Eski kimlikle oy kullanılabilir mi?

14 Mayıs seçimlerine az bir süre kala "Eski kimlikle oy kullanılabilir mi?" sorusu merak konusu oldu. 135 sayılı genelgenin 27.maddesine göre, eski kimlikli vatandaşların da oy kullanabileceği ifade edildi.

Eski kimlikle oy kullanılabilir mi?
Son Güncelleme: 24 Nisan 2023 Pazartesi 15:13
24 Nisan 2023 Pazartesi 15:11

Türkiye, 14 Mayıs'ta yapılacak olan Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri için sandığa gitmeye hazırlanıyor.

Seçimlere sayılı günler kala oy verecek olan vatandaşların en çok merak ettiği konulardan biri de "Eski kimlikle oy kullanılabilir mi?" sorusu oldu.

Konuya ilişkin edinilen resmi bilgiler ve 135 sayılı genelgenin 27.maddesine göre, sandık başına gelen seçmen Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasını taşıyan, Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı, geçici kimlik belgesi, nüfus cüzdanı, resmî dairelerce verilen soğuk damgalı kimlik kartı, pasaport, evlenme cüzdanı, askerlik belgesi, sürücü belgesi, hakim ve savcılar ile yüksek yargı organı mensuplarına verilen mesleki kimlik kartı, avukat, noter ve askerî kimlik kartı gibi kimliğini tereddütsüz ortaya koyan resimli, resmi nitelikteki belgelerden biriyle seçmen sıra numarasını söyleyerek 14 Mayıs günü oy kullanabilecek.

Bu belgelerden birini vermeyen seçmen oy kullanamayacak.

Ellerinde bulunan mevcut nüfus cüzdanları ile kimlik kartlarını yenilemeyen vatandaşlar da oy kullanabilecek.

Bu içeriğimize de göz atabilirsiniz clear_all

Yorumlar