Diriliş Ertuğrul 102. bölüm fragmanı yayımlandı: Ares'in kurduğu tuzak işe yarayacak mı?

Diriliş Ertuğrul 102. bölüm fragmanı haberimizde! Karacahisar'ın fethi için yola çıkan ve son bölümde Ares'in tuzaklarıyla karşılaşan Ertuğrul Bey ne yapacak?

11 Ocak 2018 Perşembe 15:24

Diriliş Ertuğrul 102. bölüm, son bölüm fragmanı yayımlandı. Ertuğrul Gazi'nin kaleyi ele geçirmesini önlemek isteyen Ares'in kurduğu tuzak işe yarayacak mı merak konusu. Karacahisar'ın fethi için yola çıkan ve türlü tuzaklarla karşılaşan Ertuğrul Bey hiçbir tuzağın kendilerini yollarından çeviremeyeceğini gösterecek! İşte TRT 1'in fenomen dizisi Diriliş Ertuğrul 102. bölüm tanıtım videosu ve gelecek hafta yaşanacaklar...

Diriliş Ertuğrul son bölümde başlatılan sefer Karacahisar'ın fethini aklına koyan Ertuğrul ve alplerinin başarısını ekrana taşımıştı. Ertuğrul Gazi ise sefer öncesi alplarının pusatlarıyla ilgili önemli açıklamalarda bulunmuştu. İşte bu hafta Diriliş Ertuğrul dizisinde yaşanacaklar ve gelecek bölümün tanıtım videosu…

DİRİLİŞ ERTUĞRUL FRAGMANI YAYIMLANDI. Ertuğrul Bey yaşadığı saldırıların şokunu atlatmasının ardından bu kez intikam için harekete geçecek. Alplarıyla birlikte yola çıkan Ertuğrul Gazi ormanlık alan içerisinde bulunan alplarına düzenlenen saldırıyı görünce oldukça sinirlenecek. Sadettin’in Ertuğrul Bey’in fetih için seferde olmasından faydalanması ise dikkatlerden kaçmayacak.

Öte yandan yapılan yeni saldırıları gören Ertuğrul Gazi ihanetin bedelini mutlaka ödeteceğini ifade edecek. Asıl amaçlarının sadece Karacahisar Kalesi ile sınırlı kalmayacağını dile getiren Ertuğrul Gazi, Allah’ın adaletini tüm dünyaya yayacaklarını belirtecek.

TRT 1 DİZİSİ DİRİLİŞ ERTUĞRUL YENİ BÖLÜM ÖZETİ. Yayıncı kuruluştan 10 Ocak Çarşamba günü yayınlanacak bölümle ilgili yapılan özet açıklaması ise şu şekilde; Karacahisar Kalesi baskınına hazırlanan Ertuğrul, Gündüz’ün kaçırıldığını öğrenince kale baskınını ertelemiş ve Gündüz’ü geri kurtarmak için harekete geçmişti.

Atsız’ın içeriden verdiği istihbaratlar doğrultusunda alplarıyla beraber kaleye kılık değiştirerek sızan Ertuğrul, Gündüz’ü kurtarıp obaya getirmiş ve gazânın başladığını apaçık ilân etmişti.

Tekfur Ares, Ertuğrul’un kaledeki askerlerin bir kısmını öldürüp Gündüz’ü kurtarmasından sonra kale kapılarının kapatılmasını emretmiş ve Türklerle savaşın başladığını söylemişti.

Sancar’a Turgut’u öldürtüp sonra da obayı basarak beyliği almayı planlayan Bahadır Bey, Turgut’un tuzağı bertaraf edip obaya dönmesinden sonra bu planını gerçekleştirememişti.

Bey olma hırsından vazgeçmeyen Bahadır Bey’in yeni planı olacak? Obayı basmak için hangi hamleleri yapacak? Tekfur Ares’le işbirliğine yanaşacak mı? Turgut ve Aslıhan, Bahadır Bey’in planlarını öğrenip bertaraf edebilecekler mi?

ERTUĞRUL GAZİ KİMDİR? Reyting rekortmeni dizi Diriliş Ertuğrul Ertuğrul Gazi'nin hayatını anlatıyor. Ertuğrul Gazi veya Ertuğrul Bey, 13. yüzyılın ortalarında Oğuzların Kayı boyunun lideri ve Osmanlı Beyliği'nin kurucusu olan Osman Bey'in babasıdır.

Anadolu Selçuklu Devleti'nin Bizans İmparatorluğu sınırında bulunan uç emirliklerindeki Türk sayısı, 1243 yılında gerçekleşen Kösedağ Muharebesi sonrasında Anadolu'da başlayan Moğol baskısı sebebiyle artış göstermiş; buna paralel olarak Bizans topraklarına yapılan akınlar artmıştı.

Bu akınlar sonucunda, Bizans topraklarında ikinci halka uc beylikleri kurulmaya başladı. 13. yüzyılın ikinci yarısında bu beyliklerin en güçlüsü konumunda olan ve Kütahya civarında hüküm süren Germiyanoğulları Beyliği, 1300'lere doğru Batı Anadolu'da fetihler yaparak üçüncü halka uc beyliklerinin kurulmasını sağladı.

Sultan Öyüğü (günümüzde Eskişehir) bölgesinde, ucun en ileri hattı olan Söğüt'te yerleşen Türk boyunun başında Ertuğrul Gazi bulunmaktaydı. Ertuğrul Gazi'ye bağlı boyun bu bölgeye ne zaman ve nasıl geldiği kesin olarak bilinmemekle birlikte, konu hakkında farklı görüşler mevcuttur.

Ruhî Tarihi'ne göre Ertuğrul Gazi veya atalarının önderliğindeki 340 kişilik Türk boyu, Selçuklular ile birlikte Türkistan'ı terkedip Anadolu'ya gelerek Engüri (günümüzde Ankara) civarındaki Karacadağ eteklerine yerleşti.
1222-1230 yılları arasında, İznik İmparatoru III. Yannis Vatatzes ile Anadolu Selçuklu Sultanı I. Alâeddin Keykubad arasında Sultan Öyüğü ve Engürü civarında gerçekleşen mücadelelerden haberdar olan Ertuğrul Gazi, orduya hizmet amacıyla çarpışmalara katıldı, bu kapsamda Karacahisar'a yapılan kuşatmada yer aldı.

Bunu memnuniyetle karşılayan I. Alâeddin Keykubad, Ertuğrul Gazi'yi akıncı başı yaptı. 1230 yılında, Harezmşahlarla yapılan Yassı Çemen Muharebesi ve Moğollarla yapılan Kösedağ Muharebesi sebebiyle I. Alâeddin Keykubad ile III. Yannis Vatatzes arasında barış sağlandı.

Kısa süre sonra I. Alâeddin Keykubad, Ertuğrul Gazi veya atalarına Söğüt'ü kışlak, Domaniç'i yaylak olarak verdi. Ertuğrul Gazi akınlarına buradan devam ederken, I. Alâeddin Keykubad'ın ayrılmasının ardından Karacahisar elden çıktı. Bunun üzerine Ertuğrul Gazi, yerli tekfurlarla uzlaşma yoluna gitti.

Ruhî Tarihi'nde yer alan bu bilgileri Neşrî, Ruhî'den aktarmaktadır. Âşıkpaşazâde ise bu anlatılanları kısaltmış ve içeriğini değiştirerek, yaşananları Osman Bey dönemine nakletmiştir.

Başka bir hikayeye göre ise Sürmeli Çukur (Aras Nehri vadisi) veya Ahlat'tan Engüri civarındaki Karacadağ eteklerine yerleşen Ertuğrul Gazi ve aşireti, burada bir süre kaldı ve İznik İmparatoru III. Yannis Vatatzes'e karşı I. Alâeddin Keykubad'ın ordusunda yer aldı.

Ancak Moğol saldırıları sebebiyle I. Alâeddin Keykubad'ın Konya'ya dönmesinin ardından Ertuğrul Gazi'ye Söğüt'ü kışlak, Domaniç'i yaylak olarak tayin etti.

Oğlu Osman Gazi 1299 yılında, merkezi Söğüt olan Osmanlı Beyliği'ni kurdu. Söğüt'te vefat eden Ertuğrul Gazi'nin, oğlu Osman Gazi tarafından yaptırılan bir türbesi bulunmaktadır.

Yorumlar