Uzmanlardan çocuklar için grip uyarısı: İlk beş gün en riskli dönem

Havaların soğumasıyla beraber yetişkinlerde artan grip vakaları çocukları da etkisi altına almaya devam ediyor. Küçük yaştaki çocuklarda özellikle dirençli ateş ve halsizlik ön planda ise influenzanın akla gelmesi gerektiğini belirten uzmanlar, vakalarda ani başlayan yüksek ateşin, boğaz ağrısının, öksürüğün, kas ve eklem ağrısının, kusma ve ishalin görülebileceğini belirtti.

Uzmanlardan çocuklar için grip uyarısı: İlk beş gün en riskli dönem
Son Güncelleme: 6 Şubat 2024 Salı 14:57
6 Şubat 2024 Salı 14:55

Son haftalarda influenza grip ve diğer mevsimsel virüsler nedeniyle hasta vakalarında yaşanan ciddi artış devam ediyor.

Dr. Öğr. Üyesi Gökmen Alpaslan Taşkın, influenza virüsünün, damlacık yoluyla (öksürme, hapşırma) veya yüzeylere dokunulduğu taktirde bulaştığı bilgisini aktardı.

Öksürürken ya da hapşırırken mendile veya dirsek içine öksürülmesi gerektiğini belirten Taşkın, "Elimize bulaşan virüslerle dokunduğumuz her yeri kontamine etmeliyiz. Grip, genellikle kendi kendine iyileşir ancak kimi insanları da ciddi şekilde hasta edebilir. Eğer uzmanlar tarafından tavsiye ediliyorsa, grip aşısı olmak oldukça önemlidir." ifadelerini kullandı.

ATEŞ VE HALSİZLİK ÖN PLANDA İSE İNFLUENZANIN AKLA GELMELİ

Küçük yaştaki çocuklarda özellikle dirençli ateş ve halsizlik ön planda ise influenzanın akla gelmesi gerektiği konusunda uyaran Taşkın, çocuklarda ani başlayan yüksek ve dirençli ateşin, boğaz ağrısının, baş ağrısının, öksürüğün, yaygın kas ve eklem ağrısının, kusma ve ishalin görülebileceğini bildirdi.

'ZATÜRREYE SEBEP OLABİLİR'

Taşkın, küçük yaştaki çocuklarda özellikle dirençli ateş ve halsizlik ön planda ise bunun influenza olduğunu, influenza virüsünün zatürreye (pnömoni) sebep olabileceği uyarısında bulundu.

İnfluenzaya bağlı bir diğer komplikasyonda kas iltihabı olduğunu bilgisini paylaşan Taşkın, bu durumda çocuğun ayakta duramayacak kadar veya yürümekte zorlanacak kadar ağrı hissedebileceğini ve kas iltihabı teşhisi konabileceğini ifade etti.

'İLK 5 GÜN EN RİSKLİ DÖNEM'

Taşkın, gribin oldukça bulaşıcı olduğuna dikkati çekerek, bulaş için ilk 5 günün en riskli dönem olduğunu aktardı.

Virüsün elde ve yüzeylerde 24 saate kadar yaşayabildiğini belirten Taşkın, "Ellerinizi sık sık ılık su ve sabunla yıkayın, öksürürken veya hapşırırken ağzınızı ve burnunuzu bir mendille kapatın, kullandığınız mendilleri olabildiğince çabuk çöpe atın, ateşiniz yüksekse veya kendinizi gündelik aktivitelerinizi yapacak kadar iyi hissetmiyorsanız evde kalmaya çalışın ve diğer insanlarla temastan olabildiğince kaçının." önerilerinde bulundu.

Bu içeriğimize de göz atabilirsiniz clear_all

Yorumlar