X Salgını nedir? Dünya Sağlık Örgütü'nün açıkladığı yeni tehlike

Dünya Sağlık Örgütü'nün yaptığı açıklamaya göre insanları "X Salgını" olarak bilinen yeni bir tehlike bekliyor.

X Salgını nedir? Dünya Sağlık Örgütü'nün açıkladığı yeni tehlike
14 Mart 2018 Çarşamba 14:11

Dünya Sağlık Örgütü(WHO) yeni tehlike olarak görülen X Salgını hastalığı hakkında uyarıda bulundu. Peki ya X Salgını nedir? İşte hastalık hakkında yapılan açıklama..

X Salgını nedir?

“X Salgını”, henüz tıp dünyası tarafından bilinmeyen bir patojenin yayılarak milyonlarca insanı etkilediği bir senaryoyu göz önünde bulunduruyor. WHO yetkilileri resmi site üzerinden yaptıkları açıklamada, “Bu salgın, nasıl savaşılacağı bilinmeyen, belki de biyolojik bir mutasyon sonucu oluşmuş patojenin yayılma ihtimalini göz önünde bulunduruyor” ifadelerini kullandı. Salgın listesindeki diğer hastalıklar ise, Ebola, Marburg, Zika, Lassa Humması, Rift Vadisi Humması, Kırım Kongo Kanamalı Hastalığı ve Nipah Virüsü.

Dünya, ebola, zerk, SARS ve diğer salgın hastalıklardan tam olarak kurtulmadan yeni bir salgın tehlikesiyle karşı karşıya. Merkezi İsviçre’nin Cenevre kentinde bulunan Dünya Sağlık Örgütü, nedeni belirsiz bir biyolojik mutasyondan olduğu tahmin edilen ve 'X' olarak adlandırılan yeni bir hastalığın hızla yayıldığını bildirdi.

VAHŞİ HAYVANLARDAN BULAŞIYOR İDDİASI

Raporda hastalığın dünyanın nerelerinde görüldüğü aktarılmadı. Ancak bazı orduların durumu fark edip salgın hastalık tehditleri arasına 'bilinen bilinmeyen' koduyla yer verdiği belirtildi. X virüsünün hayvanlardan insanlara bulaştığı tahmin ediliyor. Bir laboratuvar kazası sonucu meydana gelen mutasyonla ortaya çıktığı da iddialar arasında.

Telegraph gazetesine konuşan DSÖ komitesinin bilimsel danışmanlarından ve 'Norveç Araştırma Konseyi baş yöneticisi John-Arne Rottingen "Tarih bize bir sonraki büyük salgının büyük olasılıkla daha önce görmediğimiz bir şey olacağını söylüyor. Bunun başına 'X' eklemek tuhaf gözükebilir ancak buradaki amaç aşılar ve tanı testleri açısından hazırlıklı olduğumuzdan ve esnek şekilde plan yapabildiğimizden emin olmak" dedi.

DSÖ, hastalığın nedenlerinin bulunması ve önlem alınması için dünyaya çağrıda bulundu. Çünkü nedeni anlaşılamazsa, bir asır önce İspanyol gribinin yol açtığı gibi milyonlarca kişi yaşamını yitirebilir. Raporda hastalığın kesin belirtileri hakkında ise bir açıklama yer almadı.

Yorumlar