Acile getirilen çocuk sayısı günlük 2 bin oldu

Diyarbakır'da soğuk havaların urda giriş yapması ile birlikte gribal enfeksiyon şikayetiyle Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne bağlı olan Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi aciline getirilen çocuk sayısı günlük 2 bine yaklaştı. Doç. Dr. Muhammed Asena, “Hastanemizde günlük 400 ila 500 başvuru varken, şu an rakamlar 4 katına çıktı. Ortalama bin 500 ile 2 bin hasta başvurusu alıyoruz” dedi.

Acile getirilen çocuk sayısı günlük 2 bin oldu
Son Güncelleme: 22 Aralık 2022 Perşembe 16:13
22 Aralık 2022 Perşembe 16:07

Diyarbakır'da son bir ay içerisinde özellikle dört yaşın altındaki çocukların gribal enfeksiyon şikayeti ile hastanelerin acil servislerine götürülüşünde artış görüldü. Uzmanlar, virüslerin artık kombine bir hale geldikten sonra hızlı bir şekilde ilerleyerek özel olarak akciğer enfeksiyonu, zatürre ve bronşite neden olduğunu ve bundan da en fazla çocukların etkilendiğini ifade etti.

Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim Kliniği Sorumlusu ile Doğu Pediyatri Derneği Genel Sekreteri Doç. Dr. Muhammed Asena, özellikle bağışıklık sistemi zayıf olan çocukların bu durumdan etkilendiğini söyleyerek, ailelere çocukların beslenmesi ve sıvı alımları konusunda birtakım uyarılarda bulundu.

63a40b2f50acca4c44909b62.jpegDoç. Dr. Muhammed Asena

‘BİN 500 İLE 2 BİN HASTA BAŞVURUSU ALIYORUZ’

Doç. Dr. Muhammed Asena, koronavirüs sonrası ilk sonbaharda görülen bu durum için gerekli hazırlıkların yapıldığını açıklayarak, “Özellikle 4 yaş altı çocuklarımız daha önce virüsle karşılaşmadığı için bağışıklık sistemleri, antikor, yani savunma sistemlerini geliştiremedi. Aralık ayının başından bu yana acil başvuruları çok fazla almaya başladık.

Hastanemizde günlük 400 ile 500 başvuru varken, şu an rakamlar 4 katına çıktı. Ortalama bin 500 ile 2 bin hasta başvurusu alıyoruz. Hastanelerimizde gerekli önlemleri almamıza rağmen, belli bir fiziki kapasite olması nedeniyle kötü olan hastalarımızı gözden kaçırmamaya çalışıyoruz. Bizim şu an karşılaştığımız RSV virüs ve influenza gibi virüsler üst solunum yolu enfeksiyonu yapıyor. 2 virüs ve nezle virüsü kombine hale geldikten sonra çok hızlı bir şekilde ilerleyerek akciğer enfeksiyonu, zatürre ve bronşit yapabiliyor.

Özellikle bu hastaları gözden kaçırmama adına üst seviyede bir gayret gösteriyoruz. Bu hastalar genelde hastaneye yatırılıyor. Yatak doluluk oranlarımız yüzde 85 ile 90 bandında. Kötü hastalara yetişmede acillerde yarış içerisindeyiz. Bizim herkesten isteğimiz, gerekli önlemlerin alınması. Hasta olan çocuklarımızın okula gönderilmemesi, evde istirahat etmesi ve toplu alanlara girmekten kaçınmalıyız.

Toplu alanlarda herhangi virüs enfeksiyonu, çok hızlı bir şekilde orada bulunanlara yayılabilmektedir. Özellikle bağışıklık sistemi düşük olan veya gerekli besinlere rahatlıkla ulaşamayan, bağışıklık sistemi başka bir çocuğa göre zayıf olanlar daha hızlı etkilenebilmektedir. Toplumumuza çağrımız, bizden gelen uyarıları mutlaka dikkate almaları ve çocuklarda özellikle beslenme, gerekli sıvı alımı, istirahat ve kış aylarında evlerin günde 20 ile 30 dakikalık periyotlarla havalandırılması lazım” şeklinde konuştu.

Yorumlar