Özgür Özel'den 'CHP'de değişim' mesajı: İmamoğlu ile ortak bir hayalimiz var

İBB Başkanı İmamoğlu ile "ortak bir hayalleri" olduğunu söyleyen Özel, "CHP'de göreve gelirsem İmamoğlu ile uyumlu şekilde çalışacağım" diye konuştu.

Özgür Özel'den 'CHP'de değişim' mesajı: İmamoğlu ile ortak bir hayalimiz var
Son Güncelleme: 17 Ağustos 2023 Perşembe 17:09
17 Ağustos 2023 Perşembe 07:45

Geride kalan 14 ve 28 Mayıs seçimlerinde muhalefetin yenilgiye uğramasının ardından ana muhalefet partisi CHP'de değişim tartışmaları başlarken, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu başta olmak üzere bazı isimler, partide köklü bir değişiklik yapılması gerektiğini vurguluyor.

Aynı düşüncede olan ve partinin genel başkanlığı için adı geçen CHP Grup Başkanı Özgür Özel, Sözcü gazetesi yazarı İsmail Saymaz'a verdiği röportajda konuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Saymaz'ın öne çıkan bazı soruları ve Özel'in yanıtları şu şekilde:

'EKREM BAŞKAN ÜÇ KARAR BİRDEN VERDİ'

- İmamoğlu, yönünü İBB'ye çevirdi. Ne düşünüyorsunuz?

"Beklediğim bir karardı. En çok İstanbullular memnun olmuştur. AKP'ye karşı kurulup başarılı olmuş en iyi ittifak örneği, İstanbul İttifakı. Bu ittifakı ancak İmamoğlu sürdürebilirdi. “İstanbul'u kazanan Türkiye'yi kazanır” demek, geleceğe dönük önemli bir iddia. Hem İstanbul'un hem Türkiye'nin geleceği için kıymetli bir karar. Ekrem Başkan üç karar birden verdi. Kendisi, İstanbul ve Türkiye için doğru karar."

- 2028'de cumhurbaşkanı adayı olmak istediği konuşuluyor.

"O hedef açısından da İstanbul'u bir kez daha kazanmasının en önemli kilometre taşı olacağını düşünüyorum. İstanbul kazanıldığında İmamoğlu, AKP'ye karşı üst üste dördüncü zaferini almış olacak. İstanbul'u üç kez kazanmış olacak. Biz de soracağız: “İmamoğlu'nun sizi kaç kez yenmesi gerekiyor?"

'GENEL BAŞKANLIK KONUSUNDA SORUMLULUK ÜSTLENEBİLİRİM'

- İmamoğlu, sizin için “CHP'nin tarihini bilen ve sicili temiz evlatları var” dedi.

"Büyük memnuniyet duyuyorum. Sadece şahsım değil, CHP'de adı geçen geçmeyen pek çok genç arkadaş için önemli ve kıymetli. Genel başkanlık noktasında sorumluluk üstlenebileceğimi size söylemiştim. Adımızın geçtiği bir süreçteyiz. Henüz adaylığımı açıklamadım. Ama en çok ismi geçenlerden biri olarak, başkanın cevabını nezaketli buluyorum."

'DEĞİŞİM KONUSUNDA ÜZERİMİZE DÜŞENİ YAPACAĞIZ'

- Adaylığınızı ne zaman açıklayacaksınız?

"Örgütümüz şu an ilçe kongreleriyle meşgul. Partinin tansiyonu orada atıyor. İlçe kongrelerinin tamamlanması ile birlikte değerlendirme yapacağım. Bu kritik süreçte partiyi kamuoyunda zor durumda bırakmadan, genel başkanımıza hak ettiği değeri göstererek, tarihin yüklediği sorumluluktan kaçmadan doğruları yapmaya çalışıyoruz. Süreç biraz daha hızlanacak.
Değişim umudu olanlar, partiye küsenler, kızgınlıklarını ifade edenler ve değişim olmazsa sandığa gitmeyeceğini söyleyenlerin beklentisi var, bir şeyler değişecek mi diye. Kimse umutsuzluğa kapılmasın, üzerimize düşeni yapacağız."

'DEĞİŞİMİ CEPHELERE BÖLECEK DEĞİLİZ'

- İmamoğlu ile birlikte mi hareket ediyorsunuz? Erdoğan ve Gül birlikteliğine benzeyen bir ilişki mi aranızdaki?

"Böyle benzetmelerden tüylerim diken diken oluyor. Her şeyi bırakıp kaçasım geliyor. Benim benzetilmeyi en son isteyeceğim iki isim bu ikisi. Ama İmamoğlu ile benzer kaygılar ve umutlarımız var. Sadece Ekrem Bey ile değil, beş CHP'linin dördüyle benzer duygulardayız. CHP'de değişim ve dönüşüm olacaksa ayrılarak değil, birleşerek olacak. Değişimi cephelere bölecek değiliz. Hatta değişime itiraz edenleri bile kapsayacak bir değişim öngörüyoruz."

'GÖREVE GELİRSEM İMAMOĞLU İLE UYUMLU ÇALIŞIRIM'

- İmamoğlu'nun emanetçi adayı mısınız?

"İmamoğlu ile aramızda 'Şu güne kadar ben durayım, bu günden sonra sen dur' gibi en ufak bir konuşma yok. Bunu reddederim. Ancak İmamoğlu ile ortak bir hayalimiz var. CHP'de göreve gelirsem İmamoğlu ile uyumlu şekilde çalışacağımı biliyorum.

CHP'nin genel başkanlığı Atatürk'ten emanet alınan bir şeydir. İmamoğlu'nun İstanbul'u kazanması, sonra Türkiye'yi kazanacağı süreçte onunla uyum içinde olunması başka bir şey. Bu görevi bir süreliğine tutup sonra devretmek başka… Emanet Atatürk'e ait. Şu anda Kemal Bey'de. Bir gün bize nasip olursa sorumluluğunu Atatürk'e karşı hissederiz."

Bu içeriğimize de göz atabilirsiniz clear_all

Yorumlar