlayacak.

 

İLKOKUL ÖĞRENCİLERİNE BESLENME DESTEĞİ

·         İlkokul öğrencilerine tamamen doğal ürünlerden oluşan beslenme desteği bu okul sezonu içerisinde başlayacak.


OKULLARA GÜVENLİK VE TEMİZLİK

·         Okulların güvenlik ve temizlik uygulamalarını Büyükşehir yapacak.


BÜYÜKLERİMİZE DESTEK

 Büyüklerimize yemek ve temizlik hizmeti hemen başlayacak.


KIRSAL KALKINMA PROJESİ DESTEKLERİ

151 köyün tamamına Kırsal Kalkınma Projesi destekleri verilmeye başlayacak.

Buna göre; ilk ay itibarıyla tüm köylere; tohum, fide, gübre, yakıt, büyükbaş/küçükbaş hayvan, makine, teçhizat ve sulama noktasında doğrudan destek paketleri hemen sunulacak.

 İstanbul Büyükşehir Belediyesinden haksız yere işten çıkarılmış tüm vatandaşlar ilk 1 ay içerisinde görevlerine geri alınacak.

Performans ücretleri eşit olarak dağıtılacak. Sosyal denge tazminatı eklenerek yılda iki kez ikramiye verilecek.

Kadrolu ve taşeron işçilerin maaşlarında güçlü bir düzeltme yapılacak; İBB personelinin 5 yıldır yaşadığı tüm adaletsizlikler hızlı bir şekilde giderilecek.

Bu içeriğimize de göz atabilirsiniz clear_all

Yorumlar