Tolgahan Sayışman'dan sevindiren haber!

Tolgahan Sayışman ile Almeda Abazi'nin 5 aylık oğulları Efehan, kafasındaki dermoid kistten dolayı dün ameliyat olmuştu. Sayışman'dan Efehan'ın son durumuyla ilgili sevindiren bir paylaşım geldi.

Tolgahan Sayışman'dan sevindiren haber!
Son Güncelleme: 2 Kasım 2019 Cumartesi 13:58
2 Kasım 2019 Cumartesi 13:45

Geçtiğimiz mayıs ayında oğulları Efehan'ı kucaklarına alan Tolgahan Sayışman ve Almeda Abazi'den dün korkutan bir haber gelmişti. 5 aylık Efehan'ın kafasında dermoid kist olduğu ve apar topar ameliyata alındığı öğrenilmişti.

Müjdeli haber geldi

Tolgahan Sayışman, Efehan'ın son durumuyla ilgili bilgiyi Instagram hesabından verdi. Sayışman, oğlunun iyi olduğunu şu sözlerle duyurdu:

“Efehan şu an iyi”

"Oğlumuz Efehan’ın geçirdiği operasyon sırasında ve sonrasında arayarak, mesaj atarak, çiçek göndererek iyi dileklerini bizlerle paylaşan tüm tanıdıklarımıza; başta ameliyatı gerçekleştiren doktorumuz Mehmet Özek olmak üzere hemşiresinden hasta bakıcısına bizlerle ilgilenen tüm hastane personeline; ayrıca bizleri seven, takip eden dualarını bizlerden esirgemeyen herkese sonsuz teşekkürler.

Soranlar için Efehan şuan iyi Allah’ıma şükürler olsun. Allah bütün bebeklerimizi çocuklarımızı korusun kimseye yaşatmasın inşallah. Sizleri çok seviyoruz."

Dermoid kist nedir?

Dermoid kist doğumda görülen bir büyümedir. Saç, sıvı, diş veya cilt üzerinde veya deride bulunabilen deri bezleri gibi yapıları içerir. Dermoid kistler yavaş büyür. Genellikle yüzde, kafatasının içinde, belde ve yumurtalıklarda görülürler. Yüzdeki yüzeyel dermoid kistler genellikle komplikasyonsuz çıkarılabilir. Daha nadir bulunan dermoid kistlerin çıkarılması için özel teknikler ve eğitim gereklidir. Kadınlarda yumurtalıklarda dermoid kist görülür.

Dermoid kist belirtileri nelerdir?

Yumurtalık dermoid kistleri, kalın bir deriyle kaplanan doku kapsülleridir. Bir veya her iki yumurtalık üzerinde büyüyebilir ve genellikle saç, tırnak, diş, göz ve sebum bezleri içerirler. Çoğu semptomlara neden olmaz, ancak tümör büyürse komplikasyonlara neden olabilir. Muhtemel komplikasyonlar şunları içerir:

Karın ağrısı

Anormal vajinal kanama

Kistin mesaneye baskı yapması halinde idrar yapmada zorluklar

Bulantı, bazen kusma eşlik eder

Ağrılı cinsel ilişki

Uyluklarda ve alt sırtta sürekli can sıkıcı ağrı

Açıklanamayan kilo artışı: Bazı kadınlar, kiloya bağlı karın şişkinliğinin 6 aylık hamile görünümüne kadar vardığını rapor ediyorlar

Dermoid kistin nedenleri nelerdir?

Yumurtalık dermoid kistler dönüşebilen hücrelerden gelişirler. Bunlar bazen ‘ana hücreler’ olarak adlandırılır çünkü her türlü vücut dokusuna dönüşme yeteneğine sahiptir ve aslında tüm insan üretiminde rol oynarlar.. Bu hücrelerin, üreme yıllarında kadınlarda aşırı uyarılmasının, kistlerin büyümesine neden olduğu görülmektedir. Neden böyle olduğu net değildir, ancak hormon düzeylerine, özellikle de östrojen varlığına bağlı olması muhtemeldir. Polikistik over sendromu ve endometriyozis tanısı alan kadınlarda daha sık görülürler.

Yorumlar