DSÖ’den ‘Hastalık X’ uyarısı: 20 kat daha ölümcül

Dünya Sağlık Örgütü'nün Genel Direktörü Ghebreyesus, Davos'ta katıldığı oturumda yeni bir salgın hastalık olan ‘Hastalık X’ konusunda uyarıda bulundu. Ghebreyesus, ‘Hastalık X’in koronavirüs salgınından 20 kat daha ölümcül olabileceğini olabileceğini belirtti.

DSÖ’den ‘Hastalık X’ uyarısı: 20 kat daha ölümcül
Son Güncelleme: 22 Ocak 2024 Pazartesi 13:44
22 Ocak 2024 Pazartesi 13:42

Birleşmiş Milletler bünyesinde çalışmalarını sürdüren Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Ghebreyesus, Davos'ta katıldığı oturumda çarpıcı açıklamalarda bulundu. Ghebreyesus, gizemli bir hastalık olarak tanımladığı ‘Hastalık X’in salgın haline gelebileceğini belirterek, uyarılarda bulundu.

sd.jpg
DSÖ Genel Direktörü Tedros Ghebreyesus

'75 MİLYON İNSANIN ÖLÜMÜNE SEBEP OLABİLİR'

Hazırlıklı olunmasını isteyen Ghebreyesus, "Hastalık X"in koronavirüs salgınından 20 kat daha ölümcül olabileceğini söyledi. 2021 yılının başında bu hastalıkla ilgili bir analiz yayınlayan DSÖ, hastalığın 75 milyon insanın ölümüne sebep olabileceğini ve her 5 yılda bir yeni bir salgın haline gelebileceğini aktardı.

Sözcü'nün aktardığına göre, Davos'taki Dünya Ekonomi Forumu'na katılan Ghebreyesus, "Mayıs ayında bütün ülkelerin ortak düşman olan pandemiye karşı bir anlaşmaya varmalarını umut ediyorum" dedi.

'BAZI ŞEYLERLE HAZIRLIKSIZ YÜZLEŞMEMELİYİZ'

Ghebreyesus, "Olabilecek bilinmeyen şeyler var ve herhangi bir şeyin olup olmayacağı değil, ne zaman olacağı önemli, bu yüzden bilmediğimiz hastalıklar için bir yer tutucuya ihtiyacımız var" dedi. Ghebreyesus küresel konferansta, "Covid-19 sırasında birçok insanı kaybettik çünkü onları yönetemedik. Kurtarılabilirlerdi ama yer yoktu. Yeterli oksijen yoktu. Peki ihtiyaç olduğunda genişleyebilecek bir sisteme nasıl sahip olabilirsiniz" ifadesini kullandı.

Anlaşma yoluyla ortak bir müdahalenin dünyanın başka bir salgına daha iyi tepki vermesine yardımcı olacağını söyleyen Ghebreyesus, şunları kaydetti:

"Olabilecek bir şeyi önceden tahmin etmek daha iyidir çünkü tarihimizde birçok kez olmuştur ve buna hazırlanmak gerekir. Bazı şeylerle hazırlıksız yüzleşmemeliyiz; bilinmeyen bazı şeylere de hazırlanabiliriz.”

Bu içeriğimize de göz atabilirsiniz clear_all

Yorumlar