Akşener'den yerel seçim kararı: 81 ilde aday çıkaracağız

İYİ Parti Lideri Meral Akşener, Gazeteci Fatih Altaylı'nın YouTube programında 14 Mayıs seçimleri sonrası ve yaklaşan yerel seçimler için dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Ankara ve İstanbul dahil 81 şehirde de aday çıkaracaklarını belirten Akşener, Ümit Özlale'nin İzmir adayı olacağını da “İzmir’de CHP ceketini assa seçilir diye bir kanaat var. Ümit Özlale şu an itibariyle çalışıyor” sözleriyle belirtti.

Akşener'den yerel seçim kararı: 81 ilde aday çıkaracağız
Son Güncelleme: 6 Eylül 2023 Çarşamba 16:06
6 Eylül 2023 Çarşamba 16:03

Mayıs seçimleri sonrasında muhalefet partilerinin kendi içlerinde ve birbirleri arasındaki tartışmalar sürerken, İYİ Parti lideri Meral Akşener, yerel seçimlerde "81 ilde aday göstereceklerini" söyledi. “Biz her yerde ayrı gireceğiz. İstanbul ve Ankara dahil. Ben bunu GİK’e getireceğim" diyen Akşener, İzmir adaylarının da Ümit Özlale olabileceğini açıkladı.

'KAYBETMEYİ GÖZE ALIYORUZ, BELKİ BİZİMKİ SEÇİLECEK'

Gazeteci Fatih Altaylı'nın YouTube programına katılan Akşener, "İstanbul ve Ankara’nın eski ortağınızın partisi tarafından kaybedileceğini göze alıyor musunuz?" sorusuna yanıtında şu ifadeleri kullandı:

'ÖZLALE ADAYIM DEDİ, BUGÜN BURADAN İLAN EDİYORUM'

"Hepsini alıyoruz. Belki bizimki seçilecek. Öyle adaylar çıkaracağız ki… İzmir’de CHP ceketini assa seçilir diye bir kanaat var. Ümit Özlale şu an itibariyle çalışıyor. “Ben adayım” dedi. Bugün buradan ilan ediyorum. 81 ilde aday çıkaracağız. Ama küçücük ilçelerde öyle şeyler olur ki teşkilatlar kendi aralarında işbirliği yapıyorlar. Onlar yapılabilir."

'GERİ BİLDİRİMLER AYRI ADAY YÖNÜNDE, BENİM KANAATİM BU'

Akşener, "İstanbul’da 5 de alsak 10 da alsak aday çıkaracağız, Ankara’da 5 de alsak 10 da alsak aday çıkaracağız’ diyorsunuz" diyen Altaylı'ya, "Evet, ben bunu GİK’e getireceğim. Arkadaşlarımızdan aldığımız geri bildirimler bu. Benim de kanaatim budur. GİK’ten geçtiği anda nihai karardır” yanıtını verdi.

'MERAL HANIM İMZALAMIYORSA İMZALAMASIN'

İYİ Parti lideri, Altılı Masa'dan kalkıp geri döndüğü süreçte yaşananlara ilişkin de çarpıcı açıklamalar yaptı. Akşener, kendisinin CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun adaylığına karşı çıkarak Altılı Masa'dan kalktığı ve geri döndüğü sürece ilişkin "Bir yöntem önerdim. Sonra bu yöntemle böyle bir gökyüzüne bakma oldu. Sonra Sayın Kılıçdaroğlu dedi ki; 'Meral Hanım imzalamıyorsa imzalamasın. Biz beşimiz imzalayalım çıkalım' dedi. Ben de aldım dosyamı, 'o zaman size başarılar diliyorum' dedim" ifadelerini kullandı.

'İMAMOĞLU-YAVAŞ ÖNERİSİ ONLARDAN GELDİ'

Akşener, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş'ın cumhurbaşkanı adayı olması sonrası Masa'ya dönüşü hakkında da, yeni iddialarda bulundu. İYİ Parti lideri, İmamoğlu-Yavaş formülünün kendisine CHP tarafından önerildiğini ve kabul ettiğini ancak Altılı Masa'ya döndüğünde diğer liderlerin bundan haberi olmadığını öğrendiğini ileri sürdü:

"Neyse pazar gününün akşamı iki belediye başkanı bana geldiler. Bu seçenekler onlardan geldi. Ben bu iki belediye başkanının yardımcı olmasını öneren ben değilim. Onlar bana başka seçenekler de sundular. İkisini kabul ettim. Bundan Kemal Bey'in bilgisinin olduğunun ispatlanmasını istedim. Üç kişi hariç herkes bu fikri, 'kazanacak adaydan' 'kazanacak formüle geçtim' onayladı. Ertesinde biz dördümüz buluşmak üzere çıktık. Kemal Bey, ben, iki belediye başkanı... Bu iki arkadaşın icracı ve yetkili başkan yardımcılığını teyit ettik.

'TEMEL BEY'İN HABERİ YOKTU, ALİ BEY KARŞI ÇIKTI'

Bundan sonrası çok vahim. Öğrendim ki masadakilerin haberi yok... Önce ben kağıdı imzalıyoruz zannettim. Önce Temel Bey, 'ne oluyor?' dedi. Şaşırdım. Ali Bey, 'böyle bir şey olamaz' dedi. Sonra ben en başından anlattım, teklifi benim getirmediğimi, bu teklifin CHP'den geldiğini söyledim. 'Yani bu teklif size CHP'den geldi, öyle mi?' dedi. 'Ben bir arkadaşlarımla görüşeyim' dedi, sonra geldi 'kabul etmiyorlar' dedi ve dışarıda 10 bin kişi var... Sonra Allah var ben dedim o zaman, 'tamam arkadaşlar bu kalsın benim üstümde' dediğimde Davutoğlu devreye girdi ve orta yol bulundu."

Bu içeriğimize de göz atabilirsiniz clear_all

Yorumlar