Ümit Özdağ, “güçlü bir özür” beklediğini açıkladı: Bize büyük haksızlık yapıldı

Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ, Ata İttifakı olarak Sinan Oğan’ı aday göstermeselerdi seçimin birinci turda Erdoğan lehine kazanılacağını ifade etti. “Her şeyden önce bizden güçlü bir özür dilenmesi gerektiğini düşünüyorum. Bize büyük haksızlık yapıldı” diyen Özdağ, “Kemal Bey'i iki defa devlet güvenliğiyle ilgili meselelerde telefonla aradım. Geri dönmediler” dedi.

Ümit Özdağ, “güçlü bir özür” beklediğini açıkladı: Bize büyük haksızlık yapıldı
Son Güncelleme: 17 Mayıs 2023 Çarşamba 14:08
17 Mayıs 2023 Çarşamba 14:03

ATA İttifakı ortağı Zafer Partisi'nin Genel Başkanı Ümit Özdağ, Halk TV'de İsmail Küçükkaya ile Yeni Bir Sabah'ın konuğu oldu.

İkinci tur için destekleyecekleri adaya ilişkin konuşan Özdağ, "Biz daha seçim sürecinin başında ortaya ilkeler koyduk. Ahmet ile Mehmet üzerinden hareket etmeyiz. Bizim kitlemiz mevcut düzen partilerini benimsemeyen, Atatürk'ten, Türk Milliyetçiliğinden taviz vermeyen, Kandil ile domuz bağı arasına sıkışmaya karşı ve sorgulayıcı bir seçmen. Bu seçmene 'Ahmet'i destekle' dediğin zaman 'Tamam' diyecek bir seçmen değil. Biz ilkeleri ortaya koyduk. Bu temel ilkeler konusunda bir protokol hazırlanır ve karşımızda hangi ittifak varsa bu protokol çerçevesinde anlaşma sağlandıktan sonra kamuoyuna açıklayacağız. Bu protokolün uygulamaya geçirilmesi noktasında bazı görevlerin de sorumluluk üstlenmek adına biz de sürecin içerisinde yer alabiliriz, almayabiliriz çok önemli değil. Sonra desteğimizi kamuoyuna 'Biz bu çerçevede önümüzdeki seçimde bu adayı destekleyeceğiz' diyeceğiz. Her iki aday da diyecekler ki 'Ben sana bu şartları yerine getirirsem bu taraftan oy kaybederim, evet değil' diyecekler. O zaman biz de 'Bizim taleplerimiz bunlardı. Hem Kılıçdaroğlu hem Erdoğan talepleri karşılayamayacağını söyledi. Nokta koyuyoruz. İki adayı da desteklemiyoruz' diyeceğiz" dedi.

"Mansur Yavaş'ı çıkarmış olsaydı şu anda ikinci turu konuşmuyor olurduk"

Özdağ'ın satırbaşları şöyle:

Aylar önce sizinle yapmış olduğumuz bir programda Mansur Yavaş'ın ismini gündeme taşımıştım. Bu seçimin sonucunun ne kadar haklı olduğumu gösterdiğini düşünüyorum. Eğer Millet İttifakı aday olarak Mansur Yavaş'ı çıkarmış olsaydı şu anda ikinci turu konuşmuyor olurduk. Mecliste Millet İttifakı muhtemelen çoğunlukta olacaktı. Ancak ben bu açıklamayı gerçekten bir siyaset bilimci olarak yaptım, bir siyasetçi olarak yapmadım. Türkiye'nin artık Erdoğan'ı aşması gerek. Kendisini, Türkiye'yi taşıyamıyor. Hangi gerekçe ile olduğu önemli değil Mansur Yavaş, AK Parti'nin geniş seçmeninden de oy alıyor. HDP seçmeninden de oy alıyor. Böyle geniş bir mutabakat olan bir insan var elinizde. 'Hayır' dediler. Bu arada ben bunu söylerken sayın Akşener, Kılıçdaroğlu'nun seçilemeyecek aday olduğunu toplumun zihnine aylarca kazıdı. Sonunda 'Sen seçilemeyecek bir adaysın' diyerek masadan kalktı. Toplumsal hafızayı aleyhine oluşturdu Kılıçdaroğlu'nun. Sonra masaya döndü, hadi Ankara ve İstanbul belediye başkanlarını da yanına alsın.

"Bizden bir özür dilenmesi gerekir"

Sosyal medya çalışmalarına, yönlendirilmiş anketlere rağmen eğer biz ATA İttifakı olarak Sinan beyi aday çıkarmasaydık bu seçim birinci turda bitmişti ve Erdoğan kazanmıştı. Bizden bir özür dilenmesi gerektiğini düşünüyorum. Bütün bu haksızlıklara, görmemezlikten gelinmelere, muhatap alınmamalara rağmen, bir maçta önümdeki koltukta Mansur Yavaş oturuyor bende arka koltukta oturuyorum. İnsan dönüp bir 'Merhaba Ümit bey' demez mi? Dönüp bir 'Merhaba' bile demediler. Böyle bir düşmanlık yaşadık. Kemal beyi iki defa devlet güvenliği ile ilgili meselelerde telefonla aradım, geri dönmediler. Haber gönderdim, bana ulaşmadı muhakkak geri dönerim dedi yine dönmediler. 'Kemal bey yanınızdaki saray artıklarını, FETÖ'cüleri uzaklaştırın. 1924 Anayasası deyin, sığınmacıları göndereceğiz deyin. Biz sizi destekleriz' dedik. Buna da cevap vermediler. Bütün partileri ziyaret etti, Kemal beyin Türkiye'de ziyaret etmediği bir tek parti Zafer Partisi'dir. Şimdi bir özür borçları var. Bayram ziyareti için yapmış olduğumuz başvuruyu kabul bile etmediler.

Bu içeriğimize de göz atabilirsiniz clear_all

Yorumlar