Tesla 2 milyondan fazla aracı güncelleme için çağıracak

Elektrikli otomobillerin otomotiv sektöründeki yükselişi devam ediyor. Elektrikli araç markaları arasında öne çıkan Tesla, otopilot olarak bilinen gelişmiş sürücü destek sisteminde (Autopilot) kontrol sorununu gidermek üzere 2,03 milyon aracını geri çağıracağı bildirildi.

Tesla 2 milyondan fazla aracı güncelleme için çağıracak
Son Güncelleme: 13 Aralık 2023 Çarşamba 17:59
13 Aralık 2023 Çarşamba 17:58

Elektrikli araç piyasasında ön plana çıkan ABD'li elektrikli otomobil üreticisi Tesla'nın 2,03 milyon aracını geri çağıracağı bildirildi.

ABD Ulusal Kara Yolu Trafik Güvenliği İdaresi (NHTSA) tarafından yapılan açıklamada, Tesla otomobillerde otopilot devreye girdiğinde sürücünün aracın çalışmasıyla ilgili sorumluluğu sürdürmediği ve müdahale etmeye hazır olmadığı veya iptal edilip edilmediğini anlayamadığı durumlarda çarpışma riskinin artabileceği ifade edildi.

MODEL X, S, 3 VE Y ARAÇLARI GERİ ÇAĞIRILACAK

Söz konusu sorunun giderilmesi için otopilot yazılımında güncelleme yapılmasının gerekli olduğu belirtilen açıklamada, Tesla’nın 2015'in sonlarında otopilot'u etkinleştirmesinden bu yana üretilen yaklaşık 2,03 milyon Model X, S, 3 ve Y araçlarına güncellemeyi yapacağı aktarıldı.

Tesla’nın 2 milyondan fazla aracı geri çağırması otopilot kullanımdayken meydana gelen bir dizi kazaya ilişkin NHTSA tarafından iki yıl süren bir soruşturmanın ardından geldi.

NHTSA, Tesla araçlarının sürücü destek sistemi olan otopilotu kullanırken sürücülerin dikkatini yeterince vermesini sağlayıp sağlamadığı konusunda uzun süredir inceleme yapıyordu.

Tesla'nın otopilot sistemi, otomobillerin kendi şeritleri içinde otomatik olarak yönlendirilmesini, hızlanmasını ve fren yapmasına yardımcı oluyor.

Bu içeriğimize de göz atabilirsiniz clear_all

Yorumlar