Kılıçdaroğlu'ndan müteahhitlik açıklaması: Önüne gelen müteahhitlik yapamayacak, bu işi kurala bağlayacağız

Millet İttifakı cumhurbaşkanı adayı CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Gaziantep'teki Millet Buluşması'nda iktidara geldiklerinde yapacakları icraatlardan birinin de 'müteahhitlik' kanunu olduğunu söyledi.

Kılıçdaroğlu'ndan müteahhitlik açıklaması: Önüne gelen müteahhitlik yapamayacak, bu işi kurala bağlayacağız
Son Güncelleme: 21 Mart 2023 Salı 15:04
21 Mart 2023 Salı 15:00

Millet İttifakı cumhurbaşkanı adayı CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Gaziantep'te Millet Buluşması'nda konuştu.

Kılıçdaroğlu afetin yarattığı yıkımın büyüklüğüne dikkati çekerek iktidara yönelik eleştirilerde bulundu. İktidarın 'helalleşme' çağrısına tepki gösteren Genel Başkan Kılıçdaroğlu " Torunu bile borçlandırıyorlar. Barolarla konuştum, sizden para istediğinde dava açıp paranızı geri alabilirsiniz. Geldiler buraya sizden helallik istediler. Şöyle diyeceksiniz; ölenleri geri getiremeyiz, eviniz, dükkanınız yıkıldı biliyorum bunları ben yapacağım. 23 kişi imza attı bu imzaların hiçbirisi doğru değildi ben onlara bu hesabı soracağım. Siz kusurlu değilsiniz. Kusur bendeydi. Ölenleri geri getiremiyorum ama yıkılan evinizi, dükkanınızı geri getiriyorum, hakkınızı helal edin. O zaman bu olur." ifadelerini kaydetti.

Kılıçdaroğlu ayrıca afette moloz yığınına dönen binaları yapan müteahhitlerden yola çıkarak herkesin bu işi yaptığını belirtip iktidara geldiklerinde bunun kurallara tabi olacağını dile getirdi. Kılıçdaroğlu konuya ilişkin şu şekilde konuştu:

Önüne gelen müteahhitlik yapıyor. Bu işi kurala bağlayacağız. Her önüne gelen müteahhitlik yapar mı? Benim yaşayacağım evin depreme dayanıklı olması lazım. Her önüne gelen müteahhitlik yapamayacak. Müteahhitler için sosyal sorumluluk sigortası getireceğiz. Onlar da yaptığı bina da sigortalı olacak.

'SARAYLARDA GÖZÜM YOK'

Kılıçdaroğlu'nun konuşmalarından öne çıkanlar şu şekilde:

Depremin üçüncü günü buradaydım, hava soğuktu. Yaşanan dramı gördüm. Can kayıpları, kurtarmak için çaba harcayan insanları gördüm. Eli kolu bağlı kamu görevlilerini de gördüm. Başka yerlerde de deprem oluyor ama hiçbir zaman 50 bin kişi hayatını kaybetmiyor.

Saraylarda gözüm yok, sizler gibi yaşamak istiyorum. Zaten sizler gibi yaşıyorum. Bireysel olarak hiçbir idealim yok. Ama bu toplumun ayağa kalkması, büyümesi lazım. Orta Doğu'nun Akdeniz'in en güçlü ülkesi olabiliriz. Önünde hiçbir engel yok.

'BİNALARDAN 5 KURUŞ PARA ALINMAYACAK'

Söz verildi size bina yapacağız. 2 yıl ödemesiz 20 yıl taksitle bu binalar yapılacak. Nurdağı'ndan bütün depremzedelere sesleniyorum: evi, dükkanı, ahırı, apartmanı yıkılan herkese sesleniyorum, bu binaların hepsi yapılacak 5 kuruş para alınmayacak. Allah nasip eder, 15 Mayıs'tan sonra sarayda oturmayacağız geleceğiz.

Ev sahibi olan ve evi yıkılan vatandaşa sormak isterim. Müteahhit geliyor ve evi yapmak istiyor. 23 imzaya ihtiyacınız var. Bunların tamamı kamuya ait. Mimari, harita mühendisi, inşaat mühendisi, mimar bunların tamamı imzalıyor. 23 imza atılıyor. Sonunda belediye izni veriyor. Bu bina depreme dayanıklıdır, hepimiz imzamızı attık diyor.

Müteahhide gidiyorsunuz bu bina sağlam bu binayı alıyorum diyorsunuz. Binayı alırken devletin verdiği güvence var. Vatandaş olarak gidip alıyorsunuz. Sizin hiçbir kabahatiniz yok. Kusur kimdeyse parayı o öder.

İKTİDARA 'HELALLEŞME' TEPKİSİ

Dükkanı başına yıkılmış, bankaya ödeyecek parası yok. Nerede sosyal devlet. Sosyal devlet bugünler için var. Senin borcunu ödüyorum, faizini siliyorum diyecek. Devletin vatandaşı koruduğu gerçeği ortaya çıkmış olur. Torunu bile borçlandırıyorlar. Barolarla konuştum, sizden para istediğinde dava açıp paranızı geri alabilirsiniz.

Geldiler buraya sizden helallik istediler. Şöyle diyeceksiniz; ölenleri geri getiremeyiz, eviniz, dükkanınız yıkıldı biliyorum bunları ben yapacağım. 23 kişi imza attı bu imzaların hiçbirisi doğru değildi ben onlara bu hesabı soracağım. Siz kusurlu değilsiniz. Kusur bendeydi. Ölenleri geri getiremiyorum ama yıkılan evinizi, dükkanınızı geri getiriyorum, hakkınızı helal edin. O zaman bu olur.

Eğer bir kişinin binası yıkılmamışsa, bankadan sıfır faizle kredi verilecek.

'MÜTEAHHİTLİK KURALA BAĞLANACAK'

Depreme dayanıklı diye imza atanlar var ya onlara hesabını soracağız.

Önüne gelen müteahhitlik yapıyor. Bu işi kurala bağlayacağız. Her önüne gelen müteahhitlik yapar mı? Benim yaşayacağım evin depreme dayanıklı olması lazım. Her önüne gelen müteahhitlik yapamayacak. Müteahhitler için sosyal sorumluluk sigortası getireceğiz. Onlar da yaptığı bina da sigortalı olacak.

Afetle ilgili kurumları yeniden yapılandıracağız. Bir adet oldu Kızılay'ı bulamadık, AFAD yeterli olmadı. Adıyaman'da çok sayıda çocuk bir otelin altında kalıp hayatını kaybetti. KKTC'den geldi aileleri enkazı kaldıracak kimse bulamadılar. Buna benzer çok sayıda acıyı sizler de yaşadınız.

Türkiye güçlü bir ülke. Binayı yapıyorum 2 yıl içinde teslim ediyorum, demek ki para var. Ülkenin kaynaklarını halk için kullanacağız.

'418 MİLYAR DOLARI GERİ GETİRECEĞİM'

Altı lider söz verdik siyasi ahlak kanunu çıkaracağız diye. Parlamentoda olan milletvekilleri halkını düşünsün.

Devletin dini adalettir. Adaleti, liyakati bu ülkeye getireceğiz. Yeni bir sayfa, yeni bir güzellik...

Siyaset zenginleşme aracı değildir. Politikacı girip zenginleşiyorsa malı götürüyordur. Malı götürmeye izin vermeyeceğim. Söz verdim yine söz veriyorum, o 418 milyar doları sizin için alacağım. 418 milyar doları alacağım getireceğim. Dünyanın neresine giderlerse gitsinler onu getireceğim,yatırım yapacağım."

Bu içeriğimize de göz atabilirsiniz clear_all

Yorumlar