Avrupa Birliği'nden benzin ve dizel kararı: Türkiye'yi de ilgilendiriyor

Avrupa ülkelerinin, 2035 itibarıyla üretilecek olan araçların ‘karbon nötr’ önerisinde anlaşmaya varması, Türkiye’nin otomotiv ihracatını da yakından ilgilendiriyor. AB’nin en fazla araç ithalatı yaptığı ülkenin Türkiye olduğunu anımsatan TAYSAD Başkanı Albert Saydam, “Eğer AB’nin bu son kararına uygun araçlar üretmezsek, birincilik konumumuzu kaybedeceğiz” ifadelerini kullandı.

Avrupa Birliği'nden benzin ve dizel kararı: Türkiye'yi de ilgilendiriyor
Son Güncelleme: 27 Mart 2023 Pazartesi 17:09
27 Mart 2023 Pazartesi 15:06

Avrupa ülkesi Almanya’nın e-yakıt önerisini kabul eden Avrupa Birliği (AB), 2035 itibarıyla karbon nötr olmayan araçların satışını yasaklamak konusunda anlaşmaya vardı. Yeni anlaşmaya göre; anılan tarihten itibaren içten yanmalı motorlara sahip araçlar yalnız olarak karbon nötr yakıtlarla doldurulabilmeleri durumunda yeni olarak kaydedilecek.

Ekonomi Gazetesi'ne konuşan TAYSAD Başkanı Albert Saydam, AB’nin vermiş olduğu bu kararının Türkiye otomotiv sektörüne etkilerinin kaçınılmaz olduğunu belirterek, “Bu etkinin olumlu ya da olumsuz olması bizim yapacaklarımıza bağlı” ifadelerini kullandı.

SATIŞLAR SIFIR EMİSYON ŞEKLİNDE OLACAK

Avrupa Parlamentosu (AP) Genel Kurulu'nda geçtiğimiz ay kabul edilen ve yürürlüğe girmesi için AB üyesi ülkeler tarafından resmen onaylanması gereken düzenleme, 2035 yılından itibaren satılacak yeni otomobil ve hafif ticari araçların sıfır emisyonlu olmasını gerektiriyordu. Bu şekilde, AB ülkelerinde söz konusu tarihten itibaren benzinli ve dizel gibi içten yanmalı motora sahip yeni otomobil satışı yapılamayacaktı.

E-YAKIT DÖNEMİNDE DEĞİŞİKLİK

Başını Almanya'nın çektiği bir grup ülke, benzinli ve dizel yeni otomobillerin satışını yasaklama girişimine karşı çıkmıştı. Almanya, planı desteklemek için AB'nin e-yakıt olarak bilinen, yenilenebilir enerji ve havadaki karbondioksiti yakalamayla üretilen sentetik yakıtlarla ilgili muafiyet getirilmesini istemişti. Geçen hafta Avrupa Birliği (AB) ile Almanya arasında 2035 yılından itibaren benzinli ve dizel motora sahip yeni otomobillerin satışını yasaklama girişimi konusundaki anlaşmazlık çözüldü. Böylece 2035'ten sonra içten yanmalı motorlara sahip araçlar yalnızca karbon nötr yakıtlarla doldurulabilmeleri durumunda da yeni olarak kaydedilebilecek.

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkan Yardımcısı Frans Timmermans, otomobillere yeni karbon standartları getirecek düzenlemenin en kısa sürede kabul edilmesi için çalışacaklarını belirterek, Komisyonun gerekli yasal süreçleri tamamlayacağını kaydetti.

'ACİL ADIMLAR LAZIM'

Alınan kararı değerlendiren Taşıt Araçları Tedarik Sanayicileri Derneği (TAYSAD) Başkanı Albert Saydam, “Biz 24 saati planlarken Avrupa’nın 12 yıl sonrasını planlamasını manidar buluyorum. Türkiye bugünü kurtarmaya çalışırken, AB ülkeleri 2035 konusunda pazarlık yapıyor. Bu konuda bizim de acil adımlar atmamız gerekiyor. Eğer Avrupa Birliği’nin bu son kararına uygun araçlar üretmezsek, ‘AB’nin en fazla araç ithalatı yaptığı ülke’ unvanımızı kaybedeceğiz” dedi.

'E-YAKIT DAHA ÇEVRECİ'

Saydam ayrıca, Almanya’nın önerdiği e-yakıt (e-fuel) çözümünün elektrikli araçlara göre daha çevreci olduğunu belirterek, “Şu anda e-yakıtlı araç elektrikli araca göre 4 misli daha maliyetli. Ancak, bu maliyetler yapılacak çalışmalarla zamanla düşebilir. Üretim adetleri arttıkça elektrikli araçların bazı hammaddelerinde ve bazı komponentlerde tedarik sıkıntısı başlayabilir. Dolayısıyla sadece elektrikliler yolunda gidilmemesi lazım. Almanya da bu sebeple e-yakıt konusunda da yatırımlar, araştırmalar ve tercihlerin önceliklendirilmesi konusunda bastırdı” dedi.

'TÜRKİYE GERİLEYEBİLİR'

Albert Saydam, küresel araç üretiminin hızlandığını, Türkiye’de ise 2023 tablosunun pozitif olmadığını söyledi. Saydam, “Türkiye, 2022’yi üretimde dünyada 13’üncü, satışta da 18’inci olarak kapatmıştı. Uluslararası raporlara göre, 2023’te Türkiye, bir sıra gerileyebilir. Önümüzdeki ülkeler Kanada, Endonezya,Fransa ve İspanya.

Bunun şu andaki karşılığı 2,3 milyon adetlik araç üretimidir. 2017’de 1,7 milyonu yakalamıştık, bu yıl ise üretimimiz 1,3 milyon adetin gerisinde kalacak gibi görünüyor” açıklamasında bulundu.

Bu yıl üretim adetlerinin gerilemesi yönündeki öngörüde bazı platformların yurt dışına kaymasının etkili olduğu belirtiliyor. Bursa Tofaş fabrikasında üretilen Doblo, Temmuz 2023 itibarıyla İspanya’ya transfer olacak.

Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) yetkilileri ise 2023’te geçen yılın üretim adetlerinin üzerine çıkılacağını öngörüyor. Geçen yıl 1 milyon 352 bin 648 adet otomotiv üretimi gerçekleşmişti. Hem TAYSAD hem de OSD’nin orta vadede ilk 10’da yer alma hedefi var.

Bu içeriğimize de göz atabilirsiniz clear_all

Yorumlar