CHP'de aday gösterilmeyen Yılmaz Büyükerşen sessizliğini bozdu!

CHP geçtiğimiz hafta içi bazı illerin belediye başkan adaylarını belirlemiş, Eskişehir için alınan karar partilileri şaşırtmıştı. CHP'de, 5 dönemdir Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevi yürüten Yılmaz Büyükerşen yerine Ayşe Ünlüce aday gösterildi. Çeyrek asırdır başkanlık yapan Prof. Dr. Büyükerşen alınan karar sonrası ilk kez konuştu.

CHP'de aday gösterilmeyen Yılmaz Büyükerşen sessizliğini bozdu!
Son Güncelleme: 13 Ocak 2024 Cumartesi 12:30
13 Ocak 2024 Cumartesi 12:15

CHP geçtiğimiz Çarşamba, 31 Mart'ta yapılacak seçimler için 6'sı büyükşehir 242 seçim çevresinde belediye başkan adaylarını belirledi.

Buna göre bazı illerde büyük değişimler olurken bazılarında mevcut başkanlar yeniden aday gösterildi.

Değişimin olduğu illerden biri de Eskişehir oldu. Eskişehir'de üst üste 5 dönem belediye başkanlığı seçimlerini kazanan Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen aday gösterilmedi.

GENEL SEKRETERİ AYŞE ÜNLÜCE ADAY GÖSTERİLDİ

25 yıl büyükşehir belediye başkanlığı yaptıktan sonra partisi CHP tarafından bu kez aday gösterilmeyen Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen'in yerine ise belediye genel sekreteri Ayşe Ünlüce aday gösterildi.

CHP'de aday gösterilmeyen Eskişehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen sessizliğini bozdu! Partililerine kırgın - Resim : 2
Ayşe Ünlüce

 

Bu gelişme sonrası gözlerin çevrildiği Büyükerşen, verdiği röportajda kırgın olduğunu dile getirdi.

Sözcü TV'de İpek Özbey'e konuşan Büyükerşen, aday gösterilmemesine şaşırdığını belirterek "Dediler ki 'Anket yaptırıyoruz'. 'Ne anketi yaptırıyorsunuz?'. 'Halk sizi istiyor mu, istemiyor mu?' Bana imalı bir şekilde, 'Sizin de yaşınız 86 oldu, biliyorsunuz yenilikçiler var. Yenilik isteniyor'. 'Ne olacak, ne yapacağız? Bırakalım o zaman'. 'Yok' dediler, anket yaptırıyoruz. Genel Başkan ile Ankara'da görüştük. Anketlerin sonuçlarında benden memnuniyet 80 çıkmış 100 üzerinden. Fakat demişler ki 'Bu tamam da bir de Eskişehir'de acaba değişim isteniyor mu, istenmiyor mu?' O da anket. Anket olunca zaten kırıldık. Üç belediye başkanı, üçümüz de kırıldık" ifadelerini kullandı.

CHP'de aday gösterilmeyen Eskişehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen sessizliğini bozdu! Partililerine kırgın - Resim : 3

"KIRILDIK, BURKULDUK BİRAZ"

"25 senede eğer partililerimiz bizi tanımıyorsa anketle tanıması kırıcı bir olaydı" diyen Büyükerşen şöyle devam etti: "Kırıldık, burkulduk biraz. Üzülmedim ama kırıldım daha doğrusu. Özellikle ben. Durum basına intikal edince sayın Genel Başkan'a sordular. Sayın Genel Başkan da televizyonda şu sözleri aynen söyledi: 'Eskişehir Yılmaz hocanın çocuğudur. Çocuğunun geleceği konusunda konuşacağız kendisiyle, öyle belirleyeceğiz.' Görüşme yaptık, gördüm ki benim çocuğumu ben elbette ki güvenebileceğim bir vasiye teslim ederim.

Adaylıkta ısrar ettiğimi söyledim. Daha evvel ki görüşmemizde de bana sormuştu: 'Sen eğer olmaz isen, vazgeçersen kim olabilir?' diye. Ben de genel sekreterim var, bir hukukçu. İstedim ki 'Eğer bunu seçerseniz benim yerime, geri alırım başvurumu. Bu ilk örnek olur ve Türkiye'de CHP'nin kadın eleman eksiği, bu konuda çektiği sıkıntılara örnek teşkil eder. Cesaret gelir Türkiye'deki bütün aydın, entelektüel Atatürkçü kadınlara' dedim, böyle bir teklif yaptım.

 "BİZİ İSTEMEYENLER KİMDİR?"

Bir kavram kargaşası, daha doğrusu anlayış farkı var. 'Bizi istemeyenler kimdir?' diye de cesaretle sordum Genel Başkan'a. 'Çok kalabalık değiliz, 15 kişiyiz' dedi. Kimlerdir onlar, bilmiyorum. Yalnız içlerinden bir tanesini bilirim. Talebemdir, mezunumdur. Çok yaramaz, haylaz bir öğrencimdi. İsmini vermeyeceğim. Parti Meclisi'nde değil şimdi. Bunlardan bahsetmeye gerek yok."

Bu içeriğimize de göz atabilirsiniz clear_all

Yorumlar