CHP'de Kurultay günü! İlhan Cihaner adaylıktan çekildi

Bugün Ankara'da yapılan CHP 38. Olağan Kurultayı'nda genel başkanlık için adaylığını açıklayan dört isimden biri olan İlhan Cihaner, kurultaya dakikalar kala yarıştan çekildi.

CHP'de Kurultay günü! İlhan Cihaner adaylıktan çekildi
Son Güncelleme: 4 Kasım 2023 Cumartesi 13:05
4 Kasım 2023 Cumartesi 13:03

CHP 38. Olağan Kurultayı bugün Ankara’da başladı. 81 ilden gelen bin 367 kurultay delegesi, Cumhuriyet’in ve partinin 100. yılında yeni genel başkanı ve yeni parti yönetimini seçiyor. Ankara Spor Salonu'nda saat 10.00'da başlayan kurultayda, CHP Genel Başkanlığı için mevcut başkan Kemal Kılıçdaroğlu, CHP Grup Başkanı Özgür Özel, eski PM üyesi Örsan Kunter Öymen yarışıyor. Eski milletvekili İlhan Cihaner ise kurultayın başlamasına dakikalar kala adaylıktan çekildi.

'SÜREÇ SİYASETSİZ BİR PSİKOLOJİK SAVAŞA DÖNÜŞTÜRÜLDÜ'

Cihaner X (Twitter) hesabından yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

"Partimizin geçmiş muhasebesinin yapılması, geleceğe ve iktidara giden yolun tartışılması, politik doğrultunun belirlenmesi gereken 38. Kurultayımız, maalesef partiyi bugüne getirenlerin ikiye ayrılarak, ilerletici bir dönüşümün ve yeniden inşanın boğulduğu bir açmaza mahkum edilmiştir. Siyasi yaklaşımların tartışılması, yetkin kadroların belirlenmesi yerine belediye olanaklarının yarıştırıldığı çirkin bir ortam yaratılmıştır. Öte yandan yoğun bir medya manipülasyonu ile güç algısı yaratılarak kurultay süreci yalnızca iki kişinin yarıştığı “siyasetsiz” bir psikolojik savaşa dönüştürülmüştür. “Vatan Cephesi” katılımlarını andıran imza açıklamaları baskıya dönüştürülerek diğer aday adaylarının demokratik temsilleri engellenmiştir. O kadar ki “diğer adaylara imza desteği verileceği” dedikoduları yayılarak bizlere destek olan delegelerimizin destekleri şaibeli hale getirilmiştir.

Bize imza ve omuz veren tüm yoldaşlarımıza saygı ve şükranlarımızı sunuyoruz. Yolumuz uzun ve meşakkatli. Çoğu büyük mücadelelerden gelen Kurultay Delegelerimizin tüm bu anti demokratik koşullara rağmen en doğruyu tercih edeceklerine dair umudumuzu diri tutuyoruz."

Bu içeriğimize de göz atabilirsiniz clear_all

Yorumlar