Maya Takvimi'nde korkutan 2020 kehaneti! Dünya bir hafta içinde yok olacak

2012'de kıyamet senaryolarının çıkmasına neden olan Maya Takvimi, yeniden yorumlandı. Fullbright Pablo Tagaloguin isimli bilim insanı "Jülyen Takvimi takip edilecek olursa, aslında şu an 2012 yılı içindeyiz ve dünya bir hafta içinde yok olacak" yorumunda bulundu.

Maya Takvimi'nde korkutan 2020 kehaneti! Dünya bir hafta içinde yok olacak - Sayfa 1

Astronomi ve matematik alanında yaptıkları atılımlar ve yılın önemli kozmik ile mevsimsel olaylarına göre oluşturdukları takvimlerle ne kadar gelişmiş bir uygarlık olduğu bilinen Mayalar, 5 bin 125 yıllık Haab takvimleriyle yıllardır büyük bir tartışma konusu. Bu takvimde daha önce yapılan başka bir tahminde dünyanın sonunun 2012'de geleceği iddia edilmişti.

1 8
 
Maya Takvimi'nde korkutan 2020 kehaneti! Dünya bir hafta içinde yok olacak - Sayfa 2

Kovid-19 pandemisi ve küresel ekonomik durgunluk şu ana kadar benzer inançları körüklemiş olsa da Maya Takvimi'nin yorumlanmasıyla pek çok kişinin gündemine giren tahminler daha önce yalanlanmıştı.

2 8
 
Maya Takvimi'nde korkutan 2020 kehaneti! Dünya bir hafta içinde yok olacak - Sayfa 3

Maya Takvimi'nin bazı yorumlarına göre, dünyanın sonunun çok daha önce 2012'de gerçekleşmesi gerekiyordu. Antik Maya uygarlığının takviminin daha önceki yorumuna göre oluşturulan spekülasyonlarda dünyanın sonunun 21 Aralık 2012'de gelmesi bekleniyordu. Bu spekülasyonlardan esinlenen 2012 gibi Hollywood filmleri de çekilmişti.

3 8
 
Maya Takvimi'nde korkutan 2020 kehaneti! Dünya bir hafta içinde yok olacak - Sayfa 4

Fullbright burslu Pablo Tagaloguin isimli bilim insanının yorumuna göreyse eğer Jülyen Takvimi takip edilecek olursa, aslında şu an 2012 yılı içindeyiz ve dünya bir hafta içinde yok olacak. Tagaloguin'in Twitter'da hesaplamalarına dair yaptığı paylaşımlar, sosyal medya kullanıcıları arasında bir anda ilgi uyandırmış olsa da LinkedIn ve Instagram hesaplarının yanı sıra Tagaloguin'in Twitter hesabı da silindi.

4 8